קבלו את הסיקור המלא מתוך החזרה הגנרלית הראשונה של הגמר הגדול שנערכת כעת על בימת אירוויזיון 2024 במאלמו. אנו נעדכן במהלך החזרה על כל הפרטים שיתקבלו במערכת.

היום בשעה 14:30 (שעון ישראל) החלה החזרה הגנרלית הראשונה לקראת משדר הגמר שייערך מחר בשעה 22:00. רגע לפני הגמר, אנו כאן כדי לדווח לכם על כל מה שמתרחש על הבמה בזמן אמת במאלמו.

העמוד יתעדכן באופן אוטומטי כל 2 דקות, כך שמומלץ להמשיך לעקוב במהלך החזרות!

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
הגמר הגדול – סקירה ראשונה:

הגמר הגדול מתחיל בביצועים חיים של נציג שוודיה באירוויזיון 1981 ו-1978, ביורן חוויפס (Björn Skifs). לאחר מכן מתקיים מצעד הדגלים המסורתי בו כל נציג צועד עם דגל מדינתו. אנקדוטה משעשעת היא שכאשר עלתה קאלין (Kaleen) נציגת אוסטריה, נכתב מאחוריה שם המדינה "אוסטרליה". קורה לטובים ביותר. המנחות פטרה מיידה (Petra Mede) ומאלין אוקרמן (Malin Akerman) עולות להנחות לצלילי אבבא שזכו לפני חמישים שנה בדיוק, ולאחר דברי הפתיחה פותחות את ההצבעה (כי החל מהשנה ההצבעה נפתחת בתחילת המופע).

1. שוודיה:

מרקוס ומרטינוס (Marcus&Martinus) בשיר פתיחה מהחזקים אי פעם על בימת האירוויזיון. הזמרים לבושים בכחול-שחור, מלווים בארבעה רקדנים ותפאורה שמזכירה אווירת מסיבה. בימוי מדהים, ריקוד קליט, צמד אהוב ומוכר ברחבי העולם וביצוע קולי מצוין. לטעמנו היותם כשיר מספר 1 עלול להזיק להם כיוון שלא בהכרח יישארו זכירים בסוף ההצבעה – אך כשם השיר, הם בלתי נשכחים! השיר יכול לגמרי להצליח גם בשופטים וגם בקהל.

הימור שלנו –  מקום 8-14.

2. אוקראינה:

אין ספק שהפקת האירוויזיון לא מעוניינת בתחרות באוקראינה בשנה הבאה, מבחינות לוגיסטיות – ולכן שיבצו את אוקראינה כשיר מספר 2, שידוע כ"מיקום המוות" שממנו קשה מאוד להצליח בתוצאות. השיר מצוין, הזמרות אליונה אליונה וג'רי הייל (Alyona Alyona&Jerry Heil) מבצעות אותו מדהים והאווירה הכללית עוצמתית. אם זה תלוי בנו, השיר ראוי לאחד מחמשת המקומות הראשונים אך בשל שיבוצו כשיר מספר 2, אין לדעת מה יקרה.

הימור שלנו – טופ 10.
3. גרמניה:

איזאק (Isaak) הגרמני שהתבטא לא מעט בעד השתתפות ישראל בימים האחרונים עולה לבצע את שירו. אין ספק שלזמר יש קול מדהים ועוצמתי, והאש הרבה על הבמה מוסיפה לאווירת הביצוע. לצערנו, שיבוצו בתחילת המופע עלול להזיק למיקומו – שמלכתחילה לא אמור היה להיות גבוה במיוחד.

הימור שלנו – אחד מחמשת המקומות האחרונים.

4. לוקסמבורג:

טלי הישראלית המייצגת את לוקסמבורג עולה על בימת האירוויזיון ללא הצמות האייקוניות (אך זה ודאי כי טרם הספיקה לקלוע אותן). ביצוע קולי מצוין, טלי מרגישה מאוד בנוח על הבמה – אך לצערנו הרב השיר ושיבוצו בתחילת המופע עלולים להזיק לתוצאתה הסופית. לא משנה לאיזה מקום היא תגיע, גם אותנו היא לחלוטין מייצגת בכבוד.

הימור שלנו – מקום 15-20.

5. הולנד:

איפה יוסט קליין (Joost Klein)? הזמר משום מה לא עלה לבצע את חזרתו.

6. ישראל:

מושלמת!! עדן גולן שלנו עולה לבצע את אחת מחזרותיה המוצלחות ביותר. ביצוע קולי מדויק, רגש עוצמתי על הבמה ופשוט כל מה שאפשר לבקש. אין לנו ספק שהקהילות היהודיות בעולם ירימו את ראשן ונקבל כמות נקודות נכבדת מהקהל. לגבי הצבעות השופטים אנחנו קצת מודאגים – אך מקווים שהמוזיקה תנצח מחר.

