באזל, ברן, ז'נבה וציריך הן הערים אשר הגישו את מועמדותן במכרז לאירוח אירוויזיון 2025. קבלו את כל הפרטים החשובים בהצעות שהוגשו למכרז החשוב.

עכשיו זה רשמי: ארבע ערים הגישו הצעות במכרז לאירוח תחרות אירוויזיון 2025 בשוויץ. באזל, ברן, ז'נבה וציריך – אחת מהן תארח את תחרות האירוויזיון שתתקיים בחודש מאי 2025. קבלו את כל הפרטים החשובים בהצעתן של כל אחת מהערים המועמדות:
באזל

באזל מציעה שתי אפשרויות מרשימות: אולם זנקט יאקובסהלה (St. Jakobshalle) עם קיבולת של 12,400 צופים, או אצטדיון זנקט יאקוב פארק (St. Jakob-Park) עם קיבולת של 40,000 איש. שתי האפשרויות דורשות השקעה משמעותית בהתאמות כולל בניית גג, אך הממשל המקומי מוכן להשקיע בפרויקט.

נקודת חוזק מרכזית שעליה מסתמכת ממשלת באזל בתמיכתה בהצעה היא המיקום הפיזי של העיר, כמו גם ניסיונה באירוח אירועים בינלאומיים גדולים. למעשה, באזל ממוקמת "בלב אירופה", על הגבול עם צרפת וגרמניה, עם מרחקים קצרים וקשרי תחבורה בינלאומיים טובים. העיר יכולה להסתמך על תשתית מלונאות ואירוח טובים, לאחר שאירחה את יורו 2008 של אופ"א, יחד עם אוסטריה. בבאזל מתכננים בעיר מסיבת אירוויזיון גדולה שתכלול כפר אירוויזיון עם אפשרות לצפייה ציבורית בתחרות ויורוקלאב למבלים.

קונרדין קראמר (Conradin Cramer), נשיא קנטון באזל-שטאדט, הצהיר בעבר כי "יהיה נהדר ומכובד אם באזל תוכל לארח את תחרות הזמר הפופולרית הבאה עבור שוויץ". בבאזל מדגישים כי התשתית, הנגישות והאירוח הם המתאימים ביותר. במידה ובאזל תבחר כעיר המארחת, היא תשקיע כ-10 מיליון אירו (כ-42 מיליון שקלים) באירוח התחרות.

באזל ידועה כבירת התרבות של שווייץ וכעיר השלישית בגודלה במדינה.

ציריך

ציריך, המציעה את האולם הגדול ביותר בשוויץ – ההאלנסטדיום (Hallenstadion) שמכיל 15,000 מקומות, נחשבת למועמדת חזקה. יתרונותיה כוללים תשתית מפותחת, נגישות בינלאומית, ומגוון רחב של מלונות ומקומות בילוי. מנכ"ל האולם, פיליפ מוסהאפן (Philipp Musshafen), כבר יצא בהצהרה נלהבת בה הוא מאשר את פרטים: "האירוויזיון הוא אירוע המוזיקה הגדול ביותר בעולם, 180 מיליון צופים! זה יכול להיות פרסום חיובי לא רק לציריך אלא גם ל"Hallenstadion". נאמר לנו לשריין בין שישה לשמונה שבועות בין אפריל לאמצע מאי, כשתאריך אפשרי ולא רשמי של הגמר הגדול הוא ה-10 במאי".

"כפר האירוויזיון", בו מתקיימות הופעות רבות והקרנות ציבוריות של התחרות צפוי להתקיים בכיכר המרכזית Landiwiese, ממש על גדות אגם ציריך. מרכז הכנסים של ציריך מתוכנן להיות המיקום בו צפוי להתארח ה-"EuroClub".

כחלק מההצעה, הרשויות המקומיות הבטיחו 21 מיליון אירו (84 מיליון שקלים) לסיוע בארגון אירוויזיון 2025, כאשר ההצדקה להוצאה היא היתרונות ארוכי הטווח שהתחרות תביא לציריך.

ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ ותחרות האירוויזיון עשויה לסייע למיתוג העיר כעיר תרבות קוסמופוליטית ויעד תיירותי אטרקטיבי. בעיר נמצא שדה התעופה של ציריך ותחנת הרכבת המרכזית של ציריך, כך שהעיר מזמינה אליה מבקרים בינלאומיים ומבקרים מכל רחבי שוויץ.
ז'נבה

ז'נבה וברקע המזרקה המפורסמת מול טיילת החוףז'נבה הייתה העיר הראשונה שהצהירה רשמית שהיא מתכוונת להגיש הצעה במכרז והיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. במידה וז'נבה תבחר כעיר המארחת, תחרות האירוויזיון תתקיים במרכז הכנסים "Palexpo Geneva". בפאלקספו מציינים בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם הוסיפו כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות: האולם המרכזי, הבאבל שבו שוהים האמנים ומתחם העיתונאים.

"אירוח האירוויזיון בז'נבה משמעו לקיים אירוע בלב ליבה של העיר הבינלאומית ביותר בשווייץ, הידועה בסובלנות ובפתיחות שלה לעולם. כצומת של שלום והבנה טובה בין עמים, ז'נבה מסמלת באופן מושלם את הערכים שמייצגת תחרות האירוויזיון", אמר תיורי אפותלו (Thierry Apothéloz), סגן נשיא מועצת המדינה. כחלק מההצעה, הרשויות המקומיות יפעלו להבטיח 31 מיליון אירו (125 מיליון שקלים) לסיוע בארגון התחרות – מדובר בסכום הגדול ביותר ביחס ליתר הערים המתמודדות במכרז.

