מקדוניה הצפונית תכננה להשתתף באירוויזיון 2024 לאחר שנת היעדרות, ואף בחרה זמרת לייצג אותה, אך השתתפותה לא יצאה לפועל. מי הזמרת שנבחרה לייצג את מקדוניה? ומה הסיבות להיעדרות?

בחודש ספטמבר נערכו פגישות מטעם מועצת התכנים של רשת הטלוויזיה המקדונית, MRT, וזאת על מנת לדון על תוכניות השידור לשנה הקרובה. לאחר הדיונים MRT פרסמו את התקציב השנתי ל-2024, כאשר מתוכו הוקצו 1.5 מיליון דינר מקדוני (כ-99,000 שקלים) להשתתפות באירוויזיון הילדים 2023 ובאירוויזיון 2024. מרגע הידיעה ברשתות החברתיות על אישור חזרתה של מקדוניה הצפונית לאירוויזיון 2024 ומציאת התקציב להשתתפות בתחרות, עורר העניין סערות רבות מאחורי הקלעים.




כעת נודע כי מקדוניה הצפונית אכן התכוונה להשתתף בתחרות, כשהזמרת אנדריאנה יאנבסקה (Andrijana Janevska) נבחרה לייצג את מדינת הבלקן. הזמרת דחתה את ההצעה של רשת הטלוויזיה המקדונית, MRT, והסבירה בעמוד הפייסבוק שלה: "הייתי אומרת כן אם זו הייתה שנת 2000, עם השיר שלי, "Tvoeto Pismo, Moja Bibilija", או ב-2001 בה זכיתי בפסטיבל סקופיה עם "Nostalgija". הקריירה שלי הייתה בנסיקה והייתה בי התשוקה לעשות משהו למען מקדוניה. אלו היו זמנים שבהם האירוויזיון ייצג את התרבויות השונות של המדינות וכל מדינה התחרתה עם שיר מיוחד בשפתה שלה. היום, מילאתי את התשוקה שלי לעשות משהו למען מקדוניה באמצעות הדוקטורט שלי, שבו הגנתי על 150 שירי פולק מקדוניים מקוריים שמדינות אחרות התחילו להציג כשלהן".

בשלב זה לא ברור מי האם סירובה של יאנבסקה להתמודד בתחרות הובילה גורמים ב-MRT לוותר על החזרה המתוכננת לאירוויזיון, או שגורמים אחרים גרמו לכך. באוקטובר 2023 הודיעה מקדוניה על פרישה מהתחרות מסיבות כלכליות, במקביל לכך שרשת הטלוויזיה המקדונית הביעה רצון לפרוש מהתחרות עוד באירועי אירוויזיון 2022, לאחר שנציגתם אנדראה (Andrea) השליכה את דגל המדינה במהלך טקס "השטיח הטורקיז", פעולה שהתפרשה כזילזול בדגל המקדוני.




השתתפותה האחרונה של מקדוניה הצפונית באירוויזיון 2022:

הזמרת אנדראה (Andrea), אשר זכתה במקום הראשון בקדם אירוויזיון המקומי וייצגה את מקדוניה הצפונית עם שירה "Circles" (בעברית: "מעגלים"), לא העפילה לגמר לאחר שסיימה במקום ה- 11 עם 76 נקודות בחצי הגמר השני.

מקור: Andrijana Jan6evska

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!