לאחר מספר ניסיונות כושלים להגיע לתחרות, הזמרת היווניה שאיה מודיעה שתנסה לייצג את יוון באירוויזיון 2025. מי זו שאיה? כל הפרטים בכתבה.

הזמרת היווניה שאיה (Shaya), הודיעה שהיא תגיש שיר לרשת הטלוויזיה היוונית ERT. לפי האתר EuroivisionFun, הזמרת, שכבר ניסתה להגיע לאירוויזיון בעבר, מרגישה שהגיעה הזמן לנסות שוב. "הרבה אנשים שואלים אותי למה לא הלכתי עד עכשיו", היא משתפת. "אני מאוד רוצה ללכת לשם, אני כבר הרבה זמן רוצה. אני מרגישה שהפעם הגיע הזמן שלי". את ההצהרה היא מסיימת בהבטחה: "בשנה הבאה אני מתכוונת להגיש שיר לאירוויזיון 2025 ל- ERT!".
דרכה של שאיה אל תחרות האירוויזיון הנכספת ממש לא התחילה בהצהרה הזאת. כבר לפני עשור ניסתה להגיע אל האירוויזיון, גם אז מטעם יוון. בשעתו, לקראת אירוויזיון 2015, שהתרחש בווינה, אוסטריה, רשת הטלוויזיה היוונית הכריזה שתערוך קדם אירוויזיון בהשתתפות חמישה זמרים, ביניהם הזמרת שאיה. הזמרת הייתה הפייבוריטית לזכייה בקדם עם השיר "Sunshine" (בעברית: "זריחה"), אבל לבסוף, הגיע למקום השלישי בתחרות והפיסדה לזמרת מריה אלנה קיריאקו (Maroa Elena Kyriakou). למעשה, מדובר בקדם האחרון שיוון ערכה בו התמודדו מספר משתתפים.

בזה לא נגמרו הניסיונות של שאיה להגיע לתחרות. בשנת 2019, כאשר האירוויזיון היה בתל אביב, התמודדה שאיה בקדם הרומני, ובניסיון האחרון שלה, רק לפני כשנה, לקראת אירוויזיון 2023, ניסתה הזמרת לייצג את דנמרק, אם כי אמרה בזמנו שההעדפה שלה היא לייצג את יוון. בשתי הפעמים האלו, למרות שאיפותיה, לא הצילחה להגיע שאיה אל הגמר ולהתקרב לתחרות.

בשלב זה, לא ידוע עדיין כיצד הנציג הבא של יוון יבחר. לאחר התקרית המביכה עם מרינה סאטי (Marina Satti), פורסם שבממשלת יוון, שהתנערו מהתנהגותה הילדותית של הזמרת, הציעו ל-ERT לקיים בשנה הבאה תחרות קדם אירוויזיון, במסגרתה ייבחר הנציג לאירוויזיון 2025. חשוב לזכור שנכון לכתיבת שורות אלה, יוון עדיין לא אישרה את השתתפותה בתחרות הקרובה, אבל ניתן להניח שהמדינה תיקח חלק בתחרות, אחרי הפופולריות שקיבלה ביוון ואחרי התוצאה היפה שהגיעה אליה מרינה במאלמו.

יוון ערכה את קדם האירוויזיון האחרון שלה בשנת 2017 כשהזמרת דמי (Demy) נבחרה בבחירה פנימית לייצג את המדינה ונערך לה קדם אירוויזיון פרטי – Ellinikós Telikós 2017, בו היא הציגה שלושה שירים לבחירת הקהל, שבסופו נבחר השיר עמו התחרתה הזמרת באירוויזיון בקייב, "This Is Love" (בעברית: "זאת אהבה").
שאיה – מי את?

מריאנה שנטל הנסן (Marianna Chantelle Hansen) היא זמרת ממוצא יווני שנולדה בדנמרק הידועה בשם שאיה (Shaya). שאיה הוציאה את הסינגל הראשון שלה בגיל 18 והופיעה במועדונים רבים ברחבי אירופה, שנתיים לאחר מכן היא נבחרה להיות בלהקת הבנות Hi-5. בנוסף שאיה נבחרה להקליט גרסה יוונית לשיר מתוך הסרט "High School Musical".

ב-2013 שאיה הופיעה עם המפיק המוזיקלי אניס קיי (Anise K) והזמרת הקפריסאית איבי אדמו (Ivi Adamou) שייצגה את קפריסין באירוויזיון 2012 עם השיר "La La Love". הם ביצעו יחדיו את השיר "Walking on Air".
יוון באירוויזיון 2024

"Zari" (בעברית: "קוביות") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti), שנבחרה בבחירה פנימית על ידי רשת הטלוויזיה היוונית. יוון העפילה לגמר לאחר שהגיעה למקום החמישי בחצי הגמר השני עם 86 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-11 עם 126 נקודות. למרות זאת, יוון לא קיבלה ניקוד מישראל.

אירוויזיון 2025: זו תיהיה ההשתתפות ה-45 של יוון באירוויזיון. יוון הצטרפה לתחרות ב-1974 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2005 לאחר שהזמרת הלנה פפאריזו זכתה במקום הראשון עם השיר "My Number One".

מקור: EurovisionFun
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!