ההכנות מתחילות: שוויץ החלה בחיפושים אחר העיר המארחת לקראת אירוויזיון 2025. ז'נבה, באזל וסנט-גאלן הודיעו שיתמודדו במכרז. בציריך מתלבטים.

שבוע חלף מאז זכייתה של שוויץ בתחרות האירוויזיון, כשהנציג.ה נמו (Nemo) הניף.ה את הגביע לאחר שביצע.ה את השיר "The Code", וההכנות לקראת אירוויזיון 2025 החלו עם החיפושים אחר העיר המארחת שצפויה לארח את עשרות המתמודדים שיתמודדו באירוויזיון הבא.

מועצת המנהלים של רשת הטלוויזיה השוויצרית, SRG SSR, אישרה את הקמתה של קבוצת עבודה מקצועית עבור הפקת אירוויזיון 2025. הקבוצה ההתכנסה ביום שני, 13 במאי 2024, בעיר ברן כדי לדון לראשונה בהכנות לקראת אירוויזיון 2025. רשת הטלוויזיה אישרה כי הם שואפים לבחור עיר מארחת עד חודש ספטמבר.
ז'נבה

ז'נבה היא העיר הראשונה שהצהירה שהיא מעוניינת לארח את תחרות האירוויזיון 2025. מרכז הכנסים "Palexpo Geneva" הצהיר בפני רשת הטלוויזיה השוויצרית כי הם מעוניינים לארח את התחרות. בפאלקספו מציינים בפני התקשורת: "האולם שגודלו כ-32,000 מ"ר יכול להכיל כמעט 15,000 צופים". הם מוסיפים כי כל שלושת מרכזי הכנסים במתחם ישוריינו כדי להכיל את התחרות. העיר ז'נבה היא השנייה בגודל אוכלוסייתה בשוויץ.

באזל

גם באזל מתכוננת: קונרדין קראמר (Conradin Cramer), נשיא קנטון באזל-שטאדט (בשוויץ 26 קנטונים, מדינות, המרכיבות את הקונפדרציה של שוויץ), הצהיר כי "באזל מוכנה" וכי "יהיה נהדר ומכובד אם באזל תוכל לארח את תחרות הזמר הפופולרית הבאה עבור שוויץ". בבאזל מדגישים כי התשתית, הנגישות והאירוח הם המתאימים ביותר. קראמר לא התייחס לאולם מסויים שיכולים לארח את האירוע, אך באזל ידועה כבירת התרבות של שווייץ וכעיר השלישית בגודלה במדינה. במידה ובאזל תגיש הצעה, סביר להניח שהיא תבקש לארח את התחרות באולם "St. Jakobshalle" שיכול להכיל כ-12 אלף צופים.

ביל-ביין

ביל-ביין רואה בעצמה כעיר פוטנציאלית לאירוח התחרות. בעיר מקווים לשתף פעולה עם עיר נוספת עבור אירוח התחרות – כמו עיר הבירה ברן. ואכן, ממשלת קנטון ברן דנה גם באפשרות שתחרות האירוויזיון תתקיים בקנטון. הקנטון קבע: "המועצה הממשלתית מציינת שבקנטון ברן קיימים מספר אולמות כנסים וירידים להם יש תשתית אטרקטיבית לאירוח התחרות. הקנטון פתוח לפניות בנושא ומוכן לבחון בקשות לתמיכה". יחד עם זאת, נשיא קנטון ברן, בירת שוויץ, התבטא נגד הרעיון שהעיר תארח את התחרות. גורמים בעיר ברן עדיין לא הגיבו בפומבי לגבי האפשרות לאירוח התחרות בעיר.
ציריך

ציריך אישרה כי היא בוחנת הצעות לאירוח האירוויזיון. דובר העירייה אמר כי הגשת ההצעות נבדקת "בעדיפות גבוהה". על פי הדיווחים, העירייה קיימה פגישה ביום שני האחרון כדי לדון באפשרות להציע הצעות לאירוח התחרות. בשלב זה לא ברור איזה אולם עשוי לארח את התחרות במידה וציריך תיבחר כעיר המארחת, אך סביר להניח שבעיר יבקשו לארח את התחרות באולם "Hallenstadion" שיכול להכיל כ-13 אלף צופים. ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ.

