משלחת אוקראינה לאירוויזיון 2024 ספגה קנס מאיגוד השידור האירופי בעקבות המסר הפוליטי שהעבירה בעזרת חולצות שלבשו חברי המשלחת במהלך גמר האירוויזיון. 

המשלחת האוקראינית לאירוויזיון 2024 ספגה קנס בעקבות פעולה שהפרה את כללי התחרות. במהלך גמר האירוויזיון, חלק חברי המשלחת הופיעו בגרין רום בשלב ההצבעה כשהם לובשים חולצות עם הכיתוב "שחררו את לוחמי אזובסטאל" – פעולה שנחשבת לפוליטית ואסורה באירוויזיון.
בפוסט באינסטגרם, הזמרת האוקראינית אליונה אליונה (Alyona Alyona) הסבירה את ההחלטה מאחורי המהלך. היא הדגישה כי הצוות רצה להעלות את המודעות למצבם הקשה של השבויים האוקראינים שנתפסו לאחר קרב אזובסטאל במאי 2022. "זה נושא הומניטרי חשוב שלא יכולנו להתעלם ממנו: האנשים שלנו בשבי, בתנאים בלתי אנושיים, סובלים מעינויים. עלינו למשוך תשומת לב לגורלם ולשימור חייהם," אמרה אליונה.

לדבריה, ההחלטה ללבוש את החולצות התקבלה לאחר התייעצות עם צוות הניהול שלה, המונה מעל 20 אנשים. במהלך ההכנות לתחרות, נתקל הצוות בקשיים רבים, כולל איתור בית דפוס שיסכים להדפיס את החולצות. "היינו צריכים לפנות לכמה בתי דפוס, חלקם סירבו לקחת את ההזמנה. לבסוף הצלחנו להגיע להסכמה עם אחד מבתי הדפוס לאחר חמש פניות ובקשות נואשות," סיפרה אליונה. "החלטנו לא להסתכן ולא לבשנו את החולצות בעצמנו. רק חברי המשלחת המלווים לבשו אותן", אמרה אליונה. "לקחנו בחשבון אפשרות שיוציאו את חברי המשלחת, אך אנחנו, האמנים, היינו צריכים להישאר בגרין רום".
חברי המשלחת הסתירו את החולצות מתחת לבגדים אחרים והצליחו להיכנס לאולם עם החולצות. כאשר המצלמה התקרבה אליהם במהלך שידור הגמר מהגרין רום, הם חשפו במהירות את הכיתוב. המשלחת האוקראינית חששה מפסילה. "לקחנו סיכון גדול, אבל זה הצליח. יצאנו עם קנס כספי בלבד," הוסיפה אליונה אליונה.

הכיתוב על החולצות מתייחס ל-2,500 חיילים אוקראינים שנפלו בשבי הרוסי לאחר הקרב באזובסטאל. התגובות להופעה של המשלחת היו מעורבות, כאשר מצד אחד היו שתמכו במהלכם, בעוד אחרים מתחו ביקורת על הפרת כללי התחרות. הפרשה סביב החולצות מדגישה את המתיחות המתמשכת בין אוקראינה לרוסיה, ואת המאמץ של אוקראינה להעלות את המודעות למצבם של שבויים אוקראינים.

איגוד השידור האירופי (EBU), האחראי על קיום התחרות, הטיל את הקנס על המשלחת האוקראינית, אך גובה הקנס לא נמסר לציבור.
גם באירוויזיון 2022, בו זכתה אוקראינה, ניצלו חברי הלהקה קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) את בימת האירוויזיון למטרות פוליטיות. לאחר ביצוע השיר האוקראיני צעקו חברי הלהקה "אני מבקש מכולכם, בבקשה הצילו את מריופול, הצילו את אזובסטל עכשיו!" רק בימים האחרונים חשף סולן הלהקה בראיון: "אף אחד לא ידע שאעשה זאת. לא אמרנו לרשת הטלוויזיה של אוקראינה. ידענו שהקנס על כך הוא 300 אלף יורו ופסילה, אבל הייתי חייב לנצל את ההזדמנות". למרות זאת, הלהקה זכתה בגמר התחרות ולבסוף לא נקנסה על ידי איגוד השידור האירופי.

איגוד השידור האירופי התמודד השנה גם עם מקרים נוספים של ניסיונות להעברת מסרים פוליטיים בתחרות, כולל ניסיונות להבעת תמיכה בפלסטינים על רקע המלחמה בין ישראל לחמאס, אך בשלב זה לא ידוע על קנסות שהושתו בנושא זה.
אוקראינה באירוויזיון 2024

 ג'רי הייל (Jerry Heil) ואליונה אליונה (Alyona Alyona) ייצגו את אוקראינה באירוויזיון 2024 עם השיר "Teresa & Maria" (בעברית: "תרזה ומריה"). הצמד נבחר לאחר שזכה בקדם האירוויזיון האוקראיני "Vidbir 2024". אוקראינה זכתה במקום השלישי בגמר האירוויזיון עם 453 נקודות, מתוכם 8 נקודות מהשופטים בישראל ו-10 נקודות מהקהל הישראלי. השיר האוקראיני הוא השיר הראשון מאז 2002 ששובץ כשיר מספר 2 בסדר השירים בגמר האירוויזיון ומצליח להתברג בטופ 5. השיבוץ כשיר מספר 2 נחשב לשיבוץ הקשה ביותר על פי הסטטיסטיקה של התחרות.

אירוויזיון 2025: זו תהיה ההשתתפות ה-20 של אוקראינה באירוויזיון. אוקראינה הצטרפה לתחרות ב-2003 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של אוקראינה הייתה באירוויזיון 2022 עם השיר "Stefania" בביצועה של להקת קאלוש אורקסטרה
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!