"קיים מכשול פוליטי": רשת הטלוויזיה של קוסובו אישרה כי בכוונתה לפנות לאיגוד השידור האירופי במטרה להשתתף באירוויזיון 2025. ואיך כל זה קשור לישראל?

רשת הטלוויזיה של קוסובו, RTK, אישרה כי היא מתכוונת להגיש מועמדות לאיגוד השידור האירופי (EBU) במטרה לקחת חלק באירוויזיון 2025. לאחר שבאירוויזיון 2024 השתתפו רק 37 מדינות, המספר הנמוך ביותר בעשור, רשת הטלוויזיה של קוסובו החליטה לנסות את מזלה ולהגיש בקשת הצטרפות לאיגוד השידור האירופי. כל זאת הוחלט לאחר שהמדינה "הבטיחה תמיכה ממדינות רבות".
ההחלטה לשאוף להשתתפות בתחרות צצה מיד לאחר שאדריאן קראסטה (Adrian Krasta) נבחר שנית כמנהל של הפסטיבל "Festivali i Këngës në RTK". הפסטיבל התקיים לראשונה באוקטובר 2023 ומהר מאוד הפך לאירוע המוזיקלי הגדול ביותר בקוסובו. השאיפה היא שהשיר המנצח בפסטיבל ייצג את המדינה בתחרות האירוויזיון, בדומה לפסטיבל האלבני "Festivali i Këngës" בעזרתו נבחר הנציג האלבני לאירוויזיון מאז 2004.

"המהדורה השנייה של 'Festivali i Këngës në RTK' מבטיחה להיות אפילו יותר מרהיבה, ותיתן במה לאמנים ששואפים להפגין את הכישרון והיצירתיות שלהם בפלטפורמה לאומית ותחרותית".

נזכיר כי רשת הטלוויזיה של קוסובו טרם הגישה בקשה לחברה רשמית באיגוד השידור האירופי ולכן בקשה מסוג זה עלולה לקחת זמן מה. כדי להצטרף כחבר ב-EBU, רשת הטלוויזיה צריכה להיות חברה באיגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU) או במועצת אירופה. בשל ההכרה הבינלאומית החלקית שלה, קוסובו עדיין לא עומדת בקריטריונים אלו. קוסובו חייבת להיות חברה מלאה באיגוד השידור האירופי על מנת שתוכל להתמודד בתחרות האירוויזיון.
בעוד שמדינות רבות מכירות בקוסובו כמדינה עצמאית, ספרד וסרביה, אינן מכירות בה כמדינה עצמאית, דבר שמקשה על התהליך הזה. בהצהרה נכתב: "ההפקה וההנהלה של RTK עבדו רבות על הנושא הזה, וניתנה אפשרות להשיג תמיכה ממדינות רבות. יש גם מכשולים קבועים בגלל סיבות פוליטיות מכמה מדינות שאינן מכירות בקוסובו כמדינה".

קוסובו הכריזה על עצמאותה ב-2008, לאחר שנפרדה מסרביה. עד היום סרביה מסרבת להכיר בעצמאותה של המדינה, ובת בריתה רוסיה תמכה בה במהלך זה לאורך כל השנים. כעת, כשרוסיה כבר לא חברה באיגוד השידור האירופי, מקווים ברשת הטלוויזיה שהדבר יזרז את התהליכים להצטרפות לתחרות.

ישראל וקוסובו הסכימו על כינון יחסים דיפלומטיים גלויים והכרה ישראלית בקוסובו כבר בספטמבר 2020. עד אז נמנעה ישראל להכיר בקוסובו, חרף העובדה שהכרזת העצמאות, אשר התקיימה בשנת 2008, זכתה להכרה מצד מדינות רבות ברחבי העולם, לרבות ארצות הברית. למרות זאת, ישראל עשויה להתנגד להצטרפותה של קוסובו לאיגוד השידור האירופי מאחר והצטרפות כזו עשויה להוות תקדים להצטרפותה הרשות הפלסטינית, שההכרה בה כמדינה מעוררת מחלוקת, לאיגוד השידור האירופי. נדגיש שבפני הרשות הפלסטינית עומדים מכשולים נוספים כמו רשת טלוויזיה ציבורית יציבה, חופש ביטוי ותקשורת חופשית, וכמובן תמיכה בקהילת הלהט"ב.

מקור: zeri.info
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!