לאחר החשיפה כי שש מדינות איימו לפרוש כחצי שעה לפני גמר האירוויזיון עקב השתתפות ישראל, ראש המשלחת השוויצרית מכחיש את הידיעה, "בכלל לא היה דיון בנושא."

לאחר שנחשפה הדרמה הגדולה, הטוענת כי שש מדינות הודיעו כי לא יקחו חלק בתחרות כ-25 דקות לפני תחילת משדר הגמר, ראש המשלחת השוויצרית, איב שיפרל (Yves Schifferle), מכחיש ששוויץ בכלל שקלה לפרוש מהתחרות, וזאת למרות הדיווחים בתקשורת הנורווגית, הטוענת אחרת. שוויץ לבסוף ניצחה בגמר שנערך במאלמו, עם הנציג.ת נמו (Nemo) והשיר "The Code".
נראה שגם אחרי יותר משבועיים לאחר גמר התחרות, הכותרות פשוט מסרבות להיגמר. הידיעה על רצונם של שישה נציגי מדינות לפרוש מהתחרות כ-25 דקות לפני משדר הגמר, ובהם נציגי בריטניה, אירלנד, פורטוגל, נורווגיה, יוון ושוויץ (שלבסוף ניצחה) – מעוררת כותרות עד עכשיו. הסיבה לפרישה שתוכננה היא השתתפותה ישראל שעוררה ביקורת רבה מהרבה צופים.

ראש המשלחת השוויצרית, איב שיפרל, טוען שהדיווח לא נכון. כאשר נשאל על כך באתר החדשות השוויצרי Blick, טוען שיפרל: "הדיווח על שוויץ לא נכון. מעולם לא היה אפילו דיון על פרישה מהתחרות מצד המשלחת." על פי הדיווח הנורווגי, התקיים דיון בין איגוד השידור האירופי (EBU) ורשת הטלוויזיה השוודית (SVT) לבין שש המדינות המאיימות, ועל ניסיון הפשרה, שהצליח לגרום לכל הנציגים להופיע. שיפרל מאשר את קיום הפגישה, אבל מסביר שהיא לא נגעה באיומי פרישה, אלא "תקריות שקרו מאחורי הקלעים שהמשתתפים רצו לדון בהם עם איגוד השידור האירופי." בנוסף, שיפרל טוען שמי שהוביל את הפגישה מצד שוויץ היה הזמר.ת נמו בעצמו.ה, ולא רשת הטלוויזיה השוויצרית.
התקרית עליה מדבר שיפרל היא ככל הנראה התקרית שהתרחשה בין חלק מנציגי התחרות לבין חבר המשלחת הישראלית איתי בצלאלי, שבעקבותיה חלק מהזמרים בכלל לא עלו להופיע במצעד הדגלים המסורתי בחזרת המשפחות, ואף הזמר.ת במבי ת'אג (Bambie Thug) לא על.תה לשיר, אלא הוקרנה הופעתה מחצי הגמר.

מגנוס בורמרק (Magnus Børmark), חבר בלהקה הנורווגית – גוטה (Gåte), הגיב לידיעה ואמר: "שקלנו לסגת עד הרגע האחרון. רבים מאיתנו כעסו על העובדה שלישראל הייתה הזדמנות להשתמש באירוויזיון ככלי פוליטי משלה. לא רצינו להשתתף באירוויזיון כדי שישתמשו בנו כסט צילום בתעמולת מלחמה בישראל. בסוף השתתפנו כדי ליצור מרחב שבו נוכל להתאחד במוזיקה – במצב פוליטי שבו כולם בוחרים צד ושונאים אחד את השני."

מי שעוד הכחישו את הדיווח הם רשת הטלוויזיה היוונית ERT, שדחו הדיווחים בכל תוקף. לפי אתר החדשות היווני EurovisionFun, נציגי ERT הצהירו: "מעולם לא דנו או שקלנו לפרוש מהתחרות מכל סיבה שהיא. הפרסום אינו הנכון לפחות בכל הנוגע ליוון".

כידוע, למרות המילים הגדולות והאיומים, בסוף אף אחד לא פרש מהתחרות, ונמו ניצחו בתחרות והביאו לשוויץ את הניצחון השלישי שלהם, הראשון מזה 36 שנה. נציגת ישראל, עדן גולן, סיימה במקום החמישי עם 375 נקודות.
שוויץ באירוויזיון 2024

נמו (Nemo) הוא זמר.ת א-בינארי.ת שייצגו את שוויץ באירוויזיון 2024 עם השיר "The Code" (בעברית: "הקוד") לאחר שנבחרו בבחירה פנימית על ידי רשת הטלוויזיה המקומית. נמו זכו באירוויזיון במקום הראשון לאחר שקיבלו בגמר הגדול 591 נקודות, מתוכם 5 נקודות מהשופטים הישראליים ו-0 נקודות מהקהל הישראלי. למעשה ישראל היא המדינה היחידה בהצבעת הקהל שלא ניקדה את שוויץ בגמר האירוויזיון. זו הזכייה השלישית של שוויץ בתולדות התחרות לאחר שזכתה ב-1956 וב-1988.

מקורות: Watson

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-64 של שוויץ באירוויזיון. שוויץ הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה פעמיים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של שוויץ הייתה באירוויזיון 1988 עם השיר "Ne partez pas sans moi" בביצועה של הזמרת הבינלאומית סלין דיון.