רשת הטלוויזיה של קוסובו הגישה בקשה רשמית להצטרף לתחרות האירוויזיון. "השתתפות באירוויזיון היא שאיפה חזקה ובעלת חשיבות רבה לשילובנו באיחוד האירופי".

לפני כחודש דיווחנו על כך שקוסובו מתכוונת לפנות לאיגוד השידור האירופי בבקשה להתמודד באירוויזיון 2025, ונראה שכעת זה סוף-סוף קורה! בעוד שרוב המדינות באירופה מתכוננות לבחור את נציגיהן לתחרות הקרובה שתתקיים בשווייץ, ברשת הטלוויזיה הציבורית של קוסובו (RTK) חולמים בגדול – להשתתף בפעם הראשונה בהיסטוריה שלהם.
שקומבין אחמטג'קאי (Shkumbin Ahmetxhekaj), מנכ"ל RTK, שלח מכתב רשמי למפקח הרשמי של האירוויזיון, מרטין אוסטרדהאל (Martin Österdahl), ולמנכ"ל איגוד השידור האירופי (EBU), נואל קוראן (Noel Curran), בבקשה שיאפשרו לקוסובו להשתתף בתחרות הבאה. המכתב מציין כי "השתתפות באירוויזיון היא שאיפה חזקה ובעלת חשיבות רבה לשילובנו באיחוד האירופי".

על פי אחמטג'קאי, קוסובו מסתמכת על התקדים של אוסטרליה, שהוזמנה להשתתף בתחרות למרות שאינה חברה ב-EBU. "אנחנו מאמינים כי תחרות האירוויזיון היא אירוע א-פוליטי שחוגג מוזיקה, גיוון ואחדות, ערכים המהדהדים עמוק עם האומה שלנו", כותב אחמטג'קאי. קוסובו אינה חברה ב-EBU ולא יכולה להשתתף בתחרות באופן מסורתי, אך RTK מקווה למצוא דרך יצירתית שתאפשר להם לעלות לבמה הגדולה ביותר של המוזיקה באירופה.

ראשיתו של הסיפור בתחרות השירים הלאומית שקוסובו ייסדה השנה, RTK Festivali i Këngës. מטרת התחרות היא לא רק לקדם את המוזיקה המקומית אלא גם להכשיר את הקרקע להופעה באירוויזיון. עם הצלחת המהדורה הראשונה, המהדורה השנייה כבר מתוכננת, והזוכה יוכל אולי לייצג את קוסובו באירוויזיון 2025.
האם הכל פוליטיקה?

המעמד הבינלאומי של קוסובו, שהכריזה על עצמאותה מסרביה בשנת 2008 לאחר שנפרדה מסרביה, נותר שנוי במחלוקת. רבות ממדינות העולם אינן מכירות בקוסובו כמדינה עצמאית, ורוסיה מטילה וטו על הצטרפותה לאו"ם. סרביה מסרבת להכיר בעצמאותה של קוסובו, וכך גם ספרד. למרות זאת, 104 מדינות מכירות בעצמאותה, וביניהן גם ישראל, שכוננה יחסים דיפלומטיים עם קוסובו בשנת 2021.

ישראל וקוסובו הסכימו על כינון יחסים דיפלומטיים גלויים והכרה ישראלית בקוסובו כבר בספטמבר 2020. עד אז נמנעה ישראל להכיר בקוסובו, חרף העובדה שהכרזת העצמאות, אשר התקיימה בשנת 2008, זכתה להכרה מצד מדינות רבות ברחבי העולם, לרבות ארצות הברית. למרות זאת, ישראל עשויה להתנגד להצטרפותה של קוסובו לאיגוד השידור האירופי מאחר והצטרפות כזו עשויה להוות תקדים להצטרפותה הרשות הפלסטינית, שההכרה בה כמדינה מעוררת מחלוקת, לאיגוד השידור האירופי. נדגיש שבפני הרשות הפלסטינית עומדים מכשולים נוספים כמו רשת טלוויזיה ציבורית יציבה, חופש ביטוי ותקשורת חופשית, וכמובן תמיכה בקהילת הלהט"ב.

לא רק הפוליטיקה משחקת תפקיד פה. אחמטג'קאי ציין כי EBU מילאה תפקיד מכריע בהקמת RTK בשנת 1999, ולכן הוא מקווה שהאיגוד יסייע להם כעת להגיע למטרה החשובה הזו. "אנו מצפים לאפשרות לתרום ולהעשיר את האירוע היוקרתי הזה", מסיים המנכ"ל.

אם קוסובו אכן תוזמן להשתתף, זה יהיה מהלך היסטורי עבורם ועבור תחרות האירוויזיון. ההשתתפות תביא לחשיפה תרבותית נרחבת ותתרום ליחסים דיפלומטיים טובים יותר בין אירופה לקוסובו. אך מעבר לכך, זו תהיה הזדמנות לחגוג את הכישרון המוזיקלי של קוסובו על הבמה הגדולה ביותר באירופה.

אירוויזיון 2024 משך רק 37 משתתפות, המספר הנמוך ביותר בעשור האחרון, כך שהצטרפות של מדינה נוספת יכולה לשנות את המאזן ולהוסיף צבע ורעננות לתחרות. עבור אוהדי האירוויזיון, זהו פתח לתקווה ולעתיד מבטיח. בינתיים, בקוסובו כבר מתחילים לחלום על היום שבו דגלם יתנופף על הבמה הגדולה ביותר של המוזיקה האירופית. האם השנה תהיה השנה שבה קוסובו תזכה להצטרף לאירוויזיון? ימים יגידו. מה שבטוח, במוזיקה כמו במוזיקה, הכול אפשרי.

מקור: RTK
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!