סנט גאלן

סנט גאלן היא עיר נוספת במזרח שוויץ הרואה בעצמה כעיר המסוגלת לארח את התחרות. כריסטין בולט (Christine Bolt), ראשת התערוכה החקלאית "אולמה" במזרח שוויץ, דוגלת בהבאת האירוויזיון לסנט גאלן. לדבריה, ה-"SGKB Halle" החדש יתאים בצורה מושלמת לאירוע מסוג זה. האולם החדש נחנך בתחילת חודש מרץ ומציע מקום לעד 12,000 איש. העיר סנט גאלן זוכה לתמיכה מפתיעה גם מהמדינה השכנה, ליכטנשטיין, שהביעה רצון לשתף פעולה בנושא התיירות אם העיר תזכה לארח את האירוויזיון. בראיון לרדיו ליכטנשטיין הביא ראש מערך השיווק של ליכטנשטיין, מתיאס אולריך (Matthias Ulrich), את שאיפתו בשיתוף פעולה תיירותי במידה וסנט גאלן תיבחר כעיר המארחת. יחד עם זאת, ליכטנשטיין לא צפויה לקיים את הופעת הבכורה שלה באירוויזיון 2025.

פריבורג

העיר פריבורג גם בוחנת בימים אלה האם להציע מועמדות לארח את האירוויזיון 2025. ג'ון גובי (John Gobbi), מנכ"ל HC Fribourg-Gotéron, מועדון הוקי קרח שבסיסו בפריבורג, אישר שמתקיימים כעת דיונים בשאלה האם העיר תוכל לארח את אירוויזיון 2025. המקום הסביר ביותר עבור פריבורג יהיה ארנה BCF, שהיא האצטדיון הביתי של HC Fribourg-Gotéron. מכשולים פוטנציאליים לשימוש במקום זה יהיו גודלו ומשחקי הפלייאוף של הקבוצה. "אנחנו גם מנתחים אם משטח ההחלקה על הקרח יכול לעמוד בדרישות הגודל. זה בהחלט גדול אבל יש זירות גדולות יותר בשוויץ". ארנה BCF יכולה להכיל כיום 9,000 צופים, וזה מתחת לדרישת קיבולת של 10,000 באירוויזיון. הממשלה המקומית של פריבורג אישרה לרדיו פריבורג כי הם גם בוחנים אם להגיש הצעה או לא: "אנחנו שואלים את עצמנו אם העיר תוכל לארח אירוע כזה, במיוחד מבחינת מקומות לינה וגדלים של אולמות וכו'".
מי לא תארח את התחרות?

מי שהודיע שלא תארח את התחרות הבאה היא העיר לוגאנו, העיר שאירחה את האירוויזיון הראשון בשנת 1956. רוברטו בדרקו (Roberto Badaracco), סגן ראש עיריית לוגאנו, שלל את האפשרות שהעיר תארח את אירוויזיון 2025 בשל היעדר מקומות מתאימים לאירוח התחרות בלוגאנו. לדבריו, האולמות הקיימים בעיר לא מסוגלים להכיל כמות גדולה של צופים.

העיר השוויצרית לוזאן גם פסלה את האפשרות לארח את התחרות. ראש העיר הצהיר שלעיר אין את התשתית המתאימה לאירוח אירוע כזה. "המקום היחיד שיכול להתאים מבחינת הגדול יהיה ה-'Vaudoise Arena', אבל מדובר בנתון גבולי מבחינת הקיבולת. אין לנו גם את המבנים הנדרשים כדי להכיל את מתחם העיתונאים. מכשול נוסף הוא לוח הזמנים: המקום חייב להיות זמין מספר שבועות לפני תחילת האירוע וזה לא אפשרי עקב עונת ההוקי”, אמר ראש עיריית לוזאן. העיר אירחה בעבר את התחרות בשנת 1989 לאחר ניצחונה של סלין דיון שהביאה את התחרות חזרה לשוויץ.

לסיכום

הערים ז'נבה, באזל וסנט גאלן הודיעו שהן מתכננות להתמודד על אירוח תחרות האירוויזיון בשטחן. בציריך ובפריבורג בוחנים את האפשרות וטרם קיבלו החלטה בנושא. בעיר ביל-ביין מחפשים ליצור שיתוף פעולה עם ערים סמוכות לאירוח התחרות בקנטון ברן. רשת הטלוויזיה השוויצרית שואפת לקבל החלטה לגבי העיר המארחת עד חודש ספטמבר.

אירוויזיון 2025: תחרות האירוויזיון ה-69 תתקיים בשוויץ, לאחר זכייתה השלישית בהיסטוריה של שוויץ עם השיר "The Code", בביצועם של הזמר.ת נמו (Nemo). זאת תהיה הפעם השלישית שבה התחרות תתארח בשוויץ, לאחר שהתחרות התארחה בשוויץ בשנים 1956 ו-1989.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!