השערוריות שסובבות את אירוויזיון 2024 מסרבות להיפסק: האם רשת הטלוויזיה השוודית השתמשה בקולות של מחיאות כפיים ותשואות מזוייפות במשדרים החיים של התחרות? כל הפרטים בכתבה.

אחרי משבר קשה בין המדינות השונות שהתחרו באירוויזיון 2024 לבין איגוד השידור האירופי (EBU) בעקבות המאורעות הדרמטיים שהתקיימו במהלך שבוע התחרות, נדמה כי השערוריות שאופפות את ההפקה השוודית במאלמו לא פוסקות. שריקות הבוז לנציגת ישראל עדן גולן בהופעותיה על בימת האירוויזיון במאלמו עם השיר "Hurricane" וברקע האווירה המתוחה והכעס על איגוד השידור האירופי והעומד בראש התחרות, המפקח הראשי מרטין אוסטרדל (Martin Österdahl) על הדחתו השנויה במחלוקת של נציג הולנד האהוב יוסט קליין (Joost Klein), כל מי שהיה בארנת האירוויזיון או ראה את משדרי התחרות מהבית לא יכול היה לפספס את המתיחות ברקע התחרות השנה.

אחרי כל אלו, שערורייה נוספת בדרך להתווסף לערמת הדרמות של האירוויזיון ה-68: לפי החשד המסתובב ברשת, רשת הטלוויזיה השוודית שהפיקה את התחרות השנה במאלמו השתמשה בתשואות מזויפות ומוקלטות ברקע השידור של אירוויזיון 2024. לפי הוידאו שהועלה בחשבון האינסטגרם של יוצר התוכן האירוויזיוני GJ Kooijman, חלקים ממשדרי האירוויזיון השנה ומקדם האירוויזיון השוודי Melodifestivalen 2024 לוו בהקלטות מזויפות של תשואות ומחיאות כפיים. אם יש אמת בדבריו, הדבר יגרום לספק באמינותו של האירוויזיון, הפקתו ובעיקר באמינות של איגוד השידור האירופי.

איגוד השידור האירופי לא הגיב לדברים אך אתם מוזמנים לצפות בסרטון ולהחליט בעצמכם האם יש היגיון בדבריו של יוצר התוכן שהוזכר.
 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎GJ Kooijman‎‏ (@‏‎gjkooijman‎‏)‎‏

 

השערות ודיבורים על תשואות קהל מוקלטות ומודבקות באירוויזיון 2024 הם לא דבר חדש. לאחר הופעותיה הראשונות של עדן גולן, נציגת ישראל, על בימת התחרות, נדרש איגוד השידור האירופי על ידי המשלחת הישראלית לעשות כל מה שניתן מול שריקות הבוז והקריאות נגדה ונגד ישראל אותם ספגו הזמרת והרקדנים בהופעתם על הבמה. בראיון לעיתון השוודי Aftonbladet, מפיקה ברשת הטלוויזיה השוודית אמרה שההפקה השתמשה בטכנולוגיות אודיו במידה סבירה ושטוחה שלא עולה על קולותיהם של הקהל.

"כמו כל מופע טלוויזיה גדול עם קהל, אנחנו עובדים עם אודיו ברמת השטח, רק כדי לקבל סאונד מאוזן ככל האפשר עבור הצופים. אנחנו לא מצנזרים קולות מהקהל שבארנה. אותו עיקרון מוכל על כל ההופעות בתחרות, כולל הופעות הפתיחה והופעות הביניים", אמרה המפיקה איבה אדיאלסון (Ebba Adielsson) מרשת הטלוויזיה השוודית, SVT. למרות הכחשת רשת הטלוויזיה השוודית, GJ Kooijman מראה באינסטגרם שלו כיצד הטכנולוגיה המזויפת של קולות הקהל הוכנסה בתחילת כל שיר מההופעות המתחרות באירוויזיון 2024. מי שהאזין להופעה של ישראל עם השיר "Hurricane" וראה את סרטוני ההופעה שצולמו על ידי צופים מתוך האולם בהם ניכרים קולות בוז רועמים בארנה, לא יכול שלא להניח כי ננקטו כמה צעדים טכניים להחליש את שריקות הבוז וקולות השנאה כלפי עדן גולן, שכן הם כמעט ולא מורגשים באופן ברור בהופעה המצולמת בשידור.
באירוויזיון 2015 קולות מזויפים שומשו לצורך הסוואת תגובות הקהל העוינות להופעתה של רוסיה, בגלל פלישת רוסיה לחצי האי קרים שהיה בשליטת אוקראינה בשנת 2014. מאז, לא התעורר אף חשד לשימוש בקולות מזויפים כאלה אך השנה, במיוחד במהלך הופעה הישראלית על הבמה, היה בהם צורך כדי לטשטש את הקולות העוינים והאלימים שנשמעו מהקהל והיו יכולים לחדור לשידור ולהפריע לשמיעתו של הביצוע של עדן גולן לשיר.

מעבר לכך, איגוד השידור האירופי ורשת הטלוויזיה השוודית לא הצהירו עדיין באופן רשמי על שימוש בקולות קהל מזויפים בזמן משדרי האירוויזיון החיים, אך ערעור על אמינות צלילי הקהל בשידור יכולים להוביל למשבר וכעסים נוספים בשנה שבה היחס בין רשתות הטלוויזיה החברות באיגוד, האמנים המשתתפים וקהל התחרות לבין איגוד השידור האירופי גם ככה הולך ומחריף.

מקור: עמוד האינסטגרם של GJ Kooijman.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 נערכה בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת הייתה הפעם השביעית שבה אירחה שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם הקודמת ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!