פורטוגל באירוויזיון 2024: לאחר שהזמרת הפורטוגלית, יולנדה (Iolanda), עלתה לבמת הגמר עם לק בצבעי דגל פלסטין בניגוד לכללי התחרות, רשת הטלוויזיה הפורטוגזית דורשת לקיים דיון עם איגוד השידור האירופי לגבי העיכוב בהעלאת ההופעה של יולדה לרשתות החברתיות.

רשת הטלוויזיה הפורטוגזית (RTP) דורשת לקיים בהקדם דיון עם איגוד השידור האירופי (EBU) לגבי הביצוע של פורטוגל והזמרת יולנדה (Iolanda), לאחר שזו עלתה לבמה עם לק בצבעי הדגל הפלסטיני, בניגוד להנחיות, האוסרות להכניס אלמנטים של מדינות שלא משתתפות בתחרות, ובסוף ההופעה עוד צעקה "השלום ינצח". בהתחלה, אל העמודים הרשמיים של האירוויזיון ביוטיוב ובאינסטגרם עלתה תחת הכותרת של הגמר ההופעה של יולנדה מחצי הגמר, ללא האלמנטים האסורים, כשהופעת הגמר הועלתה בפועל לאחר שעה. כעת, רשת הטלוויזיה של פורטוגל, בניהולו של נשיא מועצת המנהלים של רשת הטלוויזיה הפורטוגזית – ניקולאו סאנטוס, מתכוונת להגיש תלונה על העיכוב ועל מה שהם מכנים "צינזור של הופעת הגמר".
נציגת פורטוגל, יולנדה, החליטה לעורר פרובוקציות לא מעט פעמים במהלך שבוע התחרות. קודם כל, במצעד הדגלים בתחילת מופע הגמר, עלתה יולנדה עם שמלה שעוצבה על ידי מעצב פלסטיני. אם זה לא מספיק, גם בשטיח הטורקיז שהתקיים ביום ראשון בשבוע שעבר, עלתה יולנדה עם לק בצבעי הדגל הפלסטיני ומעוטר בסגנון כאפיה. כל אלה מתווספים להופעת הגמר של הזמרת, שנראה שרוצה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. לטענת גורמים בפורטוגל, רשתות הטלוויזיה של ספרד, צרפת, קרואטיה ונורווגיה תומכות בבקשה של פורטוגל לקיים פגישה עם איגוד השידור האירופי.

אם כל אלה לא מספיקים, סאנטוס התייחס למערכת שה-EBU הפעיל במהלך הופעותיה של עדן גולןשמטרתה להנמיך עוצמות קול של בוז שמגיע מהקהל. לטענתו, כך הוא מציין: "עבור ארגון כמו ה-EBU, ועבור ארגון כמו RTP, שדגלו הוא המאבק נגד חדשות מזויפות, מידע מוטעה ומניפולציות מידע, שימוש בתוכנה כזאת פשוט לא מקובל. שימוש בשיטה זו מעוות את המציאות". סאנטוס מבקש לדבר עם ה- EBU בגלל שלטענתו, "אירוויזיון 2024 דורש שקיפות ויש דברים שצריך לדון בהם". נדגיש שאמירה זו מגיעה למרות שאיגוד השידור האירופי הודיע שאינו מבצע מניפולציות על הסאונד במהלך תחרות האירוויזיון.

במקביל, ברשת הטלוויזיה הפורטוגזית טוענים: "אף איש מתוך איגוד השידור האירופי לא פנה אלינו כדי לדחוק או לאיים עלינו בהשלכות כלשהן ביחס לאלמנט כלשהו שבו השתמשה יולנדה במהלך הופעותיה באירוויזיון".

נראה שהן הזמרת והן נציגי רשת הטלוויזיה מצפים לעבור על חוקי התחרות ושלא יהיו לכך השלכות, ויורים לכל עבר ומפזרים האשמות. נזכיר להם שכעת, כשהתחרות נגמרה, הם יכולים להפסיק לחפש תשומת לב.
פורטוגל באירוויזיון 2024

"Grito" (בעברית: "צעקה") הוא שם השיר שבוצע על ידי הזמרת יולנדה (Iolanda), אשר נבחרה לייצג את פורטוגל לאחר שזכתה בקדם האירוויזיון המקומי. פורטוגל עלתה לגמר לאחר שהגיעה למקום השמיני בחצי הגמר הראשון עם 58 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום העשירי עם 152 נקודות. זאת הפעם הרביעית ברציפות שבה פורטוגל מעפילה לגמר, הישג שלא הגיעה אליו לפני כן.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-55 של פורטוגל באירוויזיון. פורטוגל הצטרפה לתחרות ב-1964 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2017 לאחר שהזמר סלבדור סובראל זכה במקום הראשון עם השיר “Amar pelos dois”.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!