לאחר החשיפה כי שש מדינות איימו לפרוש כחצי שעה לפני גמר האירוויזיון עקב השתתפות ישראל, גם בפורטוגל מכחישים את הידיעה: "מעולם לא נשקלה האפשרות לפרוש מתחרות האירוויזיון". מדוע בנורווגיה פרסמו את הפרטים?

ריטה בראדאס (Rita Barradas), מנהלת סוכנות התקליטים Think Out Loud המייצגת את הזמרת הפורטוגזית יולנדה (iolanda), הכחישה בתוקף את הידיעות לפיהן פורטוגל איימה לפרוש מתחרות האירוויזיון 2024 כ-25 דקות לפני הגמר הגדול, בשל השתתפותה של ישראל בתחרות. ההכחשה מגיעה לאחר שהתקשורת בנורווגיה פרסמה שפורטוגל הייתה בין שש המדינות שאיימו לפרוש מהתחרות.
"לא עלתה אפשרות של פרישה"

"לגבי פורטוגל, מעולם לא נשקלה האפשרות לפרוש מתחרות האירוויזיון ולא התקיימה שיחה בנושא עם איגוד השידור האירופי (EBU)," אמרה בראדאס בראיון לעיתון הפורטוגזי בליץ'. "קל וחומר 25 דקות לפני תחילת הגמר". בראדאס הוסיפה כי "אמנם היו מספר סוגיות שנויות במחלוקת במהלך האירוויזיון הנוכחי, אך פרישת פורטוגל ביום הגמר מעולם לא עלתה על הפרק".
איומי פרישה מצד מדינות אחרות

הכחשתה של בראדאס באה בעקבות ידיעה שפורסמה בעיתון הנורווגי VG, לפיה שש מדינות – פורטוגל, שוויץ, אירלנד, יוון, נורווגיה ובריטניה – איימו לפרוש מהגמר של האירוויזיון 2024 בשל השתתפותה של ישראל בתחרות על רקע המלחמה בין ישראל לחמאס בעזה.

רשת הטלוויזיה היוונית ERT הכחישה את הדיווחים מיד לאחר חשיפת הפרטים. לפי אתר החדשות היווני EurovisionFun, נציגי ERT הצהירו: "מעולם לא דנו או שקלנו לפרוש מהתחרות מכל סיבה שהיא. הפרסום אינו הנכון לפחות בכל הנוגע ליוון". גם ראש המשלחת השוויצרית, איב שיפרל (Yves Schifferle), הכחיש ששוויץ שקלה לפרוש מהתחרות: "הדיווח על שוויץ לא נכון. מעולם לא היה אפילו דיון על פרישה מהתחרות מצד המשלחת".

ההכחשות המגיעות מצד פורטוגל, יוון ושוויץ מעלות תהיות לגבי אמינותו של העיתון הנורווגי VG והאינטרס שעומד מאחורי פרסומים אלה. נזכיר שנורווגיה זכתה במקום האחרון, מקום 25, בגמר אירוויזיון 2024. לפי הדיווח, המוזיקאים הנורווגים מלהקת Gåte, שסיימו אחרונים בתחרות, "שקלו לפרוש עד הרגע האחרון" כמחאה על השימוש הפוליטי לכאורה של ישראל באירוויזיון. "רצינו להגיב על כך שישראל משתמשת באירוויזיון ככלי פוליטי," צוטט הגיטריסט מגנוס בורמארק (Magnus Børmark). "לא רצינו להשתתף באירוויזיון כדי לשמש כלי במכונת התעמולה של ישראל".
פורטוגל באירוויזיון 2024

"Grito" (בעברית: "צעקה") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת יולנדה (Iolanda), אשר נבחרה לייצג את פורטוגל לאחר שזכתה בקדם האירוויזיון המקומי. פורטוגל עלתה לגמר לאחר שהגיעה למקום השמיני בחצי הגמר הראשון עם 58 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום העשירי עם 152 נקודות. זאת הפעם הרביעית ברציפות שבה פורטוגל מעפילה לגמר, הישג שלא הגיעה אליו לפני כן.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-55 של פורטוגל באירוויזיון. פורטוגל הצטרפה לתחרות ב-1964 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2017 לאחר שהזמר סלבדור סובראל זכה במקום הראשון עם השיר “Amar pelos dois”.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!