רשת הטלוויזיה של מולדובה סופגת ביקורת ציבורית גדולה סביב התקציב שהושקע במשלחת לאירוויזיון 2024. ההוצאות מעוררות תסכול על רקע המצוקה הכלכלית במדינה.

ביקורת ציבורית גדולה במולדובה סובבת סביב התקציב שהוקצה למשלחת לאירוויזיון 2024 בשוודיה. הוצאות הממשלה, שעמדו על 650 אלף לאו (כ-140 אלף שקלים), עוררו שאלות נוקבות על ניהול כספי ציבור ושקיפות בהוצאות. בפגישה של מועצת הפיקוח והפיתוח במולדובה, הובהר כי מתוך התקציב הכולל, 450 אלף לאו הוקצו למשלחת של רשת הטלוויזיה. קורנליו פופוביץ' (Corneliu Popovic), שר החינוך לשעבר, הבהיר כי המימון ניתן רק לחברי המשלחת של רשת הטלוויזיה. כש-198 אלף לאו נוספים הושקעו מכיסה הפרטי של הזמרת נטליה בארבו (Natalia Barbu).
ההוצאות הגבוהות מעוררות תסכול בקרב אזרחים רבים במולדובה, במיוחד על רקע מצוקות כלכליות אחרות במדינה. הדיון הציבורי סביב ההוצאות מציף שאלות נוקבות בנוגע לניהול הכספים במדינה, כאשר מדינות אחרות, כמו רומניה, ויתרו על השתתפותן בתחרות השנה בשל קשיים כלכליים. הביקורת התקשורתית ממשיכה לעקוב ולבקר את הניהול הכלכלי של משלחת מולדובה, תוך שהיא מעלה שאלות לגבי אופן חלוקת כספי הציבור. בהקשר זה, מועצת הפיקוח והפיתוח דרשה מהנהלת רשת הטלוויזיה המולדובנית, TRM, להציג רשימה מפורטת של חברי המשלחת והפעילויות שנערכו בכספי המדינה. יושבת ראש מועצת הפיקוח העלתה תהיות האם היו אנשים נוספים במשלחת שאינם עובדים ב-TRM. ארגונים חברתיים-אזרחיים במדינה קראו לממשלה לפקח טוב יותר על הקצאת הכספים הציבוריים ולדרוש דיווח מלא מהטלוויזיה הציבורית.

למרות ההשקעה הכספית הגדולה, הופעתה של ברבו באירוויזיון 2024 לא נחלה הצלחה משמעותית. היא סיימה במקום ה-13 בחצי הגמר ולכן לא העפילה לשלב הגמר הגדול.  זו הייתה התוצאה הנמוכה ביותר של מולדובה באירוויזיון מאז 2016, אז הגיעה מולדובה למקום 17 בחצי הגמר.
נדגיש שהתקציב שהשקיעה רשת הטלוויזיה של מולדובה בהשתתפותה באירוויזיון נחשב נמוך מאוד ביחד למדינות אחרות. בזמן שמולדובה השקיעה השנה כ-140 אלף שקלים, מדינות רבות אחרות השקיעו יותר ממליון שקלים בביצוע השיר בתחרות. התסכול הציבורי במולדובה נובע מהעובדה שמולדובה נחשבת למדינה עניה מאוד ביחס ליתר מדינות אירופה. ניתן ללמוד זאת מנתוני התמ"ג לנפש של מולדובה אשר עמדו בשנת 2023 על 5,563 דולר אמריקאי. זהו נתון נמוך משמעותית ביחס לממוצע התמ"ג לנפש במדינות האיחוד האירופי שעמד על כ-45,500 דולר אמריקאי​ בשנת 2023.

נזכיר שמדינות שונות פרשו מתחרות האירוויזיון בשל מצבן הכלכלי הקשה, ביניהן רומניה שמשפיעה רבות מבחינה פוליטית, כלכלית ותרבותית על מולדובה. הביקורת הציבורית הרבה על התקציב הנמוך ממילא שהוקצה לאירוויזיון 2024 עשוי לגרום לרשת הטלוויזיה המולדובנית לחשוב פעמיים לפני השתתפותה באירוויזיון הבא.

נטליה בארבו הגיעה רק למקום 13 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024. לאחר חצי הגמר, בארבו הביעה ברשתות החברתיות את אכזבתה מהתוצאות והאשימה בכך את האופי הפוליטי של התחרות: "זה מאוד פוליטי וזה לא משנה כי היצירה שלי היא על אור ועל יופי, ואני משוכנעת שהצלחתי להתחבר להרבה אנשים, אבל התחרות הזאת היא כנראה לא רק על זה". בארבו סיכמה: "אני מודה לאלוהים על החוויה הזו. זה היה נחמד, ואני חושבת שאם הגעתי לכאן לתחרות הזו, זה לא היה לשווא, כי מרגע זה מתחיל שלב חדש ונפלא בקריירה שלי ובחיי". זו הייתה השתתפותה השנייה של בארבו לאירוויזיון. בארבו התמודדה גם באירוויזיון 2007 עם השיר "Fight" שזכה במקום 10 בגמר הגדול.
מולדובה באירוויזיון 2024

נטליה בארבו (Natalia Barbu) ייצגה את מולדובה בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 עם השיר "In the Middle" (בעברית: "באמצע"), לאחר שזכתה במקום הראשון בקדם אירוויזיון המקומי. השיר הגיע למקום 13 בחצי הגמר הראשון, עם 20 נקודות בלבד, ולא העפיל לגמר הגדול. זו התוצאה הנמוכה ביותר של מולדובה באירוויזיון מאז 2016, אז הגיעה מולדובה למקום 17 בחצי הגמר.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-19 של מולדובה באירוויזיון. מולדובה הצטרפה לתחרות ב-2005 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2017 לאחר שלהקת סנסטרוק פרוג'קט סיימה במקום השלישי עם השיר "Hey Mamma".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!