סגן מנכ"ל איגוד השידור האירופי מבהיר בראיון: "אין שינוי במדיניות לגבי השתתפותה של ישראל באירוויזיון". עוד נמסר שיוסט קליין יוכל להתמודד באירוויזיון 2025 במידה וירצה.

איגוד השידור האירופי (EBU) פרסם אמש הצהרה ארוכה העוסקת במסקנות ובשינויים הצפויים בתחרות הבאה, בעקבות המחלוקות שהתעוררו סביב השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024. רבים חשו שההצהרה לא מספיק ברורה ולכן חשבנו שיהיה נכון לפרש את המסקנות כדי להבין האם ההצהרה טובה לישראל או לא. את הפרשנות שלנו הבוקר שלנו ניתן לקרוא כאן!

אך כעת סגן מנכ"ל ה-EBU, ז'אן פיליפ דה טנדר (Jean Philip De Tender), מבהיר בראיון בצורה ברורה: "תאגיד השידור הישראלי הוא חבר באיגוד השידור האירופי ולכן הם רשאים להתמודד בתחרות האירוויזיון, כל עוד הם יכולים להוכיח ש'כאן' הוא גוף שידור ציבורי עצמאי".

האירוויזיון יהיה אירוע א-פוליטי

למרות המחאות הרבות שליוו את השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024, דה טנדר הבהיר: "האירוויזיון ימשיך להיות אירוע א-פוליטי, בדומה לרוח של המשחקים האולימפיים," הוא הדגיש. "אנחנו מאמינים שהאירוויזיון הוא הזדמנות לאחד אנשים דרך מוזיקה, ללא קשר למצב הפוליטי".

ז'אן פיליפ דה טנדר חשף בראיון לרדיו השוודי הציבורי את הממצאים העיקריים של החקירה ואת השינויים הצפויים. "כשהאירוויזיון התחיל לפני כמעט 70 שנה, החוזים עם האומנים נכתבו על גבי עמוד אחד. היום החוקים רבים והם מתפרסים על פני מאות עמודים," אמר דה טנדר. "אנחנו חייבים להיות ברורים יותר ולעבוד באמת על כך שכל מי שמשתתף באירוע יבין למה הוא נכנס." אחד השינויים המרכזיים הוא הפשטת הכללים וההנחיות כלפי האומנים המתמודדים. ב-EBU מעוניינים לפשט את התקנות כך שכל המעורבים יבינו בדיוק על מה הם חותמים. זהו צעד משמעותי שנועד למנוע אי הבנות ומחלוקות בעתיד, ויבהיר למתמודדים שעליהם לשמור על תחרות האירוויזיון כאירוע א-פוליטי.

בנוסף, מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl) יישאר בתפקידו כמפקח הביצועי של התחרות, אך חלק מסמכויותיו יועברו למנהל האירוויזיון החדש ("ESC Director"). צעד זה נועד לשפר את מבנה הניהול ולהבטיח יעילות גבוהה יותר בארגון האירוע. המטרה בפיצול הסמכויות וביצירת תפקיד מנהל האירוויזיון היא שהוא יפקח וינהל את העומד בראש מותג האירוויזיון וקשרים מסחריים מתוך מטרה לשמור על המותג ולהציגו באור חיובי. הוא ינהל גם את מפקח האירוויזיון, מרטין אוסטרדהל, שיתמקד בהפקה של תחרות האירוויזיון שהיא תכנית הבידור הגדולה ביותר בעולם".

הזדמנות שנייה ליוסט קליין?

אחת השאלות המעניינות שעלו בראיון נגעה לגורלו של יוסט קליין (Joost Klein), הזמר ההולנדי שנפסל מהתחרות השנה. כשנשאל אם קליין יורשה לחזור להתמודד בתחרות בשנה הבאה, דה טנדר השיב: "זה תלוי ברשת הטלוויזיה ההולנדית. אם אין הפרה של הכללים, אני לא רואה סיבה מדוע הוא לא יוכל להשתתף באירוויזיון 2025." תגובה זו פותחת פתח לאפשרות מרתקת של חזרתו של קליין לתחרות, מה שעשוי להוות תקדים מעניין בתולדות האירוויזיון.

והממורמרים ממשיכים להתמרמר…

מי שפחות מרוצה מההצהרה הם אותם אוהדי אירוויזיון פרו-פלסטינים שהתבטאו לאורך השנה האחרונה נגד השתתפותה של ישראל בתחרות.

המשתמש המכונה "Empress", שקורא להדחתה של ישראל מהתחרות, כתב בעמוד ה-X שלו: "שה-EBU ילך להז***ן. האירוויזיון כמעט מת ועוד לא התחלנו את העונה החדשה ואתם מסכימים לכך שישראל שוב תיהיה בתחרות?! שוב?! תראו מה קרה השנה. אתם עד כדי כך ח*מנים לכסף? זה שווה לזרוק את הערכים המוסריים שלכם"?

המשתמש המכונה "Planet(a)Gareth" הגיב לציוץ הקודם ומאשים את ישראל באופן הזוי בבריונות וכותב: "זה כמו לומר 'כן, יש בריון בחצר המשחקים ואתה נפגעת מבריונות, אבל אנחנו חייבים להגן על הבריון, אתה חייב להיות נחמד לבריון ולהיות חבר שלו'. חשבתי שלאיגוד השידור האירופי יש יותר אומץ מזה, וזה פשוט מראה לא".

משתמש נוסף בשם "no" כותב: "שה-EBU ילך להז***ן. כל אחד היה עושה עבודה טובה יותר מהליצנים האלה. תמיד תזכרו כמי שקיבלו את 'ישראל' כסף מדמם."

משתמש אחר כתב: "אם זו ההצהרה שלכם, תחזירו את רוסיה. ישראל כבר שם. מה ההבדל."

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!