שוודיה: עיריית מאלמו הכריזה כי היא לא מעוניינת לארח יותר את האירוויזיון במקרה של ניצחון שוודי נוסף בתחרות! כל הפרטים בכתבה.

אירוויזיון 2024 התארח בעיר מאלמו, שנחשבת לעיר מהגרים עם דומיננטיות מוסלמית גבוהה. כבר בעת הבחירה בעיר, התעורר החשש בישראל כי האווירה בעיר תהיה עוינת מאוד ליהודים ככלל ולישראלים בפרט. עם פרוץ המלחמה בישראל, התגבר החשש בארץ עד כדי שקילה מחדש של ההשתתפות בשל עלויות האבטחה למשלחת בעיר העוינת.
העוינות לישראל וחוסר השליטה באוכלוסייה המוסלמית המקומית הוביל לעלויות אבטחה גבוהות גם מצד העירייה המארחת. המצב הוביל את עיריית מאלמו לצאת בהצהרה בה נאמר כי: "אנחנו לא יכולים להגיד שזו הייתה שנה טובה, אבל זו גם לא הייתה שנה רעה. זו הייתה שנה אינטנסיבית מספיק על מנת שאבטחת המתמודדים והמבקרים בתחרות תעלה לנו ביוקר. אם שוודיה תנצח את האירוויזיון ויציעו לנו לארח את התחרות שוב, אנחנו נסרב! אין לנו את הכוח וכושר העמידה לארח את התחרות בעירנו פעם נוספת".

העיר מאלמו נבחרה כבר ב-7 ביולי 2023. הבחירה במאלמו כעיר המארחת לא הייתה בחירה אופטימלית מלכתחילה, והגיעה לאחר שרשת הטלוויזיה השוודית, SVT, לא הצליחה למצוא שום אלטרנטיבה אחרת. האולמות שבבירה שטוקהולם לא היו פנויות בתאריכים הרצויים, ובגטבורג ובאורנסקולדסוויק התשתיות לא התאימו.
בנובמבר 2023, צוות ההפקה של SVT הצהיר על כוונתו להגביר את אמצעי הביטחון ולשמור על קשר הדוק עם משטרת מאלמו, בהתחשב באווירה מתוחה של מחאה בעקבות השתתפותה של ישראל. זה כלל חיזוק משטרתי מדנמרק ונורווגיה. ננקטו צעדים נוספים להגנה על המשלחת הישראלית, כאשר הנציגה עדן גולן לוותה על ידי סוכני שב"כ בנוסף לשוטרים מקומיים. שב"כ גם ייעץ לאזרחים ישראלים לא לנסוע למאלמו ושלח לשם משלחת. אלפי מפגינים תומכי פלסטין התקבצו במאלמו כדי להפגין נגד השתתפותה של ישראל בתחרות.

החלטות של ה-SVT התקבלו בהתאם לרמת איומי טרור גבוהה בשוודיה, עם שירות הביטחון השוודי (SÄPO) שהעלה את הרמה מ-3 ל-4 מתוך 5. דאגות לגבי סיכון של פיגועי טרור חודשו בעקבות התקיפה באולם קרוקוס סיטי מחוץ למוסקבה ב-22 במרץ 2024.

רשת הטלוויזיה השוודית SVT אף הגדילה והודתה ש"הבחירה במאלמו כעיר מארחת הייתה טעות".

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 נערכה בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זו הייתה הפעם השביעית שבה שוודיה אירחה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם הקודמת ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם ברית בנשר והסביבה? הכנסו עכשיו!