העיר ז'נבה היא השנייה בגודל אוכלוסייתה בשווייץ, ומהווה מרכז אירופאי חשוב ומשכן לארגונים פאן-אירופאיים רבים, ביניהם איגוד השידור האירופי EBU המארגן ומפיק את האירוויזיון. העיר ז'נבה היא גם בירת קנטון ז'נבה (אחד מ-26 הקנטונים המרכיבים את שווייץ). ז'נבה מציעה יתרון של מיקום אסטרטגי על גבול צרפת ונוכחות של ה-EBU בעיר.

ברן

תצפית מגן הוורדים לעבר העיר העתיקה בברןבירת שווייץ ברן ועיר מגוריו של נמו, ביל-ביין, הגישו מועמדות משותפת לאירוח אירוויזיון 2025. האולם המתוכנן לארח את התחרות, "Neue Festhalle", נמצא כעת בבנייה וצפוי להיפתח רק באפריל 2025. הקיבולת המיועדת היא 9,000 מקומות ישיבה. טיסו ארנה (Tissot Arena),  שנמצאת בעיר ביל-ביין, תארח אירועים נלווים כמו טקס העברת המפתחות והגרלת חצאי הגמר בנוסף להקרנות ציבוריות של התחרות. ברן תארח את כפר האירוויזיון והשטיח הטורקיז.

ההצעה המשותפת  מדגישה את היתרונות של בחירת ברן וביל:

  1. האולם החדש בברן יספק תשתית מתקדמת ומתאימה מבחינת טכנולוגיה, קיימות ובטיחות.
  2. ברן היא עיר מפתח בשווייץ, עיר בירה, עם אווירה אטרקטיבית ויעד תיירותי מבוסס.
  3. ביל-ביין, עיר דו-לשונית ורב-תרבותית, היא מקום שבו ניגודים לכאורה מתקיימים זה לצד זה.
  4. שתי הערים יחד יכולות לארח את כל המשלחות באזורן.
  5. ברן היא לא רק הבירה הפוליטית, אלא גם בירת המוזיקה של שווייץ, ומורגלת באירוח אירועים עם דרישות אבטחה גבוהות.

ראשי הערים מדגישים כי הגרסה שלהם לאירוויזיון תהיה מותאמת לממדים של ברן וביל-ביין, עם דגש על איכות, לב, גיוון וקיימות. ביל-ביין, כבירת הדו-לשוניות, מייצגת מגוון, סובלנות וקוסמופוליטיות. עיר הולדתו של נמו (הזוכה באירוויזיון 2024), ביל-ביין, תתרום כמיליון אירו (כ-4.2 מיליון שקלים), בעוד ברן, בירת שווייץ, תתרום 7.2 מיליון אירו (כ-30 מיליון שקלים). מדובר בתקציב הנמוך ביותר בין הערים אשר הגישו הצעה במכרז.
השיקולים המרכזיים

התחרות בין הערים אינה רק על גודל האולמות. גורמים כמו נגישות תחבורתית, כמות חדרי המלון, ניסיון באירוח אירועים גדולים, ותמיכה כלכלית מהרשויות המקומיות – כולם משחקים תפקיד מכריע בהחלטה. באזל, למשל, מדגישה את ניסיונה באירוח אירועים בינלאומיים כמו תערוכת האמנות Art Basel. ציריך מציגה את עצמה כמרכז כלכלי ותרבותי עם קהילת להט"ב גדולה. ז'נבה מסתמכת על מעמדה הבינלאומי והקרבה ל-EBU.

כל הערים מודעות להשפעה הכלכלית העצומה של אירוח האירוויזיון. לפי הערכות, האירוע צפוי להביא עשרות אלפי מבקרים ולייצר ערך כלכלי של עשרות מיליוני פרנקים שוויצריים, בעיקר בתחומי המלונאות, המסעדנות והקמעונאות. בנוסף, השידור החי של האירוע, הצפוי להגיע ליותר מ-160 מיליון צופים ברחבי העולם, מהווה הזדמנות ייחודית לחשיפה בינלאומית עבור העיר המארחת.

החלטה סופית בסוף אוגוסט

בסוף חודש יולי צפויה רשת הטלוויזיה השווייצרית להכריז על שתי הערים שיגיעו לשלב הסופי במכרז. צוות מיוחד של איגוד השידור האירופי ושל רשת הטלוויזיה המקומית יבקר בשתי הערים הסופיות וינהל עמם משא ומתן בנוגע לכל האספקטים הקשורים לאירוח התחרות. ההחלטה הסופית על העיר המארחת צפויה להתקבל חודש לאחר מכן, בסוף אוגוסט.

בעוד שההכנות לקראת התחרות מתקדמות, ברור כי כל אחת מהערים המתמודדות יכולה להציע חוויה ייחודית ובלתי נשכחת לאירוויזיון 2025. השאלה הנשארת היא – איזו עיר תצליח לשכנע את מקבלי ההחלטות כי היא המתאימה ביותר לארח את אחד האירועים המוזיקליים הגדולים בעולם? עם ההכנות לאירוויזיון 2025 בעיצומן, שוויץ מתכוננת לא רק לארח תחרות מוזיקה, אלא גם להציג את עצמה כמדינה מודרנית, מגוונת ופתוחה בפני העולם.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!