אירוויזיון 2025: באזל אישרה רשמית את מועמדותה, עם שני אולמות פוטנציאליים לאירוח. ברן וביל-ביין בוחנות מועמדות משותפת ומתכננות לבחון את הדרישות הלוגיסטיות והביטחוניות.

עם ניצחונה של שווייץ באירוויזיון 2024, ערים רבות בארץ הרים האלפיים שוקלות להתחרות על הזכות לארח את התחרות הבינלאומית הגדולה ב-2025. כעת באזל מכריזה רשמית על הגשת מועמדות לאירוח התחרות ועיר הבירה, ברן, מפרסמת פרטים חדשים על מועמדות אפשרית במכרז. בינתיים, איגוד השידור האירופי פרסם קטלוג דרישות מהערים המועמדות לאירוח. הערים אשר מעוניינות להתמודד במכרז לאירוח תחרות האירוויזיון יכולות להגיש את מועמדותן עד סוף חודש יוני בעזרת הגשת ספר מכרז מסודר הנותן מענה לכל הדרישות. העיר המארחת תיחשף בסוף אוגוסט.
בבאזל מכריזים רשמית: נגיש מועמדות לאירוח התחרות

באזל אישרה רשמית את מועמדותה לאירוח תחרות האירוויזיון לשנת 2025, והצטרפה לז'נבה כעיר השנייה שמבצעת מהלך זה. ב-5 ביוני, ממשלת קנטון באזל-שטאדט (בשוויץ 26 קנטונים, מדינות, המרכיבות את הקונפדרציה של שוויץ) נתנה אור ירוק למהלך והביעה ביטחון בכך שבאזל היא המקום האידיאלי לאירוח האירוע המוזיקלי הגדול בעולם. מיקומה של באזל כעיר גבול בלב אירופה עם קשרי תחבורה בינלאומיים מצוינים, וניסיונה הרב בארגון אירועים בינלאומיים גדולים, מחזקים את סיכוייה.

שני אצטדיונים נבחנים לאירוח האירוע: זנקט יאקובסהלה (St. Jakobshalle) ואצטדיון זנקט יאקוב פארק (St. Jakob-Park). זנקט יאקובסהלה הוא אולם ספורט סגור עם קיבולת של 12,400 צופים, שנפתח ב-1976 ושופץ ב-2018. זנקט יאקוב פארק הוא האצטדיון הגדול בשווייץ, עם קיבולת של עד 40,000 צופים, אך ללא גג.

לפי הצהרת קנטון באזל-שטאדט, "אם באזל תזכה במכרז, האירוויזיון יתקיים באזור זנקט יאקוב, שם קיימת תשתית אירוח רב-תכליתית וגדולה. בנוסף לזנקט יאקובסהלה, גם אצטדיון זנקט יאקוב פארק נבחן כאולם ראשי לאירוע, בתמיכת קבוצת הכדורגל באזל 1893."

"תוכנית תמיכה כוללת מתוכננת בעיר עבור אוהדי התחרות והתושבים, שכוללת כפר אירוויזיון עם צפייה ציבורית ותוכנית מוזיקלית, וכן יורוקלאב למבלים," נמסר מבאזל. עלויות הארגון טרם חושבו, אך יכללו תשתיות, עלויות ביטחון, תנועה, אירועים נלווים וארגון הפרויקט, ותוספת תקציבים להוצאות ההפקה של השידור הציבורי השווייצרי (SRG).

קונרדין קראמר (Conradin Cramer), נשיא קנטון באזל-שטאדט, הצהיר בעבר כי "יהיה נהדר ומכובד אם באזל תוכל לארח את תחרות הזמר הפופולרית הבאה עבור שוויץ". בבאזל מדגישים כי התשתית, הנגישות והאירוח הם המתאימים ביותר. קראמר לא התייחס לאולם מסויים שיכולים לארח את האירוע, אך באזל ידועה כבירת התרבות של שווייץ וכעיר השלישית בגודלה במדינה.
ברן וביל-ביין שוקלות הגשת מועמדות משותפת

בירת שווייץ ברן ועיר מגוריו של נמו, ביל-ביין, בוחנות הגשת מועמדות משותפת לאירוח אירוויזיון 2025 יחד עם קבוצת ברנקספו (Bernexpo Groupe). "אירוח האירוע הגדול באזור מגוריו של נמו הוא צעד הגיוני, וזו הזדמנות נפלאה מנקודת מבטן של ברן וביל-ביין. האירוויזיון יספק לאזור חשיפה עצומה, ויתאים היטב לאזור הבירה הפתוח, הדו-לשוני והמגוון," נמסר מעיריית ביל-ביין.

האצטדיון המיועד לאירוח התחרות הוא פסטהאלה (Festhalle) בברן, בעוד שטיסו ארנה (Tissot Arena) בביל-ביין תארח אירועים נלווים. "השותפים יבחנו כעת את דרישות המפרט של רשת הטלוויזיה השווייצרית. בפרט, יש לברר אם ניתן לעמוד בדרישות הגבוהות לאולם, כמו ביטחון, לוגיסטיקה ועלויות גבוהות." טרם התקבלה החלטה סופית אם להגיש מועמדות, אך החלטה כזו צריכה להתקבל עד סוף יוני. "מועצות הערים ברן וביל-ביין וברנקספו משוכנעות שאירוויזיון יהיה חגיגה נפלאה והזדמנות ייחודית, ולכן הן מקוות שמועמדות משותפת תהיה אפשרית."
ערים נוספות שהביעו עיניין לארח את התחרות מאז זכייתה של שווייץ:

ז'נבה

ז'נבה הייתה העיר הראשונה שהצהירה רשמית שהיא מתכוונת להגיש הצעה במכרז והיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. במידה וז'נבה תבחר כעיר המארחת, תחרות האירוויזיון תתקיים במרכז הכנסים "Palexpo Geneva". בפאלקספו מציינים בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם הוסיפו כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות: האולם המרכזי, הבאבל שבו שוהים האמנים ומתחם העיתונאים. העיר ז'נבה היא השנייה בגודל אוכלוסייתה בשווייץ, ומהווה מרכז אירופאי חשוב ומשכן לארגונים פאן-אירופאיים רבים, ביניהם איגוד השידור האירופי EBU המארגן ומפיק את האירוויזיון. העיר ז'נבה היא גם בירת קנטון ז'נבה (אחד מ-26 הקנטונים המרכיבים את שווייץ).

