שבועות ספורים לפני ההדחה באירוויזיון 2024, תקף הזמר ההולנדי יוסט קליין עובד נוסף על סט הצילומים לשיר "Europapa". בנוסף, רשת הטלוויזיה ההולנדית מפרסמת היום הצהרה נוספת בנושא ומתייחסת להשתתפותה באירוויזיון 2025.

יוסט קליין (Joost Klein), נציג הולנד, היה אחד הפייבוריטים האהובים ביותר באירוויזיון 2024 שהסתיים לפני כחודש במאלמו עם ניצחונה של שווייץ. אך עשרות אלפי מעריצים טוענים שדווקא יוסט היה צריך לסיים כמנצח, אילולא הודח מגמר האירוויזיון , לאחר שלכאורה תקף פיזית צלמת מההפקה באולם האירוויזיון.

איגוד השידור האירופי התייחס לאירוע בחודש מאי האחרון ואמר: "הזמר ההולנדי יוסט קליין נפסל מהגמר הגדול של תחרות האירוויזיון השנה בעקבות התנהגות מאיימת שהופנתה כלפי חברה בצוות ההפקה. יוסט הפר בבוטות את כללי התחרות, שנועדו לאפשר סביבה בטוחה ומוגנת עבור עובדי ההפקה". רשת הטלוויזיה ההולנדית הביעה את מחאתה על ההחלטה "הקשה והלא-פרופורציונלית" לדבריה, ואיתה גם כוכבי אירוויזיון רבים והמוני מעריצים משולהבים הביעו את כעסם ואי-הסכמתם (בלשון המעטה) מההחלטה.

כעת, פרטים חדשים ממפיק הקרוב לנציג ההולנדי שופכים אור חדש על אופיו והתנהגותו, ובמקביל לכך מתייחסת רשת הטלוויזיה ההולנדית לסיפור הדחתו של יוסט קליין מגמר התחרות, לחקירה המתנהלת סביב אירוויזיון 2024 ולהשתתפותה העתידית עליה מרחף סימן שאלה גדול בימים אלו.
גם לאחר האירוויזיון, באחד מהופעותיו של יוסט קליין באירופה צעק לעבר הקהל "F*ck Eurovision". אין ספק שהזמר ומעריציו חסרי שקט מהדחתו עד היום, ולמרות שעבר זמן כמעט חודש מהתחרות, הלהבות סביב הדחת הולנד מהגמר מתקשות להיכבות. לאחרונה במאי ויוצר הקליפ של השיר "Europapa", השיר של יוסט קליין לאירוויזיון, וראס פאוואז (Véras Fawaz), סיפר על חוויותיו מהעבודה לצד יוסט, ואמר שהוא לא הופתע שדברים לא הלכו חלק איתו. לפודקאסט "Bigger Picture" הוא מספר שיוסט בעייתי ושנוי במחלוקת אף עוד לפני הדחתו מגמר התחרות במאלמו, ואף במהלך צילומי הקליפ לשיר ההולנדי הוא תקף אדם על הסט. מזכיר לנו משהו?

וראס ויוסט קליין הם קולגות ותיקות, השניים מכירים ועובדים זמן רב ביחד. יחד עם זאת, לווראס היה קשה עם התנהגותו של הזמר ההולנדי על סט הצילומים, כשתקף את עוזר הבמאי שלו: "הקליפ הזה עלה בערך חודש וחצי מהחיים שלי. הרווחתי מזה אפס יורו. אני ממילא לא מרוויח כסף מקליפים. אז אני חושב שאתה גם צריך לראות את הערך של האנשים שעושים את זה בשבילך. זה חל גם על עוזר במאי שנמצא על הסט תמורת אפס יורו. אתה פשוט לא יכול לצעוק עליו. וגם אמרתי לו את זה".

הבמאי מספר על הפרפקציוניזם של יוסט, ועל התעקשותו להכניס כתוביות לקליפ על אף התכנון המקורי. בסופו של דבר, הבמאי הסכים לדרישתו של יוסט והוכנסו כיתובים בסוף הקליפ. הוא עוד הוסיף על הקשר שנרקם בינו לבין יוסט: "הוא התחיל ביוטיוב. גם אני. פעם הוא היה מעריץ שלי. ואז הפכתי למעריץ שלו. ואז התחלנו לעשות סרטונים ביחד. ואז הוא התחיל לעשות מוזיקה. אז התחלתי לעשות מוזיקה".

