יוון: הממשלה היוונית, שכבר הביעה את סלידתה מההתנהגות של מרינה סאטי נציגת 2024, מציעה לרשת הטלוויזיה היוונית ERT  שהציבור יבחר את הנציג הבא של המדינה לאירוויזיון 2025 בשנה הבאה. הפרטים בכתבה.

אחרי שהבחירה הפנימית במרינה סאטי (Marina Satti) כנציגת יוון לאירוויזיון 2024 במאלמו לא התבררה כהצלחה מסחררת, ביוון שוקלים את דרך בחירת הנציג לאירוויזיון 2025. הנציגה היוונייה באירוויזיון האחרון, שנבחרה על ידי וועדה מקצועית, הגיעה בניגוד לציפיות הגבוהות למקום ה-11 בגמר התחרות עם השיר "Zari" (בעברית: "קובייה") זאת לאחר ציפיות לטופ 10, טופ 5 או אפילו לזכייה אפשרית.

אבל המכה הגדולה ביותר עבור יוון הייתה כשמרינה בת ה-37 נצפתה במסיבת העיתונאים לכבוד המדינות העולות לגמר לאחר חצי הגמר השני, כשהיא "מפהקת" ו"נרדמת" בעת שעדן גולן, נציגת ישראל דיברה. ממשלת יוון הגיבה מהר על האירוע, והצהירה בין היתר: "ההתנהגות הייתה אינדיבידואלית ואין לה קשר לעמדות פוליטיות של ממשלת יוון. כאשר נציג מייצג מדינה בתחרות מוזיקלית וטס על חשבון משלם המיסים היווני, הוא חייב להיות אחראי להתנהגותו ולייצוג הציבורי של מדינתו. מטרת האירוויזיון היא לאחד דרך המוזיקה".

כעת, ממשלת יוון מציעה לרשת הטלוויזיה היוונית ERT גלגל הצלה מהמבוכה שספגה עם מרינה סאטי, כשבעיתון VIMA היווני מפרסמים שהממשלה העלתה הצעה לקיום קדם אירוויזיון לבחירת הנציג הבא של המדינה לאירוויזיון 2025, שייערך בשנה הבאה בשווייץ.
הממשלה לא שוכחת את האירוע המביך עם נציגת המדינה לאירוויזיון. משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ ביוון היו מוטרדים מאוד מהתנהגותה של מרינה סאטי, שרצתה לקבוע "מדיניות חוץ משלה", כפי שמצטט העיתון היווני גורמים בממשלה המקומית. בנוסף להעברת תחושותיהם השליליות להנהלת ERT, גורמים בממשלה מתכוונים להציע שבחירת השיר תיעשה כעת בהצבעה ציבורית ולא על ידי בחירה פנימית וישירה כפי שרשת הטלוויזיה היוונית ERT נוהגת לעשות.

לרשת ERT היוונית יש זמן אידאלי כעת לארגן תחרות קדם אירוויזיון, תוך הפופולריות הגדולה של האירוויזיון ביוון ובאירופה, ההצלחה המסחרית של התחרות בשנים האחרונות ושליחתה של מרינה סאטי שהייתה (למרות הכל) אהובה מאוד על ידי הקהל והגיעה להישג לא רע באירוויזיון 2024. ייתכן שזמרים ואומנים רבים יסכימו להשתתף בתחרות קדם אירוויזיון שכזו, אם תוכרז.

יוון עדיין לא אישרה את השתתפותה באירוויזיון 2025 אך על אף כל הסיפור היא לא צפויה לפרוש, ונדמה כי ההתנהלות של מרינה סאטי לא משקפת את רצונה של רשת הטלוויזיה היוונית, הממשלה המקומית או העם ביוון. אם יוון תשתתף באירוויזיון 2025, עדיין לא ידועה שיטת הבחירה שתחליט לבחור דרכה את הנציג והשיר לתחרות הבאה בשווייץ, תלוי בהנהלה החדשה של רשת הטלוויזיה היוונית, המנכ"ל והנשיא שלה, שצפויים להיבחר ולהיכנס לתפקידם.

יוון ערכה את קדם האירוויזיון האחרון שלה בשנת 2017 כשהזמרת דמי (Demy) נבחרה בבחירה פנימית לייצג את המדינה ונערך לה מין קדם האירוויזיון Ellinikós Telikós 2017 בו היא הציגה שלושה שירים לבחירת הקהל, שבסופו נבחר השיר עמו התחרתה הזמרת באירוויזיון בקייב, "This Is Love" (בעברית: "זאת אהבה"). בשנת 2015 נערך קדם האירוויזיון האחרון לעת עתה ביוון, Eurosong 2015, כשיוון בחרה את הנציג והשיר ביחד לקראת התחרות ה-60 בווינה, אוסטריה. בתחרות המקומית התמודדו חמישה אמנים ושירים, ולבסוף ניצחה מריה אלנה קיריאקו (Maria Elena Kyriakou) עם השיר "One Last Breath" (בעברית: "נשימה אחת אחרונה") איתו סיימה במקום ה-19 בגמר אירוויזיון 2015.
יוון באירוויזיון 2024

"Zari" (בעברית: "קוביות") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti), שנבחרה בבחירה פנימית על ידי רשת הטלוויזיה היוונית. יוון העפילה לגמר לאחר שהגיעה למקום החמישי בחצי הגמר השני עם 86 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-11 עם 126 נקודות.

אירוויזיון 2025: זו תיהיה ההשתתפות ה-45 של יוון באירוויזיון. יוון הצטרפה לתחרות ב-1974 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2005 לאחר שהזמרת הלנה פפאריזו זכתה במקום הראשון עם השיר "My Number One".

מקור: VIMA, EurovisionFun
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!