מדינה ראשונה מראה סימנים לפרישה אפשרית מתחרות האירוויזיון לקראת השנה הבאה. מי המדינה ומה הסיבות לפרישה? כל הפרטים בכתבה.

לטביה עשויה לוותר על השתתפותה בתחרות האירוויזיון, בעקבות יוזמה חדשה שהוגשה על ידי האזרח קריסטפס בוגדנוביץ' (Kristaps Bogdanović). היוזמה, שהוגשה באתר הציבורי Manabalss.lv, קוראת לפרישה מהתחרות במטרה להשקיע את הכספים בתחום הספורט הלאומי. עד כה, חתמו על העצומה יותר מ-11,200 איש, מה שמאפשר להעביר את ההצעה לדיון בסאימה (הפרלמנט הלטבי).
אירוויזיון: "בזבוז כספים?"

בוגדנוביץ' טוען כי ההשקעה בתחרות האירוויזיון היא בזבוז כספים, במיוחד לאור הצרכים הגדולים של תחום הספורט במדינה. "האנשים שמשתתפים בתחרות נוטים להתנהג בצורה מופקרת, וזה מוצג בתחרות כנורמה. יש מדינות באירופה שלא משתתפות באירוויזיון מסיבות שונות, כולל כלכליות. לטביה צריכה להשקיע את המימון הציבורי במקומות בהם יש תועלת ברורה – בספורט," אמר בוגדנוביץ'. הוא הוסיף כי "לא מתקבל על הדעת שהפדרציה לביאתלון אוספת תרומות כדי לנסוע לאליפות העולם, שהיא ללא ספק חשובה יותר מהאירוויזיון."

בוגדנוביץ' מדגיש כי הכספים שיושקעו בספורט יובילו לשיפור משמעותי בתחום, וייתנו לצעירים דוגמאות חיוביות נוספות באמצעות ספורטאים מוצלחים שייצגו את לטביה בזירה הבינלאומית.

מה הלאה?

האם העצומה תשנה את פני הדברים ותוביל לפרישתה של לטביה מתחרות האירוויזיון? נכון לעכשיו, אין תשובה חד משמעית, אך תמיכתו של הציבור ביוזמה מציבה את הנושא בראש סדר היום הציבורי והפוליטי בלטביה. מה שבטוח הוא, שהוויכוח סביב השקעת המשאבים הציבוריים ימשיך ללוות את הדיונים בעניין זה, וההחלטה הסופית תהיה בעלת השפעה משמעותית על עתיד ההשתתפות של לטביה בתחרות הפופולרית.

האם לטביה תפרוש מאירוויזיון? הזמן יגיד, אך ברור שהשיח סביב הנושא רק מתחמם, והציבור מחכה למוצא פיו של הפרלמנט.

לטביה באירוויזיון: ההישגים עד כה

לאורך 25 שנות השתתפותה של לטביה בתחרות האירוויזיון – המדינה זכתה באירוויזיון פעם אחת בלבד, בשנת 2002 עם השיר "I Wanna" בביצוע של מארי אן (Marie N). בשנותיה הראשונות זכתה לטביה להצלחה יחסית, אך ב-16 השנים האחרונות זכתה המדינה לעלות לגמר הגדול רק שלוש פעמים. בתחרות האחרונה העפילה לטביה לגמר הגדול, שם זכתה במקום 16, לאחר שבע שנים בהם המדינה לא צלחה את שלב חצאי הגמר.
לטביה באירוויזיון 2024

דונס (Dons) הוא הזמר שייצג את לטביה באירוויזיון 2024 אם השיר "Hollow" (בעברית: "חלול"). השיר נבחר בקדם האירוויזיון המקומי לאחר שזכה בתואר "שיר השנה". השיר זכה בגמר הגדול במקום 16 עם 64 נקודות, אך לא זכה לנקודות מצוות השיפוט או הקהל הישראלי. העפלתה של לטביה לגמר מגיעה לאחר שבע שנים בהם המדינה לא צלחה את שלב חצאי הגמר. ב-16 השנים האחרונות זכתה המדינה לעלות לגמר הגדול רק שלוש פעמים.

מקור: Manabalss

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-24 של לטביה באירוויזיון. לטביה הצטרפה לתחרות ב-2000 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2002 לאחר שהזמרת מארי אן זכתה במקום הראשון עם השיר "I Wanna".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!