כשבועיים לפני סגירת ההרשמה למכרז העיר המארחת של אירוויזיון 2025 בשווייץ, העיר סנט גאלן שהייתה בין הראשונות להביע עניין באירוח התחרות מוותרת על התמודדות במכרז. מה הסיבות לכך? כל הפרטים בכתבה.

זכייתם של נמו (Nemo) עם השיר "The Code", באירוויזיון 2024 במאלמו הביאה את אירוויזיון 2025 לפתח הדלת של שווייץ, ובעוד שברשת הטלוויזיה השווייצרית כבר מתחממים ומתחילים להתכונן לארגון התחרות, המרוץ לעיר המארחת לשנת 2025 מתגבש. בעוד שהעיר ז'נבה נחושה לנצח במכרז אולי יותר מכל עיר אחרת כרגע, עוד ערים כדוגמת באזל, ציריך, פריבורג, ברן וביל-ביין הביעו עניין בהגשת מועמדות לאירוח האירוויזיון, חלקן הודיעו רשמית שייגשו למכרז.

כשבוע לאחר הניצחון של שווייץ בשוודיה, מועצת המנהלים של רשת הטלוויזיה השוויצרית, SRG SSR, אישרה את הקמתה של קבוצת עבודה מקצועית עבור הפקת אירוויזיון 2025. הקבוצה ההתכנסה ביום שני, 13 במאי 2024, בעיר ברן (בירתה בפועל של שווייץ) כדי לדון לראשונה בהכנות לקראת אירוויזיון 2025. לאחרונה רשת הטלוויזיה של שווייץ הודיעה על בחירת המפיקים הראשיים של אירוויזיון 2025 ועל פתיחתו הרשמית של המכרז לעיר המארחת, שתיבחר ותוכרז בסוף אוגוסט 2024.

עם זאת, אחת הערים שהביעה עניין בין הראשונות לאירוח התחרות ב-2025, סנט גאלן (St. Gallen) הודיעה כעת על פרישה ממרוץ העיר המארחת. העיר, השוכנת במזרח שווייץ, הייתה אולי הקטנה ביותר מבין ערי שווייץ שהצהירו שהן מעוניינות לארח את התחרות, ובעקבות כך רבים תהו האם תצליח סנט גאלן להתמודד מול ערים חזקות יותר כמו ציריך, ז'נבה או באזל. לאחר כחודש מניצחונה של שווייץ, סנט גאלן הודיעה רשמית שלא תוכל להתמודד במכרז. אבל למה?
 

סנט גאלן היא עיר במזרח שוויץ. כריסטין בולט (Christine Bolt), ראשת התערוכה החקלאית "אולמה" במזרח שוויץ, הצהירה על רצונה להבאת האירוויזיון לסנט גאלן. לדבריה, ה-"SGKB Halle" החדש יתאים בצורה מושלמת לאירוע מסוג זה. האולם החדש נחנך בתחילת חודש מרץ ומציע מקום לעד 12,000 איש. העיר סנט גאלן זכתה לתמיכה מפתיעה גם מהמדינה השכנה, ליכטנשטיין, שהביעה רצון לשתף פעולה בנושא התיירות אם העיר תזכה לארח את האירוויזיון, ואף הגישה בקשה לאיגוד לשידור האירופי כדי להתקבל כחברה בארגון מתוך כוונה להצטרף לאירוויזיון. בראיון לרדיו ליכטנשטיין הביא ראש מערך השיווק של ליכטנשטיין, מתיאס אולריך (Matthias Ulrich), את שאיפתו בשיתוף פעולה תיירותי במידה וסנט גאלן תיבחר כעיר המארחת.

אתמול פורסם שעיריית סנט גאלן הצהירה, על אף הכוונה להתמודד במכרז לאירוח האירוויזיון, על פרישתה מהמרוץ. סנט גאלן הסבירה שלמרות הרצון, נמצא כי היא אינה עונה לדרישות האירוח של האירוויזיון. בהצהרה הרשמית של סנט גאלן נכתב כך:

"העיר סנט גאלן למדה כעת את תנאי האירוח בפירוט. סנט גאלן מסוגלת לארח אירועים גדולים, אך למרות כל היצירתיות במציאת פתרונות, התנאים הנרחבים והתובעניים שנדרשים במכרז אינם מאפשרים לנו להגיש מועמדות עם סיכוי להצליח בה. הוצאה לפועל של המועמדות כרגע אינה נראית ריאלית, למרות תשומת הלב הבינלאומית המפתה וחסרת התקדים כעיר מארחת".
הצהרה זו לא מפתיעה, משום שסנט גאלן לא ידועה כעיר בעלת תשתיות מספיקות לאירוח אירוע בסדר גודל שכזה, על אף חשיבותה בשווייץ. העיר הוסיפה להצהרתה את ההסבר על חוסר בחדרי מלון מספיקים, בסיס כלכלי ותשתיות מתאימות לאירוח האירוויזיון:

"על פי מסמכי המכרז, העיר המארחת בפרט תהיה אחראית לשירותים ועלויות רבות. אלה כוללים את כל ההוצאות על אבטחה, מיתוג עיר, אנרגיה, פינוי, ביוב, מים, ניקיון ושירות הסעות. כמו כן צפויה העיר המארחת להקים ולממן כפר אירוויזיון ו-EuroClub כמקום מסיבות למועדוני המעריצים… בסך הכל, כולל תרומה כספית נוספת שהיא חיונית לאירוח, יוערכו עלויות בסדר גודל של 30 עד 40 מיליון פרנק, שחלק גדול מהן יצטרך להיות מכוסה על ידי המגזר הציבורי. לא ניתן לעמוד במספר המלונות… הקצאה בלעדית של האולם במהלך שמונת שבועות האכלוס מסוף מרץ ועד סוף מאי 2025 תגרום להפסדי הכנסות קשים, ביטולי ירידי סחר וכן דחיות של אירועים. בנוסף, תצטרך לשדרג את התשתית עם הרחבות יקרות עבור האירוויזיון. מסקנה: לא ניתן כיום לעמוד אצלנו בדרישות הגבוהות האלו בצורה הנדרשת".

כעת, לאחר פרישתה של סנט גאלן והודעתה שלא תגיש מועמדות, המועמדות האפשריות לאירוח אירוויזיון 2025 נותרו ז'נבה, ציריך, באזל, פריבורג, ברן (וביל-ביין, שסיכוייה לגשת ולנצח במכרז נמוכים מאוד). הערים אשר מעוניינות להתמודד במכרז לאירוח תחרות האירוויזיון יכולות להגיש את מועמדותן עד סוף חודש יוני בעזרת הגשת ספר מכרז מסודר הנותן מענה לכל הדרישות. העיר המארחת תיחשף בסוף אוגוסט.

מקור: St. Gallen.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!