חוויות משלחת ישראל באירוויזיון 2024: התמודדות עם בוז, מתח פוליטי וניתוק חברתי. סיפורים מאחורי הקלעים של יואב צפיר, איתי בצלאלי ועדן גולן חושפים את הקושי הבלתי יאמן. העיקר "United By Music", לא?

תחרות האירוויזיון היא לרוב חגיגה של מוזיקה ושמחה, אך השנה ראתה המשלחת הישראלית את הצד האפל והאנטי-ישראלי על רקע "טרנד" התמיכה בפלסטינים ומצב ההסברה של ישראל בעולם שנדמה לעיתים שכלל לא קיים. אירוויזיון 2024, שהתקיים במאלמו, לא חסך השנה במאבקים וקונפליקטים בעיקר סביב המשלחת הישראלית בתחרות.

כעת, שבועיים לאחר הגמר הגדול, חברי המשלחת הישראלית מתחילים לספר על החוויות המורכבות שחוו מאחורי הקלעים של תחרות האירוויזיון.
סיפורה של המשלחת הישראלית

יואב צפיר, ותיק תעשיית הבידור, מתאר בראיון שערך לרז שכניק, כתב התרבות של ידיעות אחרונות, את האירועים באירוויזיון 2024 כ"מטלטלים ובלתי נתפסים". הבוז שקיבלה עדן גולן, הזמרת הישראלית, היה רחוק מכל ציפייה והגיון. “לא האמנתי שאנשים יעמדו וישרקו בוז לזמרת,” אומר צפיר, מתאר את הרגעים הקשים שחוותה גולן על הבמה.

המתח וההתנכלויות לא נעצרו בקהל. צפיר מספר על החרם וההתנכלויות מצד שאר המתחרים, כולל פרצופים מגעילים ובקשות להסיר תמונות משותפות שצולמו מאחורי הקלעים. המתח הגיע לשיאו כאשר המשלחת הישראלית הועברה לחדר אחר אשר היה מרוחק מיתר המשלחות, במהלך שהוגדר על ידי צפיר כ"השפלה". אבל חברי המשלחת לא הבליגו: "כשהחליטו להעביר אותנו לחדר אחר זה היה לא פשוט. אנשים היו עם דמעות בעיניים. אמרנו לאיגוד השידור האירופי – הפעם האחרונה שהגלו יהודים באירופה קרתה ב-1939. לא ממש הזיז להם.

אבטחה וניתוק: המציאות החדשה של המשלחת

המשלחת הישראלית נאלצה להתמודד עם סידורי אבטחה מחמירים במיוחד. "תמיד יש אבטחה ישראלים מוקפדת באירוויזיון", אמר צפיר. "אבל מה שהיה במאלמו לא קרה מעולם. לא הכרתי בחיים סדר גודל כזה. איך שנחתנו בעיר, הובלנו היישר מכבש המטוס שיירה של 15 רכבים, מסוק באוויר כל הזמן כשאנחנו בתנועה". לאחר מכן כל חבר במשלחת קיבל איירטאג למעקב אחר מיקומו. “זה כבר צבט בלב,” מתאר צפיר את המצב שבו תחרות שירה הפכה למעין מצב חירום.
חוויות של איתי בצלאלי: מהחזית האירוויזיונית

איתי בצלאלי, הסטייליסט שליווה את המשלחת הישראלית, חווה חוויות שלא נתקל בהן בעבר. בראיון ל-MAKO בסוף השבוע הוא מתאר את השינוי המפתיע שחל ביחסים בין המשלחות לאחר שישראל עלתה למקום השני בהימורים אחרי חצי הגמר. "דורון מדלי לימד אותי שלא משנה מה קורה, כשאנחנו עוברים בפרוזדור תמיד לחייך לכולם, להפיץ אור, לעשות לב לכולם. וזה מה שעשינו", הוא מספר. "בהתחלה כל הדבר הזה עזר לנו, היה כיף. ואז הגיע חצי הגמר, קמנו בבוקר, ראינו שעלינו למקום השני – וכאילו הכל השתנה. מאחורי הקלעים אף אחד לא אמר ‘שלום’,” מספר בצלאלי, מתאר את הניתוק והאנטישמיות שהרגיש.

