לאחר שהאיחוד האירופי ביקר את איגוד השידור האירופי (EBU) על מדיניות הכנסת הדגלים לאירוויזיון, שאוסרת בין היתר את הכנסת דגל האיחוד, ב-EBU עונים לטענות האיחוד: "המדיניות שלנו תישקל מחדש לשנה הבאה".

זמן קצר לאחר ניצחונו.ה באירוויזיון 2024, הזמר.ת השוויצרי.ת נמו (Nemo) ביקר.ה את מדיניות הדגלים המותרים להכנסה לאולם התחרות, ובעקבותיו גם האיחוד האירופי הביע ביקורת נוקבת כלפי איגוד השידור האירופי על המדיניות האוסרת הכנסת דגלי האיחוד לארנה. גורמים באיחוד האירופי טענו כי דגלם מסמל את האחדות האירופית וכי איסורו באירוויזיון הוא "מתנה לאויבי אירופה", כפי שתיאר זאת סגן נשיא הנציבות האירופית, מרגריטיס שינאס (Margaritis Schinas). שינאס הוסיף: "כאשר האיחוד האירופי מותקף על ידי גורמים זדוניים וסמכותניים, ההחלטה של ה-EBU תרמה להכפשת סמל שמאחד את כל האירופאים".

נבהיר כי האיחוד האירופי לא חבר באיגוד השידור האירופי כבעל רשת טלוויזיה אירופאית ציבורית, ואיגוד השידור האירופי הוא לא ארגון הכפוף לאיחוד האירופי או להחלטותיו. כעת, כמה ימים אחרי הביקורת שהופנתה כלפי איגוד השידור האירופי מצד האיחוד האירופי, ה-EBU עונה במכתב רשמי לטענות שהופנו כלפיו. בין היתר הוא מתייחס לייחודה של עונת 2024 בצורך לשמור על מדיניות דגלים קשוחה ואת העובדה שהאירוויזיון היא תחרות המכילה כל אחד וכל מקום – לא משנה מאיפה הגיע.
במכתב התשובה של ה-EBU לטענת האיחוד האירופי נאמר כך: "תחרות האירוויזיון חולקת את אותם ערכים של אוניברסליות, מגוון, שוויון והכלה כמו האיחוד האירופי. מטרתנו היא לתרגם את הערכים האלו למציאות, תוך כוונה לשפר ולחדש את התחרות יחד עם רשת הטלוויזיה המארחת הרלוונטית. אנחנו גאים לארגן כל שנה מופע מכיל שהוא האירוע (שאינו ספורט) הנצפה ביותר באירופה". לאחר מכן הוסיף שאירוע מסוג זה כולל גם לא מעט אתגרים, והאיגוד לוקח בחשבון את הדאגות בנושא היחס לדגל האיחוד האירופי השנה. "נבהיר כי מעולם לא היה איסור מוצהר על דגלי האיחוד האירופי באירוויזיון וניתן היה לראותו בתחרויות קודמות", נאמר במכתב.

ה-EBU הרחיב שעל פי המדיניות, רק דגלי המדינות המשתתפות ודגל הגאווה מותרים להכנסה לאולם האירוויזיון (כפי שאנחנו יודעים, זאת על מנת לשמור על הניטראליות והא-פוליטיות של התחרות). ה-EBU המשיך וציין כי השנה במיוחד "כתוצאה מההקשר הפוליטי הרגיש והסיכונים הביטחוניים, רשימת הדגלים המותרים נאכפה בצורה קשוחה יותר מתמיד בכניסה לאולם". בכך איגוד השידור האירופי מתכוון כמובן לחשש להכנסת דגלי פלסטין באירוויזיון בעקבות השתתפותה של ישראל בתחרות והמלחמה במזרח התיכון.

איגוד השידור האירופי סיים את המכתב כך: "נשמח להבהיר שמעולם לא הייתה לנו הכוונה לא לכבד את דגל האיחוד האירופי כסמל חשוב של הסולידריות והאחדות האירופאית. אנחנו נוודא שהמדיניות שלנו תישקל מחדש לשנה הבאה".

מקור: Margaritis Schinas

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 נערכה בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת הייתה הפעם השביעית שבה אירחה שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים. השיר הזוכה הוא השיר השוויצרי "The Code" בביצוע של הזמר.ת נמו (Nemo).
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!