אלהאידה דני מתחילה בעבודה על המהדורה ה-63 של קדם האירוויזיון האלבני "Festivali i Këngës". והצעד הראשון: ביקור ברשת הטלוויזיה האיטלקית כדי ללמוד מקדם האירוויזיון האיטלקי – פסטיבל סן-רמו.

ב-12 ביוני, הכריזה רשת הטלוויזיה האלבנית RTSH כי אלהאידה דני (Elhaida Dani), שייצגה את אלבניה באירוויזיון 2015 בווינה, אוסטריה, עם השיר "I'm Alive", וסיימה במקום ה-17 בגמר הגדול, תשמש כמנהלת האמנותית של קדם האירוויזיון האלבני "Festivali i Këngës". עוד נאמר כי שיתוף הפעולה של רשת הטלוויזיה עם הזמרת בנושא הפסטיבל יימשך גם לשנים הבאות.אלהאידה דני ביקרה בשבוע שעבר באולפני רשת השידור האיטלקית RAI, בכדי ללמוד ולחקור על ניהול פסטיבל סן רמו, המשמש בתור הפלטפורמה לבחירת נציג איטליה לאירוויזיון. במהלך ביקורה באיטליה, פרסמה אלהאידה פוסט שאומר:

"אני שמחה להתחיל את המסע הזה בלמידה מהטובים ביותר בהופעות מוזיקליות, כמו הסן רמו, בשידור חי בהפקת RAI. אני אביא איתי את הלקחים (שלמדתי) למדינה שלנו כדי לעשות את המיטב לפסטיבל האהוב שלנו".

פסטיבל סן רמו החל את דרכו עוד טרם החלה תחרות האירוויזיון, בשנת 1951, והיה לאחד מעמודי התווך המרכזיים להשקת תחרות האירוויזיון חמש שנים אחר כך. פסטיבל סן רמו, המשודר ברשת הטלוויזיה האיטלקית RAI, משודר גם בשידור חי באלבניה, דרך רשת השידור האלבנית RTSH.הפסטיבל האלבני "Festivali i Këngës", החל את דרכו בשנת 1962 ומשודר כל שנה לקראת סוף חודש דצמבר. החל מהצטרפות אלבניה לאירוויזיון בשנת 2004, שימש הפסטיבל כקדם האירוויזיון האלבני. הפסטיבל במתכונתו הנוכחית מחולק לארבעה ערבים: שני חצאי גמר, ערב אמנים מיוחד, שנקרא "ערב הנוסטלגיה", ומשדר הגמר. ערב הנוסטלגיה השנה יחגוג 20 שנות השתתפות של אלבניה באירוויזיון ובו יושרו שירים מעברה של אלבניה בתחרות.

נכון להיום טרם הוכרז האם אלבניה תבחר את הנציג הבא שלה לאירוויזיון דרך הפסטיבל, כאשר רשת השידור האלבנית RTSH כרגע לא הצהירה דבר בנושא השתתפות באירוויזיון 2025. כאשר יגיע מידע חדש – נדאג לעדכן.

אלהאידה דני נחשבת כיום לאחד השמות הגדולים בתעשיית המוזיקה האלבנית, והיא גם זכתה בעצמה במהדורה ה-53 של קדם האירוויזיון המקומי "Festivali i Këngës", שנערך ב-28 בדצמבר 2014 עם השיר "Diell", אשר הוחלף ב-15 במרץ 2015 בשיר "I'm Alive". ההחלפה התבצעה בשל מחלוקת עם אחד מכותבי השיר הראשון. הפסטיבל עבור אלהאידה דני היה מוכר עוד טרם נבחרה לייצג את אלבניה בתחרות האירוויזיון, כאשר התמודדה גם במהדורה ה-50 לקראת אירוויזיון 2012, עם השיר "Mijera Vjet", איתו סיימה במקום ה-14, אך למרות ההישג הנמוך, זכתה אלהאידה בפרס "המלודיה הטובה ביותר" בפסטיבל.אלבניה באירוויזיון 2024

"Titan" (בעברית: "ענק") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת בסה קוקדימה (Besa Kokëdhima) אשר ייצגה את אלבניה בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שהתקיים במאלמו, שוודיה. אלבניה כשלה להעפיל לגמר התחרות כאשר סיימה את חצי הגמר השני במקום ה-15 עם 14 נקודות מיוון, איטליה, שוויץ וסן מרינו. הקהל הישראלי לא העניק ניקוד לשיר האלבני.

הפעם האחרונה בה אלבניה שלחה שיר בשפה האנגלית והצליחה לעלות לגמר הגדול הייתה בשנת 2015, עם השתתפותה של אלהאידה דני (Elhaida Dani) והשיר "I'm Alive". מאז בכל פעם ששלחה אלבניה שיר בשפה האנגלית – היא לא העפילה לגמר.

אירוויזיון 2025: זו תהיה ההשתתפות ה-21 של אלבניה באירוויזיון. אלבניה הצטרפה לתחרות ב-2004 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2012 לאחר שהזמרת רונה נישליו הגיעה למקום החמישי עם השיר "Suus".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!