למרות הקשיים, בצלאלי בוחר להתמקד בחיוביות ובהשראה שקיבל מגולן, שלמרות הבוז והאתגרים, נשארה חזקה ומרוכזת. “הבוז הזה רק נותן לי יותר ביטחון ואומץ לעשות את הדבר הזה,” אמרה גולן, ובצלאלי מוצא בכך מקור להערכה ולהשראה.
תקווה והתעלות: רגעי התמודדות של עדן גולן באירוויזיון

בראיונות ל-MAKO וישראל היום, גם עדן גולן סיפרה שהיא תמיד הייתה ממורכזת ומאופקת, תכונות שסייעו לה להתמודד עם הלחץ. "בחזרה הראשונה עם הקהל שמעתי את הבוז וחשבתי 'וואו', אבל הכנתי את עצמי לזה. ידעתי שזה יקרה," היא אומרת. למרות טבלאות ההימורים שחזו לה לאחר חצי הגמר את המקום שני, היא סיימה במקום החמישי, ועדיין מרוצה מהתוצאה. "העובדה שעלינו לגמר זה כבר מטורף וזה הניצחון שלנו," היא אומרת. עדן סיפרה גם על התחושה המרה ממנה יצאה לאחר שהגיעה לברך את הזוכה השוויצרי, נמו (Nemo), שבחר להתעלם ממנה ולא לקבל את ברכתה.

גולן מספרת שהיא הייתה מאוד מפוקסת על המטרה במהלך התחרות ולא נתנה לאף אחד להפריע לה. היא מתארת את ההתמודדות עם העליהום התקשורתי האינטנסיבי שהיה בעקבות השתתפותה בתחרות. "לא תיארתי שזה מה שיקרה, אף אחד לא יכל לתאר. זה מטורף," היא אומרת. "זה היה איזון עצמי וראו את זה עוד מהיום הראשון של 'הכוכב הבא'. כנראה שכל מה שעברתי בחיים שלי הכין אותי לזה."

לפעמים החגיגה נגמרת?

בסיום תחרות האירוויזיון 2024, המשלחת הישראלית נשארת עם תחושות מעורבות וחוויות שישארו עם לצמיתות. מצד אחד, הגאווה בהישגים האמנותיים והמוזיקליים, ומצד שני, הכאב מהאתגרים החברתיים והפוליטיים שנתקלו בהם. החוויות הקשות שחוותה המשלחת מלמדות אותנו על חשיבות החוסן, האומץ והיכולת למצוא אור בתוך האפלה. הן מזכירות לנו שאפילו במרחבים של תחרות ובידור, המאבקים האנושיים והחברתיים נשארים רלוונטיים ודורשים את תשומת לבנו. וחבל, כי סך הכל מדובר בתחרות שכל מטרתה הוא כיף, שמחה וכמובן: "United By Music".
ישראל באירוויזיון 2024

"Hurricane" (בעברית: "הוריקן") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמרת עדן גולן, אשר נבחרה לייצג את ישראל לאחר זכייתה בעונה העשירית של "הכוכב הבא". ישראל עלתה לגמר לאחר שניצחה בחצי הגמר השני עם 194 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום החמישי עם 375 נקודות. בהצבעת הקהל ישראל הגיעה למקום השני במרחק של 14 נקודות בלבד מהמקום הראשון.

זאת הפעם השנייה ברציפות שבה ישראל מגיעה לטופ חמש, הישג אליו לא הגיעה מאז רצף ההצלחות בשנים 1998-1999.

מקורות: EurovisionFun, VG.no

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.