הימור שלנו – מקום 3-7.
7. ליטא:

סילבסטר בלט (Silvester Belt) נותן ביצוע מצוין לשירו – למרות היותו של השיר בסגנון פופ, הבמה מעט חשוכה ואפלה, ואותה מלווים צבעים כחול ואדום. ארבעת הרקדנים והזמר מבצעים ריקוד מסונכרן וזה נראה מעולה על המשך.

הימור שלנו – מקום 10-15.

אחרי הביצוע הליטאי, המנחות מראות קטע של מנחת אירוויזיון 1975, קארין פאלק (Karin Falck). לאחר מכן, המנחות עוברות לדבר עם פאלק עצמה, בת ה-92! המנחה פטרה מיידה מנצלת את ההפסקה כדי להקריא לקהל כמה מחוקי התחרות וחוקי ההנחיה, חלקם מומצאים לחלוטין.

8. ספרד:

למרות שאין הרבה קהל באולם, המעטים שכן מריעים לנבולוסה (Nebulossa). הביצוע מעט חסר אנרגיות, אך אין לנו ספק שהקהל שיגיע לחזרת השופטים ולשאר המופעים ירים את האווירה באולם. השיר לא מספיק בולט ביחס לשירים אחרים, אך אווירת הקהל תגרום לצופים לאהוב את השיר מעט יותר.

הימור שלנו – מקום 17-22.
9. אסטוניה:

5מינוסט ופולופ (5Miinust&Puuluup) מתחילים את הביצוע כשחלקם על הבמה ואחד מהם מהקהל. השיר ממש לא מדבר לשופטים, ואין לנו ספק שהלהקה בונה על הצבעות הקהל. גם הביצוע הקולי לא מדויק אבל כמו ספרד, אווירת הקהל באולם תעלה את סיכוי השיר.

הימור שלנו – אחד מחמשת המקומות האחרונים.

10. אירלנד:

באמבי ת'אג (Bambi Thug) הידוע.ה בהתבטאויותיהם הרבות נגד ישראל, עולים לבימת האירוויזיון עם הופעה מאוד מסקרנת ויזואלית. הזמר.ת החליפה את לבושה לבגד עם נוצות רבות יותר על כתפיהם ושלוש ספירלות בצבע כסף על חזיהם. אך בגד הגוף שנחשף במהלך הביצוע נשאר זהה. ביצוע קולי טוב המלווה בצווחות רבות יותר מצידם.

הימור שלנו – מקום 4-8.

11. לטביה:

הפתעת השנה – דונס (Dons) מלטביה עלה אמש לגמר האירוויזיון למרות סיכוייו הנמוכים בהימורים. קולו נשמע מעט צורם יותר ממופעיו הקודמים. השיר מכוון יותר להצבעת השופטים, למרות שאם הקהל בלבד העלה אותו לגמר האירוויזיון בחצי גמר קשה כמו זה שהתקיים אמש – יש מצב שהוא הולך להפתיע את כולנו בענק.

הימור שלנו – 17-22.
12. יוון:

מרינה סאטי (Marina Satti) היווניה עולה לבימת האירוויזיון עם ארבעה רקדנים, והופעה שמתחילה בשוט אחד. ההופעה נראית מעולה ובאנרגיה גבוהה – ומכוונת בעיקר להצבעת הקהל. יש מעט אי דיוקים בסוף השיר.

הימור שלנו – 7-12. 

13. בריטניה:

אם אתם מתחת לגיל 18, או שיש לכם ילדים מתחת לגיל הזה – זו יכולה להיות הפסקת שירותים מצוינת. זו אחת ההופעות המיניות ביותר שנראו על בימת האירוויזיון – בעיקר מבחינת תנועות הזמר והרקדנים. אולי אלכסנדר (Olly Alexander) הוא זמר מוכר בבריטניה ובאירופה בכלל, שלא הרשים אותנו בכלל מבחינה ווקאלית בחזרותיו הקודמות – אך כעת נשמע מעט יותר טוב. בסוף הביצוע ניכר שהוא מתעייף ומתנשף לקראת סוף השיר. ההופעה בכלליותה נראית מאוד יצירתית ויזואלית, אך כאמור לא מאוד ידידותית לצפייה לילדים.

הימור שלנו – מקום 15-20.

הפסקה – השחקנית-זמרת שרה דון פיינר (Sarah Dawn Finer) בדמותה לינדה וודרוף (Llynda Woodruff) – דוברת איגוד השידור האירופי (לכאורה) בקטע מוקלט מראש, ואף שיר (מעולה!!!) בביצועה.