לפי וראס, העובדה שיוסט בסופו של דבר לא הופיע בגמר היא לא הפתעה אך גם לא אסון: "יש לו פי שניים יותר עוקבים עכשיו. גם ככה האירוויזיון הוא נוראי. אז גם זה שבעצם העיפו אותו מזה זה טוב מאוד". על אף שווראס לא הביע זעזוע או סלידה מההתנהגות ואופי ההליכות של יוסט אלא להיפך, דבריו מעידים על כך שהנציג ההולנדי לא התנהג באופן "חריג" מהתנהגותו הרגילה, ואולי ההאשמות שמופנות נגדו נכונות מאוד. מי יודע?…
הצהרת רשת הטלוויזיה ההולנדית

מיד לאחר הדחתה, רשת הטלוויזיה ההולנדית AVROTROS הגיבה לתקרית שהובילה לפסילה ההולנדית ביום גמר האירוויזיון. בהצהרתה רשת הטלוויזיה ההולנדית נכתב בין היתר: "AVROTROS מוצא את העונש כבד מאוד ולא פרופורציונלי… צו הרחקה אינו פרופורציונלי לאירוע הזה. אנחנו מאוד מאוכזבים ונסערים בגלל מיליוני המעריצים שכל כך התרגשו לקראת הערב. מה שיוסט הביא להולנד ולאירופה לא היה צריך להיגמר כך".

היום, 6 ביוני, פרסמה רשת הטלוויזיה ההולנדית הצהרה חדשה על האירוע שקרה עם יוסט קליין סביב הדחתו: "חקירת התקרית לאחר הופעתו של יוסט קליין בחצי הגמר השני עדיין תלויה ועומדת בידי התביעה השוודית. במהלך חקירה זו, לצערנו לא נוכל להיכנס לפרטים, לנסיבות ולטיפול באירוע זה מכיוון שהדבר עלול להשפיע על החקירה. אנחנו יכולים לומר שעל סמך המידע שהיה לנו אז ויש לנו עכשיו, אנחנו עדיין מאמינים שהפסילה הייתה מיותרת ובלתי מידתית".

בנושא החקירה המתנהלת סביב אירועי אירוויזיון 2024, רשת הטלוויזיה ההולנדית אמרה כך: "AVROTROS, כמו מדינות משתתפות אחרות, קיבלה בקשה מה-EBU לשתף פעולה בחקירה. החלטנו לשתף פעולה עם זה, תוך הסתייגויות הנדרשות. AVROTROS מאמינה שדרושה חקירה רחבה יותר, מעמיקה יותר ובלתי תלויה באמת כדי לטפל בבעיות מבניות". הרשת הוסיפה: "לא רק הארגון במאלמו וב-EBU, אלא גם התפקיד והמנדט של ה-Reference Group", הגוף המנהל של האירוויזיון מטעם ה-EBU, "הכללים/נהלים ואפשרויות הערעור במקרה של תלונות, והלחץ המוגבר על האומנים והמשלחות לקראת ובמהלך תחרות השירים צריך להיות נושא לחקירה של גוף מחקר מוכר ועצמאי".

בנושא השתתפותה של הולנד באירוויזיון 2025, רשת הטלוויזיה ההולנדית הגיבה כך: "תחרות האירוויזיון נוצרה כדי לחבר בין מדינות ועמים באמצעות מוזיקה ולעודד אחווה הדדית. זו צריכה להיות נקודת ההתחלה עבור המארגנים וכל המדינות המשתתפות. עד ש-AVROTROS תהיה בטוחה שיבוצעו התאמות מבניות לאומנים ולמסר המוזיקלי שלהם, נבחן את המשך השתתפותנו בתחרות האירוויזיון".
הולנד באירוויזיון 2024

"Europapa" הוא שם השיר שבוצע ע"י יוסט קליין (Joost Klein) בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024. הולנד העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום השני בחצי הגמר השני עם 182 נקודות. למרות זאת, הזמר נפסל ולא השתתף בגמר הגדול בשל תקרית אלימה שהתרחשה בינו לבין צלמת מהפקת האירוויזיון השוודית.

זו הפעם השנייה ברציפות שהולנד לא מתמודדת בגמר הגדול והפעם הראשונה בהיסטוריה של התחרות שבה נפסלת השתתפותו של מתמודד שעות ספורות לפני הגמר.

מקור: OGAE Greece, Mako, VPRO, AVROTROS.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-64 של הולנד באירוויזיון. הולנד הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה חמש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של הולנד הייתה באירוויזיון 2019 עם השיר "Arcade" בביצועו של הזמר דאנקן לורנס.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!