אירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, היה מלא במחלוקות ואירועים משמעותיים. יוסט קליין ההולנדי נפסל וישראל עוררה ויכוחים רבים. בייקל וולדן, יו"ר קבוצת המיקוד של התחרות, מדבר על הקשיים בתחרות שהסתיימה וההכנות לאירוויזיון 2025.

אירוויזיון 2024 שנערך במאלמו, שוודיה, לא התמקד אך ורק במוזיקה למרות הסלוגן המלבב "United By Music". האירוויזיון נתקל במחלוקות שונות, כולל פסילתו של הזמר ההולנדי יוסט קליין (Joost Klein) וביקורות רבות על השתתפותה של ישראל בתחרות. בייקל וולדן (Bakel Walden) הוא יו"ר (Reference Group) של תחרות האירוויזיון, שמשמשת למעשה כוועד המנהל של כל המדינות המשתתפות באירוויזיון, ומטרתה היא שליטה וניתוב התחרות. משימותיה של הקבוצה הן אישור הפיתוח והפורמט העתידי של האירוויזיון, וחברים בה בעלי תפקידים שונים ברשתות טלוויזיה ממספר מדינות אשר משתתפות באירוויזיון.

בראיון לכלי החדשות השוויצרי "20 minuten", וולדן, המשמש גם כחבר במועצת המנהלים של רשת הטלוויזיה השוויצרית SRG, שיתף במחשבותיו על האירוויזיון השנה. הוא עתיד לקחת חלק גם באירוויזיון 2025 שיתקיים בשוויץ. וולדן הכיר באתגריו הרבים באירוויזיון האחרון, במיוחד מעצם היותו חדש בתפקיד:

"מעצם היותה השנה הראשונה שלי כיו"ר, חסרה לי השוואה רחבה לשנים קודמות. עם זאת, אנשים מנוסים רבים חשבו שהתחרות בשנת 2024 הייתה אחת הקשות בהיסטוריית התחרות, תחושה שאני שותף לה אחרי השבועות והימים האחרונים".
למרות הקשיים, וולדן הדגיש את ההשפעה החיובית של התחרות, וציין את יכולתה של התחרות "לשלהב מיליונים":
"ההכנה הייתה אינטנסיבית, עם הרבה רגעי שיא ולחץ משמעותי. עם זאת, בלטו לי השמחה והכרת התודה המדהימות ממהדורת האירוויזיון של השנה, שכבשו מיליונים".

בראיון נשאל וולדן כיצד תפס את המחאה נגד השתתפותה של ישראל בתחרות, תוך התייחסות לקריאות ה"בוז" הרמות שנשמעו באולם כשעדן גולן עלתה לבצע את שירה. היו"ר דאג לשלוח מסר מפייס:
"הקיטוב ניכר במאלמו ובקרב המשלחות במשך שבועות. בעיקרון, חשוב שכל אחד יוכל להביע את דעותיו בחופשיות. זה חלק חשוב כאשר כל כך הרבה מדינות מתאחדות. אבל באירוויזיון חשוב לא פחות שהמוזיקה והיצירתיות יהיו בחזית. אם בסופו של דבר מדובר בעמידה על עמדתך, אז כל מה שנותר הוא קונפליקט במקום יצירתיות. בסביבה כזו כבר אין מקום לרעיון המקורי של תחרות האירוויזיון: לקרב אנשים במקום להפריד".

בתגובה לקביעתו של נמו כי האירוויזיון "צריך קצת תיקון", הודה וולדן שיש מקום לשיפור:
"בראייתנו, עלינו לא רק להתמקד בחוויות החיוביות של מאלמו, אלא גם להכיר בצורך בשיפור".

בנוגע לפסילה של יוסט קליין ההולנדי, וולדן תמך בהחלטת איגוד השידור האירופי להדיחו מהתחרות, פחות מיממה לפני הגמר הגדול:
"לצערי, עמדנו בפני משבר נוסף. עם זאת, ההחלטה לפסול את יוסט קליין הייתה נכונה. התנהגות בלתי מקובלת כלפי אשת צוות חייבה נקיטת פעולה".

במבט קדימה לאירוויזיון 2025, וולדן הביע מעורבות מתמשכת בהפקת התחרות ובהכנותיה:
"ההכנות לאירוויזיון 2025 כבר בעיצומן, עם דיונים רבים שנמשכים. מועצת המנהלים שלנו תתכנס שוב בקרוב".

וולדן צופה שההכרזה על העיר המארחת של אירוויזיון 2025 תתקיים במהלך הקיץ, ומדגיש את החשיבות של גישה הוגנת וערוכה היטב. אירוויזיון 2025 יהיה למעשה הפעם השנייה בה וולדן יוביל את קבוצת המיקוד לאירוויזיון.

מקורות: Eurovisionfun, 20 minuten

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.