אדיטה גורניאק, שייצגה את פולין באירוויזיון 1994 וזכתה במקום השני, ניסתה לאורך השנים לשוב לבימת האירוויזיון מספר פעמים. כעת היא מבהירה שהתחרות כבר לא מעניינת אותה!

אדיטה גורניאק (Edyta Górniak) הכריזה לאחרונה באופן רשמי כי היא לא מתכוונת להתמודד בתחרות האירוויזיון בעתיד. הזמרת הפולנייה, שהייתה הראשונה לייצג את פולין בתחרות בשנת 1994 והשיגה את המקום השני ההיסטורי, הצהירה בראיון בתקשורת הפולנית כי "התחרות הפכה לנושא סגור מבחינתה".
הודעה מפתיעה מפי האגדה המוזיקלית

במהלך ראיון לאתר אינטריה (Interia) שנערך לאחרונה, הבהירה גורניאק כי "הפסטיבל ההיסטורי הזה, כפי שכולם ראו השנה, הפסיק להיות תחרות מוזיקלית". לדבריה, קטעים מהתחרות האחרונה שראתה שכנעו אותה שהאירוויזיון כבר לא רלוונטי עבורה מבחינה אישית ומקצועית.

לאחר שגורניאק נכשלה בניסיון להשתתף באירוויזיון השנה עם שירה "I Remember", שדורג במקום ה-18 בלבד בהצבעות הפנימיות, היא הביעה אכזבה עמוקה אך גם קבלה על התוצאה. "העובדה שלא נבחרתי היא חלק מהמשחק", אמרה גורניאק. "אני מעריכה את ההזדמנות שניתנה לי, אבל ברור לי שהתחרות כבר לא כפי שהייתה פעם".

הקריירה הארוכה והמשמעותית באירוויזיון

אדיטה גורניאק הייתה הראשונה לייצג את פולין בתחרות האירוויזיון בשנת 1994 עם השיר "To nie ja!" שזכה להצלחה רבה והגיע למקום השני. זה היה הישג מרשים והותיר חותם משמעותי בהיסטוריה של התחרות. למעשה, מאז אותה תחרות ללא הצליחו נציגי פולין להתקרב לשיא של גורניאק. אולם, הסיפור מאחורי הקלעים של התחרות באותה שנה כולל "שערוריה" שיכלה להוביל לפסילה של פולין. לפי המלחין סטניסלב סיירוויץ' (Stanisław Syrewicz), גורניאק ביצעה חלק מהשיר באנגלית בניגוד לכללים, מה שכמעט עלה לפולין בהשתתפותה בתחרות. גורניאק זכורה בעקבות הביצוע הקולי הפנומנלי שהעניקה לשיר שאינו פשוט לביצוע בהופעה חיה.

בשנת 2016, גורניאק ניסתה לחזור לאירוויזיון עם השיר "Grateful", אך סיימה רק במקום השלישי בקדם אירוויזיון, כאשר מיכל שפאק (Michał Szpak) נבחר לייצג את פולין עם שירו "Color of Your Life".

מחשבות על העתיד ואכזבות

גורניאק גם התייחסה לשמועות כי הייתה מועמדת לשמש כמציגת הניקוד הפולני בתחרות האחרונה, אך הוחלט להעניק את התפקיד לזמרת הצעירה ויקי גאבור (Viki Gabor). "זה היה עלבון אם מישהו היה חושב שאני מתאימה רק לקריאת נקודות", אמרה בצחוק. "לא קיבלתי הצעה כזו, ואני לא יודעת מאיפה הגיעו השמועות".

סוף עידן?

ההצהרות של גורניאק מצביעות על כך שהיא מסכמת פרק חשוב וארוך בתולדותיה עם האירוויזיון לאחר שזכתה במקום השני וניסתה לייצג את פולין מספר פעמים נוספות. היא הבהירה כי התחרות הפכה לנושא סגור עבורה ולא רואה את עצמה חוזרת לתחרות במצב הנוכחי, כשלא ברור האם היא מפנה אצבע מאשימה לאיגוד השידור האירופי או לרשת הטלוויזיה הפולנית שגם זכתה לביקורת רבה בשנים האחרונות.

גורניאק היא דמות מוכרת ואהובה בעולם המוזיקה הפולני, והפרידה שלה מהאירוויזיון משאירה הרבה מעריצים בתחושת החמצה.
פולין באירוויזיון 2024

"The Tower" (בעברית: "המגדל") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת לונה (Luna), שנבחרה באמצעות בחירה פנימית של רשת הטלוויזיה הפולנית, וייצגה את פולין בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שהתקיים ב-7 במאי במאלמו, שוודיה. לונה סיימה במקום ה-12 בחצי הגמר עם 35 נקודות, ולא העפילה לגמר הגדול.

מקור:Interia

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-26 של פולין באירוויזיון. פולין הצטרפה לתחרות ב-1994 והגיעה להישגה הטוב ביותר באותה שנה לאחר שהזמרת אדיטה גורניאק הגיעה למקום השני עם השיר "!To nie ja".