שלושה ימים לאחר הדחתו חסרת התקדים של יוסט קליין, נציג הולנד, איגוד השידור האירופי מפרסם הצהרה בה הוא מתייחס לתקרית שהובילה לצעד זה.

שלושה ימים לאחר שיוסט קליין (Joost Klein), נציג הולנד, הודח מגמר אירוויזיון 2024, לאחר שתקף פיזית צלמת מההפקה באולם האירוויזיון, יוצאת הודעה רשמית מאיגוד השידור האירופי (EBU), בה הם מתייחסים לתקרית.

בהצהרה נכתב: "הזמר ההולנדי יוסט קליין נפסל מהגמר הגדול של תחרות האירוויזיון השנה בעקבות התנהגות מאיימת שהופנתה כלפי חברה בצוות ההפקה. משטרת שוודיה חקרה את העבירה ובקרוב תעבור לתביעה בהליך מזורז. יוסט הפר בבוטות את כללי התחרות, שנועדו לאפשר סביבה בטוחה ומוגנת עבור עובדי ההפקה. איננו השופטים במקרה הזה, אבל לאור הנסיבות ולאור העובדה שהתיק יועבר לתביעה בקרוב, הוחלט פה אחד במועצת המנהלים של איגוד השידור שלא ראוי שהזמר ייקח חלק בגמר התחרות".
כזכור, כבר ביום שישי בצהריים קליין לא השתתף בכלל בחזרה הגנרלית הראשונה, לאחר שבאיגוד השידור הודיעו שבעקבות תקרית הנמצאת בבדיקה, יוסט לא יעלה לחזרה עד הודעה חדשה. שמועות רבות רצו ברשתות על סיבות אפשריות, בין היתר, למשל, התנהגותו של הזמר לעדן גולן במסיבת העיתונאים לאחר חצי הגמר השני, בה עטף את עצמו בדגל כדי לא להצטלם עם הזמרת, אך הסיבה האמתית התבררה לאחר מכן, ביום שבת, שעות לפני הגמר. בכל מקרה, איגוד השידור האירופי מדגיש כי אין קשר לישראל או למשלחת אחרת, לסיבה בגינה נפסל הזמר ההולנדי.

עוד נכתב בהצהרה: "גרסת האירועים שפורסמה בחלק מהתגובות הציבוריות אינה תואמת את העדויות ששותפו עמנו ועם משטרת שוודיה על ידי הצוות והעדים. עם זאת, הנושא נתון כעת להליכים משפטיים, ולמרבה הצער אין דבר נוסף שאנו יכולים להוסיף בשלב זה. יש לנו מדיניות אפס סובלנות כלפי התנהגות בלתי הולמת באירועים שלנו ותמיד ננקוט בפעולות הנדרשות כדי לטפל באיומים על הצוות – לא משנה ממי הם מגיעים".
התגובות הציבוריות מתייחסות ככל הנראה לתגובתה של רשת הטלוויזיה ההולנדית AVROTROS, שהגיבה לתקרית שהובילה לפסילה ההולנדית ביום שבת. בהצהרתה רשת הטלוויזיה ההולנדית נכתב:

"האירוע התרחש לאחר ההופעה ביום חמישי. בניגוד להסכמים ברורים, יוסט צולם כשרק ירד מהבמה ונאלץ למהר לגרין רום. באותו רגע, יוסט ציין שוב ושוב שהוא לא רוצה להצטלם. בקשתו לא כובדה. זה הוביל לתנועה מאיימת של יוסט לעבר המצלמה. יוסט לא נגע בצלמת. אירוע זה דווח, ולאחריו החלה חקירה של איגוד השידור האירופי והמשטרה. אתמול והיום התייעצנו רבות עם ה-EBU והצענו מספר פתרונות. למרות זאת, האיגוד בכל זאת החליט לפסול את יוסט קליין.

AVROTROS מוצא את העונש כבד מאוד ולא פרופורציונלי. אנו עומדים על התנהגות ראויה – שלא תהיה אי הבנה בנושא – אך לדעתנו, צו הרחקה אינו פרופורציונלי לאירוע הזה. אנחנו מאוד מאוכזבים ונסערים בגלל מיליוני המעריצים שכל כך התרגשו לקראת הערב. מה שיוסט הביא להולנד ולאירופה לא היה צריך להיגמר כך".

בשלב זה עדיין לא ברור האם רשת הטלוויזיה ההולנדית, שהחליטה לא להציג את הנקודות שצוות השיפוט ההולנדי קבע (את הנקודות הציג מפקח התחרות, מרטין אוסטרדהל במקום), תחליט לנקוט בצעדים נוספים, כמו פרישה מהתחרות. אך נראה שהדרמות שליוו ללא הפסקה את התחרות השנה, מסרבות להסתיים גם לאחר שהאורות כבו באולם במאלמו.
הולנד באירוויזיון 2024

"Europapa" הוא שם השיר שבוצע ע"י יוסט קליין (Joost Klein) בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024. השיר זכה בחצי הגמר במקום השני עם 182 נקודות, מתוכם 7 נקודות מהקהל הישראלי. למרות זאת, הזמר נפסל ולא השתתף בגמר הגדול בשל תקרית אלימה שהתרחשה בינו לבין צלמת מהפקת האירוויזיון השוודית. זו הפעם השנייה ברציפות שהולנד לא מתמודדת בגמר הגדול והפעם הראשונה בהיסטוריה של התחרות שבה נפסלת השתתפותו של מתמודד שעות ספורות לפני הגמר.

אירוויזיון 2024: זו הייתה ההשתתפות ה-64 של הולנד באירוויזיון. הולנד הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה חמש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של הולנד הייתה באירוויזיון 2019 עם השיר "Arcade" בביצועו של הזמר דאנקן לורנס.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!