לטביה באירוויזיון: לאחר שיותר מ-11,000 איש בלטביה חתמו על עצומה הקוראת לפרישת המדינה מהאירוויזיון, הפרלמנט הלטבי הכריע לטובת השתתפות המדינה בתחרות. כל הפרטים בכתבה.

כשבועיים לאחר סיומה של תחרות אירוויזיון 2024 במאלמו, אזרח לטבי בשם קריסטפס בוגדנוביץ' (Kristaps Bogdanović) פתח ביוזמה שהוגשה באתר הציבורי Manabalss.lv הקוראת ללטביה לפרוש מתחרות האירוויזיון. היוזמה קראה לפרישה מהתחרות במטרה להשקיע את הכספים בתחום הספורט הלאומי. על העצומה חתמו יותר מ-11,200 איש, לכן היוזמה הועברה לדיון בסאימה (הפרלמנט הלטבי). הקריאה לפרישה מהתחרות הפתיעה רבים בעולם האירוויזיון, שכן מאלמו 2024 הייתה מהדורת האירוויזיון המצליחה ביותר עבור לטביה ב-8 שנים האחרונות.
כעת כחודש אחרי עליית הנושא לסדר היום בלטביה, הפרלמנט הלטבי החליט לטובת השתתפות המדינה באירוויזיון, ובעצם דחה את דרישתה של העצומה לפרוש מהתחרות. לאחר ההצבעה בפרלמנט שאפשרה את המשך השתתפותה של לטביה באירוויזיון, רשת הטלוויזיה הלטבית LTV תחליט האם לאשר את השתתפותה באירוויזיון 2025 שיתקיים בשווייץ בשנה הבאה. אם לא יהיו שינויים בלתי צפויים, לטביה צפויה לאשר את ההשתתפות שלה ולהמשיך בתחרות נכון לעכשיו.

בוגדנוביץ', האזרח הלטבי שהניע את יוזמת העצומה נגד ההשתתפות הלטבית באירוויזיון, טוען כי ההשקעה בתחרות האירוויזיון היא בזבוז כספים, במיוחד לאור הצרכים הגדולים של תחום הספורט במדינה. בוגדנוביץ' הדגיש כי הכספים שיושקעו בספורט יובילו לשיפור משמעותי בתחום, וייתנו לצעירים דוגמאות חיוביות נוספות באמצעות ספורטאים מוצלחים שייצגו את לטביה בזירה הבינלאומית. ההצעה של בוגדנוביץ' לא קיבלה את שיא התמיכה של הציבור בלטביה, שלא מראה סימנים של מיאוס וסלידה מתחרות האירוויזיון, אך על אף זאת כמות החותמים על העצומה הייתה גדולה מספיק כדי להוביל את היוזמה לדיון בפרלמנט הלטבי, כך לפי חוקי המדינה.

לבסוף, הפרלמנט דחה את ההצעה ובשל כך נתן אור ירוק להמשך השתתפותה של לטביה באירוויזיון בעתיד, כשמתוך 100 חברי הפרלמנט היו נוכחים 87 בהצבעה. מתוכם, 32 תמכו, 24 התנגדו ו-31 נמנעו. ההחלטה, כאמור מקודם, על השתתפות המדינה באירוויזיון נתונה כרגע בידי האחראית לכך, רשת הטלוויזיה של לטביה LTV. ונדמה כי למרות השנים הקשות שחוותה באירוויזיון לאחרונה, היא לא מראה סימני עייפות, ויתור ופרישה, במיוחד לאור ההישג המכובד של המדינה באירוויזיון 2024, שהדהים רבים ברחבי קהילת האירוויזיון.

לטביה באירוויזיון: ההישגים עד כה

לאורך 25 שנות השתתפותה של לטביה בתחרות האירוויזיון – המדינה זכתה באירוויזיון פעם אחת בלבד, בשנת 2002 עם השיר "I Wanna" בביצוע של מארי אן (Marie N). בשנותיה הראשונות זכתה לטביה להצלחה יחסית, אך ב-16 השנים האחרונות זכתה המדינה לעלות לגמר הגדול רק שלוש פעמים. בתחרות האחרונה העפילה לטביה לגמר הגדול, שם זכתה במקום 16, לאחר שבע שנים בהם המדינה לא צלחה את שלב חצאי הגמר.
לטביה באירוויזיון 2024

דונס (Dons) הוא הזמר שייצג את לטביה באירוויזיון 2024 אם השיר "Hollow" (בעברית: "חלול"). השיר נבחר בקדם האירוויזיון המקומי לאחר שזכה בתואר "שיר השנה". השיר זכה בגמר הגדול במקום 16 עם 64 נקודות, אך לא זכה לנקודות מצוות השיפוט או הקהל הישראלי. העפלתה של לטביה לגמר מגיעה לאחר שבע שנים בהם המדינה לא צלחה את שלב חצאי הגמר. ב-16 השנים האחרונות זכתה המדינה לעלות לגמר הגדול רק שלוש פעמים.

מקור: Eurowizja.org.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-24 של לטביה באירוויזיון. לטביה הצטרפה לתחרות ב-2000 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2002 לאחר שהזמרת מארי אן זכתה במקום הראשון עם השיר "I Wanna".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!