מחנות כתיבת שירים הם חממה ללהיטי אירוויזיון. כך נולד השיר "The Code", לאחר שנכתב במחנה כתיבה בשוויץ בו השתתפו יוצרים מכל העולם – וגם מישראל!

במחנה כתיבת השירים של שוויץ, שהתקיים בתחילת יוני 2023, התכנסו אמנים מכל קצוות העולם כדי ליצור את הלהיטים הבאים שעשויים לכבוש את בימת האירוויזיון. בין המשתתפים היו לינדה דייל (Linda Dale), בנג'י אלסו (Benji Alasu), לאסה נימן (Lasse Nymann) והזמר.ת השוויצרי.ת נמו (Nemo), שהחליטו להקדיש יום שלם לכתיבת השיר שיהפוך להיות “The Code”. הכל התחיל מבקשתו של נמו ליצור שיר שקט, אך במהלך היום התפתח השיר ליצירתו של להיט עוצמתי ובלתי נשכח – ככה זה כשמתחילים מסע.

בסיום היום, כשהסתיימו ההקלטות, התרגשות גדולה הייתה באוויר. כולם הרגישו שנוצר שיר מיוחד מאוד, והם לא טעו. “The Code” לא רק שייצג את שוויץ באירוויזיון 2024, אלא גם זכה בתחרות.
בין המשתתפים במחנה היה גם ינון יהל, אחד היוצרים והמפיקים המוזיקליים הבכירים בישראל. יהל כבר תרם להצלחות ישראליות באירוויזיון כמו “Unicorn” שהביא לישראל את המקום השלישי בשנה שעברה. במסגרת מחנה הכתיבה הוא יצר את “Stay With Me”, שבוצע על ידי לוקה האני (נציג שוויץ באירוויזיון 2019) וקיארה קסטלי (זמרת ומשפיענית רשת שוויצרית). ובנוסף גם כתב והפיק את “Bye Bye Bye” לצמד טיה וסלינה (Teya & Salena), שייצגו את אוסטריה באירוויזיון 2023 והגיעו למקום ה-15 בגמר.

טיה, שכאמור לקחה גם חלק במחנה הכתיבה, צייצה כבר מתוך מחנה הכתיבה: “יש לי הרגשה שיש סיכוי של 99.99% ששמענו את השיר השוויצרי לאירוויזיון בשנה הבאה אתמול בסשן ההאזנה, וסיכוי של 100% שתאהבו את זה אם זה ייבחר”. לאחר מכן שימשה טיה כשופטת בצוות השיפוט הבינלאומי ותמכה בשיר של נמו. ואכן, היא לא טעתה. “The Code” לא רק נבחר, אלא גם זכה באירוויזיון 2024, והפך להיות אחד השירים המדוברים ביותר בתחרות.

מחנה כתיבת השירים הוכיח שוב כי הוא מקום שבו נולדים להיטים שעשויים לזכות בהצלחה גדולה באירוויזיון.
שוויץ באירוויזיון 2024

נמו (Nemo) הוא זמר.ת א-בינארי.ת שייצגו את שוויץ באירוויזיון 2024 עם השיר "The Code" (בעברית: "הקוד") לאחר שנבחרו בבחירה פנימית על ידי רשת הטלוויזיה המקומית. נמו זכו באירוויזיון במקום הראשון לאחר שקיבלו בגמר הגדול 591 נקודות, מתוכם 5 נקודות מהשופטים הישראליים ו-0 נקודות מהקהל הישראלי. למעשה ישראל היא המדינה היחידה בהצבעת הקהל שלא ניקדה את שוויץ בגמר האירוויזיון. זו הזכייה השלישית של שוויץ בתולדות התחרות לאחר שזכתה ב-1956 וב-1988.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-64 של שוויץ באירוויזיון. שוויץ הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה פעמיים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של שוויץ הייתה באירוויזיון 1988 עם השיר "Ne partez pas sans moi" בביצועה של הזמרת הבינלאומית סלין דיון.