איגוד השידור האירופי פרסם אמש הצהרה ארוכה ובה התייחסות למסקנות שהוסקו כדי להימנע מהשערוריות שהתעוררו במהלך אירוויזיון 2024 שסובבו בעיקר ישראל. האם השינויים טובים לישראל? ומה ההצהרה הזו אומרת בתכלס? פרשנות.

איגוד השידור האירופי (EBU) הודיע על שורת צעדים חדשים במטרה לחזק את האופי הא-פוליטי של תחרות האירוויזיון, בעקבות המחלוקות שהתעוררו סביב השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024. השינויים צפויים להשפיע על השתתפותה העתידית של ישראל ומדינות אחרות בתחרות שדעת הקהל לגביהן חצויה.
לקראת אירוויזיון 2024 אמנים רבים התבטאו נגד ישראל וחתמו על הצהרות פוליטיות שונות הקשורות למלחמה בין ישראל לחמאס. אמנים כמו במבי ת'אג (Bambie Thug) האירית וגוטה (Gåte) הנורווגים אף התבטאו נגד ישראל בטרם התמודדו בקדם האירוויזיון המקומי. קשה היה לפספס את החרם על עדן גולן והמשלחת הישראלית, שנוהל בקפידה על ידי אומנים שונים שהשתתפו בתחרות. מצב המלחמה יצר חיכוכים ושערוריות רבות שליוו את תחרות האירוויזיון האחרונה – מצב שפגע בתדמית החיובית והא-פוליטית של מותג האירוויזיון.

בעקבות השערוריות והפגיעה בתחרות, החליט איגוד השידור האירופי (EBU) למנות צוות חקירה חיצוני ובלתי תלוי, שישוחח עם המשלחות ונציגי רשתות הטלוויזיה שהשתתפו בתחרות האחרונה, כדי לגבש מסקנות מתוך תקווה שאלה ימנעו שערוריות בלתי רצויות בעתיד. הם שוחחו גם עם תאגיד השידור הישראלי "כאן".

אמש פרסם ה-EBU הצהרה ובה מסקנות שונות לגבי שינויים שהאיגוד מתכנן לערוך במבנה המשילות בתחרות האירוויזיון. השינויים העיקריים הם יצירת שני תפקידים חדשים, מנהל תחרות האירוויזיון ("ESC Director") וראש מותג האירוויזיון וקשרים מסחריים ("Head of ESC Brand and commercial"). השניים ידאגו לפשט את חוקי התחרות, ישמרו על קשר הדוק עם האומנים אשר יתבקשו לעמוד בנהלים קפדניים וידרשו לשמור על המותג של האירוויזיון נקי מפוליטיקה.
הידוק הקשר עם האמנים

ה-EBU מתכנן ליצור קשר הדוק יותר עם האמנים המשתתפים בתחרות. מטרת המהלך היא להבהיר את כללי התחרות ולהדגיש את חשיבות השמירה על אופייה הא-פוליטי של האירוויזיון. ז'אן פיליפ דה טנדר, סגן מנכ"ל ה-EBU, הדגיש: "גם האמנים צריכים להבין שאם אתה משתתף בתחרות האירוויזיון – יש כללים אליהם אתה מחויב. יש למתן את ההשפעה של אירועים חיצוניים כמו מלחמות."

במסגרת השינויים, ייתכן שהאומנים יידרשו לחתום על הצהרה המחייבת אותם להימנע מהבעת עמדות פוליטיות או החרמת מתמודדים אחרים. צעד זה בא בעקבות האירועים באירוויזיון 2024, שבהם נציגת ישראל, עדן גולן, הוחרמה על ידי חלק מהמשתתפים. אין ספק שצעד זה חיובי לישראל ולכל מדינה אחרת הנמצאת במלחמה, ושדעת הקהל לגביה חצויה.
השתתפות ישראל באירוויזיון 2025

בהצהרה אין התייחסות ספציפית כלפי ישראל, אך ניתן להסיק שלמרות המתיחות שנוצרה סביב השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024, ה-EBU יאפשר לישראל להשתתף באירוויזיון 2025, בכפוף לעמידה בכללים החדשים.

מי שפחות מרוצה מההצהרה הם אותם אוהדי אירוויזיון פרו-פלסטינים שהתבטאו לאורך השנה האחרונה נגד השתתפותה של ישראל בתחרות.

המשתמש המכונה "Empress", שקורא להדחתה של ישראל מהתחרות, כתב בעמוד ה-X שלו: "שה-EBU ילך להז***ן. האירוויזיון כמעט מת ועוד לא התחלנו את העונה החדשה ואתם מסכימים לכך שישראל שוב תיהיה בתחרות?! שוב?! תראו מה קרה השנה. אתם עד כדי כך ח*מנים לכסף? זה שווה לזרוק את הערכים המוסריים שלכם"?

המשתמש המכונה "Planet(a)Gareth" הגיב לציוץ הקודם ומאשים את ישראל באופן הזוי בבריונות וכותב: "זה כמו לומר 'כן, יש בריון בחצר המשחקים ואתה נפגעת מבריונות, אבל אנחנו חייבים להגן על הבריון, אתה חייב להיות נחמד לבריון ולהיות חבר שלו'. חשבתי שלאיגוד השידור האירופי יש יותר אומץ מזה, וזה פשוט מראה לא".

משתמש נוסף בשם "no" כותב: "שה-EBU ילך להז***ן. כל אחד היה עושה עבודה טובה יותר מהליצנים האלה. תמיד תזכרו כמי שקיבלו את 'ישראל' כסף מדמם."

משתמש אחר כתב: "אם זו ההצהרה שלכם, תחזירו את רוסיה. ישראל כבר שם. מה ההבדל."
לסיכום

השינויים המוצעים על ידי ה-EBU מדגישים את המחויבות של הארגון לשמור על האופי הא-פוליטי של תחרות האירוויזיון, תוך התמודדות עם האתגרים הגוברים של ניהול אירוע בינלאומי בעל השפעה תרבותית נרחבת, תוך מטרה להפחית למינימום את ההשפעה של אירועים חיצוניים כמו מלחמות. ההצלחה של יוזמות אלה תיבחן באירוויזיון 2025, כאשר ישראל ומדינות אחרות יתמודדו תחת המסגרת החדשה. ונאחל לישראל בהצלחה!

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!