יוצרים מכל העולם הגיעו השבוע לכרתים שביוון על מנת להשתתף במחנה כתיבה ראשון מסוגו במדינה, לאירוויזיון 2025. מיהם היוצרים הבולטים?

בשבוע שעבר דיווחנו כי מחנה כתיבת שירים לאירוויזיון יתקיים לראשונה ביוון. אתמול (יום ב'), נחתו האומנים באי כרתים ונסעו לעיר אלונדה, בה מתקיים מחנה הכתיבה. בין היוצרים שמשתתפים במחנה מסתתרים מספר שמות בולטים מאוד, שחתומים על שירים מצליחים מאוד באירוויזיון.
הראשונים מביניהם הם יוצרי השיר "The Code" של נמו (Nemo) שזכה באירוויזיון האחרון – לאסה נימן (Lasse Nymann) ולינדה דייל (Linda Dale). מלבדם, משתתפים במחנה הכתיבה היוצר היווני דימיטריס קונטופולוס (Dimitris Kontopoulos) שחתום על שירים רבים מהאירוויזיון, ביניהם שני שיריו של סרגיי לזרב (Sergey Lazarev) הרוסי שהגיעו למקום השלישי בתחרות. עוד יוצרת מוכרת, שטרם השתתפה באירוויזיון אך מוכרת היטב לאוהבי התחרות, אלסי ביי (Elsie Bay) שהתמודדה בקדם הנורווגי פעמיים וכתבה שירים רבים לקדמי אירוויזיון מכל רחבי אירופה.

המחנה מתקיים השבוע במלון "Elounda Peninsula Hotel", אחד מהמלונות היוקרתיים ביותר בכרתים. היוצרים ינסו לשלב כוחות, ליצור שיר אחד או יותר שיגיעו לאירוויזיון 2025, כשלבסוף יעזבו את יוון ביום שישי הקרוב.
הציפיות עולות

אתר האירוויזיון היווני Eurovisionfun מדווח שהמחנה המתוכנן אינו מיועד רק לכתיבת שירים עבור השתתפותה של יוון באירוויזיון, ואינו נועד לאמן ספציפי, כך ששירים שייווצרו במחנה עשויים למצוא את עצמם מייצגים מדינות שונות באירופה. בין המשתתפים במחנה כתיבת השירים, כאמור, יהיו כותבי השיר "The Code", שזכו באירוויזיון האחרון – עובדה שמעלה את הציפיות מהמחנה ומצביעה על כך שמארגניה שמים דגש על איכות וחדשנות ביצירה, שתעורר שיח ענף בקרב חובבי התחרות. עם זאת, נותר לראות אם היוזמה החדשה תצליח לספק את הסחורה ותביא להצלחה על הבמה הגדולה של האירוויזיון.

חשוב לציין שהמחנה מתרחש בזמן שיוון וקפריסין עדיין לא אישרו את השתתפותן באירוויזיון 2025 ובנוסף טרם ברור כיצד הן תבחרנה את שיריהן לאירוויזיון. למרות זאת, נראה שיוון מכוונת גבוה ושואפת להצליח בתחרות באמצעות ההכנות המוקדמות והיוזמות היצירתיות.

מחנות כתיבת שירים: מסורת מצליחה?

מחנות כתיבת שירים אינם דבר חדש בעולם האירוויזיון. לדוגמה, מחנה כתיבת השירים בשווייץ, שהתקיים במאי 2023, היה המקום שבו נכתב השיר הזוכה של אירוויזיון 2024, "The Code". מחנות אלו מאפשרים ליוצרים מרחבי העולם לשתף פעולה עם יוצרים רבים וליצור שירים ברמה גבוהה, מה שמגביר את הסיכויים להצלחה בתחרות.
יוון באירוויזיון 2024

"Zari" (בעברית: "קוביות") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti), שנבחרה בבחירה פנימית על ידי רשת הטלוויזיה היוונית. יוון העפילה לגמר לאחר שהגיעה למקום החמישי בחצי הגמר השני עם 86 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-11 עם 126 נקודות. למרות זאת, יוון לא קיבלה ניקוד מישראל.

אירוויזיון 2025: זו תהיה ההשתתפות ה-45 של יוון באירוויזיון. יוון הצטרפה לתחרות ב-1974 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2005 לאחר שהזמרת הלנה פפאריזו זכתה במקום הראשון עם השיר "My Number One".

מקור: Eurovisionfun
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!