עיתון מקומי בשוויץ חושף לטענתו את מועדי אירוויזיון 2025. מתי ייערך האירוויזיון הבא? ומהי הסערה שמעסיקה את ציריך סביב הגשת המועמדות? כל הפרטים בכתבה.

רשת הטלוויזיה השוויצרית (SRG SSR) סגרה אתמול, יום שישי ה-26 ביוני, את הגשת המועמדות למכרז בעזרו תקבע העיר המארחת את אירוויזיון 2025. רשת הטלוויזיה השווייצרית ואיגוד השידור האירופי (EBU) מתכוונים לחשוף את העיר המארחת לתחרות האירוויזיון ה-69 בסוף חודש אוגוסט (כלומר בעוד כחודשיים מהיום). אך האם במקביל נחשפו התאריכים של אירוויזיון 2025, שאמורים להתפרסם יחד עם זהותה של העיר המארחת? ומה הדרמה המתחוללת בציריך סביב הגשת המועמדות?
גמר האירוויזיון ב-17 במאי?

לפי העיתון השווייצרי NZZ, האירוויזיון הבא יתקיים בשבוע שבין ה-11 עד ה-17 במאי. כלומר, חצי הגמר הראשון ייערך לכאורה ב-13 במאי, חצי הגמר השני ב-15 במאי והגמר הגדול ב-17 במאי. העיתון השווייצרי שדיווח על התאריכים לא חשף מי הגורם הרשמי שמסר לו את המידע.

אף גורם רשמי בהפקת האירוויזיון בשווייץ או באיגוד השידור האירופי לא אישר את התאריכים האלו, ואמינותם מוטלת בספק, הרי אם עדיין לא נבחר אולם ועיר מארחת לאירוויזיון 2025, בעייתי לקבוע תאריכים מעכשיו. ייתכן ותאריכים אלו הם אופציונליים בלבד (בדרך כלל האירוויזיון מתקיים באמצע חודש מאי, לכן התאריכים האלו לא תלושים) וייתכן גם שהם בגדר "כיוון" בלבד להפקת האירוויזיון השווייצרית.

תאריכים נוספים אפשריים הם בשבוע של ה-4 עד ה-10 במאי, כלומר שהמופעים החיים ייערכו ב-6, 8 ו-10 במאי 2025, אך בדרך כלל האירוויזיון נוטה יותר לכיוון אמצע החודש מאשר לתחילתו.
המפלגה השמרנית נגד קיום האירוויזיון בציריך

הדרמה שבה עסק העיתון לא התמקדה במועד קיומו של האירוויזיון, אלא דווקא בסערה שנוצרה בקנטון של ציריך (יחידה פדרלית מנהלית של שווייץ, שהעיר ציריך כלולה בה) על הגשת המועמדות למכרז העיר המארחת. על אף סיכוייה הגבוהים של העיר לזכות, נדמה כי ההתנגדויות בקרב גורמים שונים באזור מסעירות את העיר ומערערות על הרצון לארח את התחרות.

ציריך, המציעה את האולם הגדול ביותר בשוויץ – ההאלנסטדיום (Hallenstadion) שמכיל 15,000 מקומות, נחשבת למועמדת חזקה. יתרונותיה כוללים תשתית מפותחת, נגישות בינלאומית, ומגוון רחב של מלונות ומקומות בילוי. מנכ"ל האולם, פיליפ מוסהאפן (Philipp Musshafen), כבר יצא בהצהרה נלהבת בה הוא מאשר את פרטים: "האירוויזיון הוא אירוע המוזיקה הגדול ביותר בעולם, 180 מיליון צופים! זה יכול להיות פרסום חיובי לא רק לציריך אלא גם ל"Hallenstadion". נאמר לנו לשריין בין שישה לשמונה שבועות בין אפריל לאמצע מאי, כשתאריך אפשרי ולא רשמי של הגמר הגדול הוא ה-10 במאי". לפי מוסהאפן, התאריכים שהכווינו אותו לשריין את האולם לא תואמים את דיווח העיתון השווייצרי, אגב. ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ, וככזו היא לא פחות ממושלמת לארח תחרות בסדר גודל של האירוויזיון, במיוחד לאור הכשלים והבעיות של מאלמו באירוח התחרות השנה.

אך במפלגת SVP, מפלגת העם השווייצרית השמרנית שחברה בממשלת שווייץ, מבקרים את ההתמודדות של ציריך, ובעיקר את התמיכה הכספית שהיא עתידה לקבל מהקנטון שלה. גורמים במפלגה מתנגדים לתמיכה כלכלית באירוח התחרות בין היתר משום שהם טוענים שהתחרות עברה בשנים האחרונות פוליטיזציה, ובמיוחד השנה. גם סמנכ"ל העיר ציריך העביר ביקורת על גובה המימון שהיא תקבל מהקנטון עבור אירוח התחרות.

סוזן ברונר (Susanne Brunner), נשיאת המפלגה בקנטון ציריך, אמרה: "אנחנו בהחלט חושבים שהאירוויזיון הוא הזדמנות לעיר שלנו. עסקים, מסעדות ובתי מלון ירוויחו. אבל 20 מיליון הפרנקים שהעיר אמורה להעמיד נראים לנו כמו סכום גבוה מאוד. המפלגה לא בהכרח תדחה את המימון כשלעצמו, אבל אנחנו בהחלט צריכים לדון על הסכום בפרלמנט". מפלגת SVP סערה מדרישתם של נמו (Nemo), זוכי אירוויזיון 2024 עבור שווייץ, להכיר במגדר נטרלי באירוויזיון, וטענה בהקשר זה שציריך צריכה לתת את הבמה לעיר קטנה יותר עם סצנת להט"ב מצומצמת יותר.

מקור: NZZ.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!