ציריך

ציריך אישרה כי היא בוחנת הצעות לאירוח האירוויזיון. דובר העירייה אמר כי הגשת ההצעות נבדקת "בעדיפות גבוהה". בשלב זה לא ברור איזה אולם עשוי לארח את התחרות במידה וציריך תיבחר כעיר המארחת, אך סביר להניח שבעיר יבקשו לארח את התחרות באולם "Hallenstadion" שיכול להכיל כ-13 אלף צופים. מנכ"ל האולם, פיליפ מוסהאפן (Philipp Musshafen), כבר יצא בהצהרה נלהבת בה הוא מאשר את פרטים: "האירוויזיון הוא אירוע המוזיקה הגדול ביותר בעולם, 180 מיליון צופים! זה יכול להיות פרסום חיובי לא רק לציריך אלא גם ל"Hallenstadion". נאמר לנו לשריין בין שישה לשמונה שבועות בין אפריל לאמצע מאי, כשתאריך אפשרי ולא רשמי של הגמר הגדול הוא ה-10 במאי". ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ.

סנט גאלן

סנט גאלן היא עיר נוספת במזרח שוויץ הרואה בעצמה כעיר המסוגלת לארח את התחרות. כריסטין בולט (Christine Bolt), ראשת התערוכה החקלאית "אולמה" במזרח שוויץ, דוגלת בהבאת האירוויזיון לסנט גאלן. לדבריה, ה-"SGKB Halle" החדש יתאים בצורה מושלמת לאירוע מסוג זה. האולם החדש נחנך בתחילת חודש מרץ ומציע מקום לעד 12,000 איש. העיר סנט גאלן זוכה לתמיכה מפתיעה גם מהמדינה השכנה, ליכטנשטיין, שהביעה רצון לשתף פעולה בנושא התיירות אם העיר תזכה לארח את האירוויזיון. בראיון לרדיו ליכטנשטיין הביא ראש מערך השיווק של ליכטנשטיין, מתיאס אולריך (Matthias Ulrich), את שאיפתו בשיתוף פעולה תיירותי במידה וסנט גאלן תיבחר כעיר המארחת. יחד עם זאת, ליכטנשטיין לא צפויה לקיים את הופעת הבכורה שלה באירוויזיון 2025.

פריבורג

העיר פריבורג גם בוחנת בימים אלה האם להציע מועמדות לארח את האירוויזיון 2025. ג'ון גובי (John Gobbi), מנכ"ל HC Fribourg-Gotéron, מועדון הוקי קרח שבסיסו בפריבורג, אישר שמתקיימים כעת דיונים בשאלה האם העיר תוכל לארח את אירוויזיון 2025. המקום הסביר ביותר עבור פריבורג יהיה ארנה BCF, שהיא האצטדיון הביתי של HC Fribourg-Gotéron. מכשולים פוטנציאליים לשימוש במקום זה יהיו גודלו ומשחקי הפלייאוף של הקבוצה. "אנחנו גם מנתחים אם משטח ההחלקה על הקרח יכול לעמוד בדרישות הגודל. זה בהחלט גדול אבל יש זירות גדולות יותר בשוויץ". ארנה BCF יכולה להכיל כיום 9,000 צופים, וזה מתחת לדרישת קיבולת של 10,000 באירוויזיון. הממשלה המקומית של פריבורג אישרה לרדיו פריבורג כי הם גם בוחנים אם להגיש הצעה או לא: "אנחנו שואלים את עצמנו אם העיר תוכל לארח אירוע כזה, במיוחד מבחינת מקומות לינה וגדלים של אולמות וכו'".
מי לא תארח את התחרות?

מי שהודיע שלא תארח את התחרות הבאה היא העיר לוגאנו, העיר שאירחה את האירוויזיון הראשון בשנת 1956. רוברטו בדרקו (Roberto Badaracco), סגן ראש עיריית לוגאנו, שלל את האפשרות שהעיר תארח את אירוויזיון 2025 בשל היעדר מקומות מתאימים לאירוח התחרות בלוגאנו. לדבריו, האולמות הקיימים בעיר לא מסוגלים להכיל כמות גדולה של צופים.

העיר השוויצרית לוזאן גם פסלה את האפשרות לארח את התחרות. ראש העיר הצהיר שלעיר אין את התשתית המתאימה לאירוח אירוע כזה. "המקום היחיד שיכול להתאים מבחינת הגדול יהיה ה-'Vaudoise Arena', אבל מדובר בנתון גבולי מבחינת הקיבולת. אין לנו גם את המבנים הנדרשים כדי להכיל את מתחם העיתונאים. מכשול נוסף הוא לוח הזמנים: המקום חייב להיות זמין מספר שבועות לפני תחילת האירוע וזה לא אפשרי עקב עונת ההוקי”, אמר ראש עיריית לוזאן. העיר אירחה בעבר את התחרות בשנת 1989 לאחר ניצחונה של סלין דיון שהביאה את התחרות חזרה לשוויץ.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.