25 דקות לפני גמר אירוויזיון 2024, הודיעו נציגי שש מדינות שהם פורשים מהתחרות ולא מתכוונים לעלות על בימת התחרות, כל עוד ישראל לוקחת חלק בתחרות. כל הפרטים בכתבה.

שבועיים לאחר הגמר הגדול של אירוויזיון 2024 שנערך במאלמו, שבו זכה נציג.ת שוויץ נמו (Nemo) עם השיר "The Code", נחשפת דרמה מאחורי הקלעים שעשויה לשנות את האופן בו אנו תופסים את האירוע המוזיקלי הגדול ביותר בעולם. על פי דיווחים בתקשורת הנורווגית, שש מדינות הביעו רצון לפרוש מהתחרות כ-25 דקות בלבד לפני תחילת הגמר כמחאה על השתתפותה של ישראל!
ה-11 במאי היה יום מכריע לתחרות, לאחר הדחתו של הנציג ההולנדי יוסט קליין (Joost Klein) שעוררה סוגיות רבות בקרב הקהל והעיתונאים, דווח כי איגוד השידור האירופי (EBU) ורשת הטלוויזיה השוודית (SVT) מצאו את עצמם בפגישה קריטית גדולה שכן שש מדינות תכננו לפרוש מהתחרות – בריטניה, אירלנד, פורטוגל, נורווגיה, יוון ושוויץ. את הפרטים חשף אתר החדשות הנורווגי VG.no.

מגנוס בורמרק (Magnus Børmark), חבר בלהקה הנורווגית – גוטה (Gåte), תיאר את הלך הרוח בקרב חברי הלהקה ואמר: "שקלנו לסגת עד הרגע האחרון. רבים מאיתנו כעסו על העובדה שלישראל הייתה הזדמנות להשתמש באירוויזיון ככלי פוליטי משלה. הנקודה המשותפת שלנו הייתה שלא רצינו להשתתף באירוויזיון כדי שישתמשו בנו כסט צילום בתעמולת מלחמה בישראל. השתתפנו כדי ליצור מרחב שבו נוכל להתאחד במוזיקה – במצב פוליטי שבו כולם בוחרים צד ושונאים אחד את השני."

לפי VG, הסיבה המרכזית לרצון הפרישה של המדינות הייתה השתתפותה של ישראל בתחרות, בנוסף לאמצעי האבטחה הנרחבים והתנהגות המשלחת הישראלית במהלך השבוע. ההדחה של הנציג ההולנדי רק הוסיפה שמן למדורה. רק כ-25 דקות לפני תחילת הגמר, הצליחו להגיע להסכם שמנע את פרישת המדינות, אם כי פרטי ההסכם נותרו חסויים.

לעומת זאת, רשת הטלוויזיה היוונית ERT הכחישה את הדיווחים בכל תוקף. לפי אתר החדשות היווני EurovisionFun, נציגי ERT הצהירו: "מעולם לא דנו או שקלנו לפרוש מהתחרות מכל סיבה שהיא. הפרסום אינו הנכון לפחות בכל הנוגע ליוון".
ישראל באירוויזיון 2024

"Hurricane" (בעברית: "הוריקן") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמרת עדן גולן, אשר נבחרה לייצג את ישראל לאחר זכייתה בעונה העשירית של "הכוכב הבא". ישראל עלתה לגמר לאחר שניצחה בחצי הגמר השני עם 194 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום החמישי עם 375 נקודות. בהצבעת הקהל ישראל הגיעה למקום השני במרחק של 14 נקודות בלבד מהמקום הראשון.

זאת הפעם השנייה ברציפות שבה ישראל מגיעה לטופ חמש, הישג אליו לא הגיעה מאז רצף ההצלחות בשנים 1998-1999.

מקורות: EurovisionFun, VG.no

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.