המירוץ לעיר המארחת של אירוויזיון 2025 בשווייץ נפתח על ידי רשת הטלוויזיה השווייצרית והעיר ז'נבה שהצהירה ראשונה על נכונותה לארח את התחרות הבאה כבר מתכוננת בנחישות להגשת המועמדות. מה עיריית ז'נבה מתכננת? כל הפרטים בכתבה.

לאחר זכייתם של נמו (Nemo) עם השיר "The Code" באירוויזיון 2024 במאלמו נפתחו מיד ההכנות לקראת אירוויזיון 2025 על ידי רשת הטלוויזיה השוויצרית, SRG SSR. לאחרונה הכריזה רשת הטלוויזיה כי המירוץ לעיר המארחת נפתח באופן רשמי והערים שהביעו עניין קיבלו את כלל המידע הדרוש להם לצורך הגשת המכרז, עם דדליין עד סוף יוני. שווייץ תבחר ותכריז על העיר המארחת בסוף אוגוסט.

ז'נבה היא העיר הראשונה שהצהירה שהיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. מרכז הכנסים "Palexpo Geneva" הצהיר בפני רשת הטלוויזיה השוויצרית כי הם ישמחו לארח את התחרות. בפאלקספו ציינו בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם הוסיפו כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות: האולם המרכזי, הבאבל שבו שוהים האמנים ומתחם העיתונאים. העיר ז'נבה היא השנייה בגודל אוכלוסייתה בשווייץ, ומהווה מרכז אירופאי חשוב ומשכן לארגונים פאן-אירופאיים רבים, ביניהם איגוד השידור האירופי EBU המארגן ומפיק את האירוויזיון. העיר ז'נבה היא גם בירת קנטון ז'נבה (אחד מ-26 הקנטונים המרכיבים את שווייץ).
לצידה של ז'נבה גם באזל וסנט גאלן הביעו עניין לארח את האירוויזיון הבא. העיר הגדולה ביותר במדינה, ציריך, עדיין מתלבטת וכך גם העיר פריבורג. אך ז'נבה, העיר הראשונה כאמור שהכריזה מיד אחרי הניצחון של שווייץ על נכונותה לארח את התחרות, מתכוננת בשיא הכוח לצורך הגשת המכרז לרשת הטלוויזיה השווייצרית. העיר ז'נבה והקנטון (שהעיר היא בירתו) התאחדו ביחד לשיתוף פעולה כדי לארח את התחרות. צוות משימה מיוחד הוקם על ידי העיר והקנטון בשילוב האולם המועמד "Palexpo Geneva" כדי לעמוד בכל דרישות רשת הטלוויזיה השווייצרית. דלפין באכמן (Delphine Bachmann), יועצת הקנטון לענייני כלכלה ותעסוקה, התראיינה ואמרה בהתלהבות שז'נבה עומדת בכל הדרישות לצורך אירוח האירוויזיון: "זה יהיה מופע ראווה מדהים! ז'נבה מוכנה!".

קריסטינה קיטסוס (Christina Kitsos), יועצת הקנטון לעניינים אדמיניסטרטיביים, אמרה כי אירוח האירוויזיון היא הזדמנות להראות לעולם את ז'נבה על ידי קידום המוזיקה כשפה בינלאומית. גם מנכ"ל האולם "Palexpo Geneva" קלוד ממברץ (Claude Membrez) מבטיח כי הארנה "מארחת מספר אירועים מדי שנה המקבלים בברכה עשרות אלפי אנשים. האירוויזיון באופן טבעי ימצא את מקומו שם".
אין ספק שקרבתה של ז'נבה ללב האירופאי ולאיגוד השידור האירופי, בדגש על החשיבות הבינלאומית שלה והתשתיות המפותחות שלה לארח את האירוויזיון נותנות לה יתרון משמעותי בתחרות על הזכות לארח את אירוויזיון 2025. עדיין לא ידועה ההעדפה של רשת הטלוויזיה השווייצרית, איגוד השידור האירופי או אפילו של חובבי האירוויזיון ברחבי העולם (ייתכן שעדיין ייקח זמן להתאושש מאירוויזיון 2024 כדי להשקיע אנרגיה מספיקה לכך). מה שבטוח הוא שהתחרות על העיר המארחת תהיה מעניינת משום שישנן כמה ערים בעלות תשתיות רבות, חשיבות תרבותית ולאומית ותשוקה רבה לארח את התחרות הבאה בשווייץ.

בנוסף במידה וציריך תחליט גם היא להתמודד במכרז, לז'נבה צפויה תחרות מול עיר גדולה (הגדולה ביותר המדינה), מפותחת ובעלת אולם גדול. אין ספק שז'נבה היא העיר היחידה בינתיים שמביעה רעב גדול כל כך לארח את התחרות שתתקיים במאי הבא, 2025.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!