פולין באירוויזיון: אוהדי האירוויזיון בפולין ניצחו את רשת הטלוויזיה הפולנית TVP בבית המשפט, שהורה לרשת הטלוויזיה לחשוף את תוצאות קדם אירוויזיון 2023 השנוי במחלוקת, בו נבחרה בלנקה לייצג את המדינה עם "Solo".

אמנם אירופה טרם נרגעה מאירוויזיון 2024 שהתקיים במאלמו, אבל בפולין עדיין עסוקים באירוויזיון 2023 שהתקיים לפני שנה. שנה מטלטלת עברה על פולין, עם חילופי ממשל דרמטיים שהשפיעו רבות על רשת הטלוויזיה הפולנית TVP האחראית גם על ההשתתפות של המדינה באירוויזיון. השנה לוותה בביקורת ציבורית נוקבת על האופן שבו ניהלה את קדם האירוויזיון הפולני לאירוויזיון 2023 ואת הבחירה הפנימית לאירוויזיון 2024, בה נבחרה הזמרת לונה (Luna) לייצג את פולין במאלמו עם השיר "The Tower", איתו כשלה להעפיל לגמר התחרות.
רקע לתביעה

בזמן שכל מדינות אירופה כבר מנסות לשכוח את התחרות האחרונה ולהישיר מבט לעבר השנה הבאה, בפולין עדיין עוסקים בשערוריות שליוו את קדם האירוויזיון המקומי לאירוויזיון 2023 שהתקיים בליברפול, בו ניצחה בלנקה (Blanka) עם השיר "Solo", איתו הגיעה למקום ה-19 בגמר בבריטניה. תוצאה זו עוררה כזכור את זעמם של הקהל שהצביע בהמוניו לפייבוריט יאן (Jann) ולשירו "Gladiator" (בעברית: "גלדיאטור"), שהתמודד בקדם האירוויזיון המקומי, אך לבסוף היה זה חבר השופטים שגבר על רצונו של הקהל והכריע ברוב קולות שבלנקה תהיה נציגת המדינה לאירוויזיון 2023.

ברקע הביקורת על שחיתות ואי-שקיפות מצד TVP (אז עוד ברקע הממשלה השמרנית שפגעה בגורמי הדמוקרטיה והחירות בפולין), נוצרו ספקות ציבוריות לגבי אמינותן של תוצאות קדם האירוויזיון, ולכן הקהל דרש את פרסומן המלא של התוצאות אך זכה לאטימות וסירוב מצד רשת הטלוויזיה. על אף פניות חוזרות ונשנות מצד מועדון אוהדי האירוויזיון בפולין (OGAE פולין), ברשת הטלוויזיה סירבו לפרסם את התוצאות. בחודש ינואר האחרון, מועדון OGAE פולין הגיש תלונה לבית המשפט המחוזי המנהלי בוורשה בדרישה לפרסם את פירוט התוצאות.

העניין העיקרי שעלה מהתיק הוא העובדה שמעולם לא נחשפו הדירוגים האישיים של חברי צוות השופטים. יו"ר צוות השופטים, הזמרת אדיטה גורניאק (Edyta Górniak), הודתה שהציונים המוכנים ניתנו לה על ידי הפקת המופע בשיחת טלפון, כך שהיו"ר לא יכלה לפקח על התוצאות. TVP הצהירה בעניין זה רק שההצבעות אומתו באופן עצמאי על ידי נוטריון. עלה גם החשד לגבי ניגוד עניינים בין השופטים לבין אומנים המשתתפים בתחרות קדם האירוויזיון, ביניהן בלנקה (הנציגה שנבחרה).
פסיקת בית המשפט

כעת, בית המשפט הכריע בסוגייה ופסק לטובת OGAE פולין, תוצאה המחייבת את TVP לחשוף את התוצאות המלאות והמפורטות של תחרות קדם האירוויזיון ב-2023. בסוף השבוע ניתן פסק הדין. בית המשפט קיבל את עמדתו של מועדון OGAE פולין לאחר שמצא שגיאות מנהליות מצד TVP. בית המשפט החליט שעל TVP לפרסם את התוצאות המלאות של הצבעת חבר השופטים והקהל בקדם האירוויזיון 2023. לפי פסק הדין, אלו נתונים המהווים מידע ציבורי ולציבור יש זכות לגישה אליהם. את התוצאות של קדם האירוויזיון, בית המשפט קיבל מ-TVP, אך למרות פסק הדין עדיין לא ידוע מועד הפרסום.

במהלך הדיון בבית המשפט, לא נכח נציג של TVP, שנמצאת כעת בשינויים מבניים ובפירוק אגפים בהוראת הממשלה החדשה הפולנית. יחד עם זאת, פסק הדין אינו סופי, ובתוך 30 הימים הקרובים TVP יכולה להגיש ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון לעניינים מנהליים. אם לא יעשה זאת, עליו להיענות לפסק בית המשפט ולפרסם את התוצאות לציבור.

טרם ידוע האם זהו סופו של הליך התביעה נגד TVP ומתי (אם בכלל) ייחשפו התוצאות המלאות והאמת המלאה לגבי מה אירע בתחרות הפולנית לקראת אירוויזיון 2023, אך ייאמר לזכותה של רשת הטלוויזיה המקומית שחשפה את תוצאות הבחירה הפנימית לאירוויזיון 2024 מהר יחסית (במיוחד בהשוואה לשנה שעברה), כנראה כחלק מהשינויים ב-TVP בהנחיית הממשלה החדשה, השקופה והליברלית יותר.

נכון לימים אלו, פולין עדיין לא אישרה את השתתפותה באירוויזיון 2025 שיתקיים בשווייץ בחודש מאי הבא.
פולין באירוויזיון 2024

"The Tower" (בעברית: "המגדל") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת לונה (Luna), שייצגה את פולין בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-7 במאי במאלמו,שוודיה. פולין לא הצליחה להעפיל לגמר אירוויזיון 2024 וסיימה במקום ה-12 בחצי הגמר הראשון עם 35 נקודות. הכישלון השנה מגיע לאחר שנתיים בהן פולין העפילה לגמר.

מקור: Eurowizja, ESCplus.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-26 של פולין באירוויזיון. פולין הצטרפה לתחרות ב-1994 והגיעה להישגה הטוב ביותר באותה שנה לאחר שהזמרת אדיטה גורניאק הגיעה למקום השני עם השיר "!To nie ja".