ישראל על המוקד: בימים הקרובים תתפרסם תוצאות החקירה העצמאית שבדקה את השערוריות מאחורי הקלעים של אירוויזיון 2024. משלחות רבות התלוננו על אווירה מתוחה ולא בטוחה, כאשר שש מדינות שקלו לפרוש מהתחרות ברגע האחרון.

איגוד השידור האירופי (EBU) עומד לפרסם בשבוע הבא את ממצאי החקירה העצמאית שהוזמנה בעקבות האירועים הסוערים שהתרחשו באירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה. לפי דיווחים בעיתון השוויצרי "בליק" (Blick), הדו"ח צפוי לחשוף פרטים מטרידים על האווירה המתוחה ששררה בתחרות ועל התקריות שהתרחשו מאחורי הקלעים. בשלב זה לא ברור מה יהיו ההשלכות והמסקנות כתוצאה מחשיפת הדו"ח.
החקירה, שנערכה על ידי מומחה עצמאי בלת תלוי אשר הוזמן על ידי ה-EBU, כללה ראיונות עם משלחות רבות שהשתתפו בתחרות וביניהן ישראל. לפחות 13 מדינות, ביניהן הולנד, אירלנד, שוויץ ופורטוגל, הגישו תלונות רשמיות על מה שהן תיארו כ"סביבה לא בטוחה" במהלך האירוע.

כפי שפרסמנו בעבר, בשיא הדרמה, שש מדינות, כולל המנצחת שוויץ, שקלו לפרוש מהגמר הגדול של האירוויזיון במחאה על השתתפותה של ישראל. רק 25 דקות לפני תחילת השידור, הושגה הסכמה שאפשרה את המשך התחרות. נדגיש כי חלק מהמדינות הכחישו את הטענה אך ממצאי הדו"ח צפויים לשפוך אור על המקרה.
מתיחות ואנטישמיות

העיתון "בליק" מדווח כי בשבוע שלפני הגמר התרחשו מספר אירועים אנטישמיים בעיר מאלמו. במקביל, על פי הדיווח, מספר משלחות התלוננו על התנהגותם של חברי המשלחת הישראלית, מה שתרם להצגת תחרות האירוויזיון באור שלילי ופגיעה בתדמית התחרות. הסערה סביב התחרות הגיעה לשיאה כאשר חלק גדול מהקהל באולם הגיב בבוז כלפי מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl), המפקח של תחרות האירוויזיון, בזמן שהקריא את הנקודות שהעניקה הולנד.

יוסט קליין (Joost Klein), הנציג ההולנדי, נפסל בעקבות מפגן אלים שהופנה נגד צלם שוודית שהתרחש ב-9 במאי. תאגיד השידור ההולנדי AVROTROS מחה נגד הפסילה והתלונן על השימוש בטכנולוגיה נגד בוז שהופעלה במהלך התחרות כדי להנמיך את קריאות הבוז שהופנו כלפי ישראל ונשמעו באולם במהלך השידור הטלוויזיוני.
תלונות ומחאות

מספר מדינות העלו סוגיות שונות בפני ה-EBU. אירלנד דיווחה על אירוע שגרם לבמבי ת'אג (Bambie Thug) להחמיץ את החזרה הגנרלית האחרונה ב-11 במאי.

פורטוגל ביקשה הסברים על העיכוב בהעלאת הסרטון של ההופעה החיה של יולנדה (iolanda), נציגתם, שנטען כי כלל "אלמנטים פרו-פלסטיניים".

RTVE, תאגיד השידור הספרדי, הגיש תלונה בנוגע לחופש העיתונות בתחרות.

RTVSLO מסלובניה העלתה שאלות לגבי שיטות ההצבעה בתחרות ותוצאות הגמר שהתקבלו מהמצביעים הסלובנים.

סגן נשיא האיחוד האירופי הביע דאגה בנוגע לאיסור על הנפת דגל האיחוד האירופי באולם על ידי אנשי הביטחון. ה-EBU הצהיר מאז כי תיערך בחינה מחדש של המדיניות לקראת 2025.
תגובות ועתיד התחרות

בתגובה לאירועים, ה-EBU הצהיר: "איגוד השידור האירופי שואף לשפר באופן מתמיד את שירותיו ואירועיו. כדי לחזק עוד יותר את תחרות האירוויזיון, ביקשנו ממומחה עצמאי לבחון את מהדורת אירוויזיון 2024 במאלמו כדי לשתף תובנות ולקחים עם גופי הניהול של ה-EBU לתמיכה בשיפור מתמשך של אירוע גלובלי זה."

מטעם תאגיד השידור הישראלי נמסר: "נערכה שיחה בין הנהלת תאגיד השידור הישראלי עם בוחנת חיצונית מטעם ה-EBU. השיחה נעשתה ברוח טובה מאוד וצוות התאגיד הביע והביא בפני הבוחנת באופן מלא ושקוף את חוויותיו ותחושותיו מתחרות האירוויזיון 24 במאלמו. הצוות הישראלי התייחס בשיחה, בין היתר, להתנהלותם של חלק מחברי המשלחות אל מול המשלחת הישראלית".

המשלחות של הולנד ונורווגיה מצפות לשינויים בארגון הפסטיבל לפני שיאשרו את השתתפותן במהדורת 2025.

נמו (Nemo), הזוכה השוויצרי של אירוויזיון 2024, הגיב לאחר ניצחונו: "אני מקווה שהניצחון שלי יסמל תחילה של עידן חדש באירוויזיון, עידן של קבלה וכבוד הדדי."

עם פרסום הדו"ח הצפוי, רבים בתעשיית המוזיקה והשידור מצפים לראות כיצד ה-EBU יתמודד עם הממצאים ואילו שינויים יוכנסו לתחרות בעתיד. האם "הבושה של מאלמו" תהיה נקודת מפנה לאירוויזיון? רק הזמן יגיד.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!