חבר פרלמנט אירופי מליטא, דורש להפסיק את השתתפות ליטא באירוויזיון. הפוליטיקאי מציין שהאירוע הפך לכלי תעמולה של קהילת הלהט"ב ומציע להקצות את התקציבים לאירוע המקדם ערכים מסורתיים.

חבר הפרלמנט האירופי מליטא, פטרס גראז'וליס (Petras Gražulis), הידוע בעמדותיו השמרניות והקיצוניות, חשף יוזמה שנויה במחלוקת להפסקת השתתפות ליטא באירוויזיון. הפוליטיקאי הגיש עצומה הקוראת לפרישת ליטא מתחרות האירוויזיון. בעצומה נטען כי האירוויזיון "הפך לכלי תעמולה של קהילת הלהט"ב" ומוקדש להצגת "סטיות מיניות" במקום לשירה ולכישרון המוזיקלי.
"האירוויזיון אינו עוד תחרות שירה"

"מדי שנה ליטא מוציאה מאות אלפי אירו על התחרות הזאת, שלצערנו הוכיחה השנה שאין לה כבר קשר לשירה," נכתב בעצומה. "האירוע הזה הפך לכלי תעמולה של קהילת הלהט"ב, שבו לא השירים או הכישרונות של המבצעים נבחנים, אלא דוגמאות של סטיות מיניות". העצומה מתארת תצוגות של "סיאנסים של שטאניזם, מצעדים של הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים, א-מיניים ודומיהם" כמנוע המרכזי של האירוויזיון.

יוזמי העצומה קוראים למנהיגי ליטא "להפסיק בהקדם את ההשתתפות באירוויזיון, כפי שעשו טורקיה והונגריה. גם בלטביה שוקלים לפרוש". הם מציעים להקצות את התקציבים שהוקצו לאירוויזיון לאירוע לאומי "לטיפוח ערכים מסורתיים" לרגל יום המשפחה הבינלאומי.

תגובת רשת הטלוויזיה הליטאית: "האירוויזיון מאחד ומחנך"

רשת הטלוויזיה הליטאית, LRT, האחראית על בחירת הנציג ושידור האירוויזיון בליטא, הגיבה לעצומה וציינה כי "משימתה של רשת הטלוויזיה הציבורית היא לאחד ולחנך את הציבור." לדבריה, האירוויזיון הוא "אחד האירועים הטלוויזיוניים הבינלאומיים הגדולים ביותר" ומושך צופים רבים בליטא ובעולם. LRT ציינה כי אין בכוונתה לפרוש מהתחרות, שהיא "התוכנית הנצפית ביותר בליטא" ומאחדת את הציבור סביב מסע התמיכה במתחרה הליטאי.
ליטא באירוויזיון 2024

"Luktelk" (בעברית "חכה/חכי") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמר סילבסטר בלט (Silvester Belt) שייצג את ליטא  באירוויזיון 2024. השיר העפיל לגמר הגדול וזכה במקום 14 עם 90 נקודות. ישראל לא העניקה ניקוד לשיר הליטאי. זו הפעם הרביעית ברציפות שליטא מעפילה לגמר הגדול של התחרות.

מקור: delfi.lt

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-24 של ליטא באירוויזיון. ליטא הצטרפה לתחרות ב-1994 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 לאחר שלהקת "LT United" סיימה במקום השישי עם השיר "We Are The Winners".