14. נורווגיה:

ביצוע ווקאלי מדוייק לסולנית להקת גוטה (Gåte). האתניות בשיר מורגשת ונראית טוב על המסך. נורווגיה יכולה להיות מרוצה מעצמה לאחר החזרה הזו.

הימור שלנו – טופ 10.
15. איטליה:

אנג'לינה מנגו (Angelina Mango) עולה לבימת האירוויזיון עם בגד שונה – חליפה שחורה נוצצת ומחוך שעליו פרחים. גם הרקדניות החליפו את לבושן לבגדים שחורים בלבד. לטעמנו, מדובר בהחלטה טובה מאחר ועם בגדים מקושקשים מדי איתם עלו הזמרת והרקדניות לחצי הגמר על רקע צבעוני – הפריים נראה מבולגן מדי. חזרה מצוינת למנגו.

הימור שלנו – מקום 4-7.

16. סרביה:

טיה דורה (Teya Dora) עם ביצוע מרגש, אך לא מספיק בולט בגמר הגדול. הופתענו מאוד לראות אותה עולה לגמר, ולכן אנחנו בספק שהיא תצליח להתברג גבוה. סוף השיר מרגש ועוצמתי כאשר המצלמה סובבת את הזמרת והתאורה מהבהבת.

הימור שלנו – אחד מחמשת המקומות האחרונים.

17. פינלנד:

ווינדוס95מן (Windows95Man) אמנם שר על עולם בלי חוקים, אך במקרה של הופעה זו אולי עדיף דווקא להחמיר אותם. הזמר לבוש בתחתוני חוטיני בצבע גוף כאשר כל פעם אלמנט אחר מסתיר את מה שאנחנו לא צריכים לראות (ואתם יודעים על מה אני מדברת). בסוף הביצוע הזמר מקבל מכנסונים קצרים מתקרת ההאולם, לובש אותם ומוציא מהם זיקוקים. ביצוע קולי סביר אך לא מושלם.

הימור שלנו – 16-21.
18. פורטוגל:

יולנדה (Iolanda) עם עוד ביצוע מצוין, הן מבחינה בימתית והן מבחינה קולית. הרקדנים המקיפים אותה מוסיפים המון לאווירת השיר, שלטעמנו קולע יותר לטעם השופטים מאשר הקהל.

הימור שלנו – התקלתם.

19. ארמניה:

לאדאניבה (Ladaniva) מרימים את מעט הקהל שבאולם עם צבעוניות על המשך וביצוע קולי מספק. אין לנו ספק שהשיר מכוון להצבעת הקהל שיריע בהמוניו לשיר. השיר בולט בצבעוניותו בהשוואה לשירים האחרים, מה שעשוי לסייע לצמד.

הימור שלנו – מקום 7-12.

20. קפריסין:

סיליה קאפסיס (Silia Kapsis) לא רק בת 17 וחובבת ציון, אלא גם מביאה ביצוע מצוין לשירה "Liar". הכוריאוגרפיה דינמית וניכר שיש לזמרת ניסיון רב שנתי על במות. גם הביצוע הקולי נשמע טוב ואנחנו מקווים לטוב ביותר עבורה.

הימור שלנו – מקום 15-20.

21. שוויץ:

הזמר.ת נמו (Nemo) מתחילים את הביצוע בתקלה טכנית די חמורה – והזמר.ת כיוונו את ה"מדונה" שלהם בכל תחילת הביצוע, כך ששמעו כמה קטיעות בהתחלה. ניכר שזה השפיע גם על הביצוע הקולי – שפחות מדויק ממופעיהם הקודמים. הם הולכים להשתפר בענק לחזרת השופטים ולגמר הגדול, ולטעמנו ההפקה לא מתנגדת לזכייה שוויצרית.

הימור שלנו – מקום 1-3.

הפסקה. המנחות מראות את הקטע האייקוני מאירוויזיון 1985 בשוודיה, בה המנחה ליל לינדפורש (Lill Lindfors) דרכה על שמלתה ותחתוניה נחשפו לעיני כל (הקטע כמובן היה מתוכנן וזכור כאייקוני בתולדות התחרות). המנחה מאלין אוקרמן מראה לאחר מכן את השיר הבריטי באירוויזיון 1981 בו הוסרו שמלותיהן של שתי הזמרות, ולאחר מכן גם שמלתה של אוקרמן מוסרת כמחווה לקטע.
22. סלובניה:

רייבן (Raiven) עולה על בימת האירוויזיון במראה החשוף שלה בדומה לחצי הגמר. הביצוע הקולי של הזמרת טוב כרגיל. אך כנראה שהמיקום בין שני השירים האהובים, שוויץ וקרואטיה לא יועילו לסלובניה בתוצאות הסופיות.

הימור שלנו – תחתית טבלה, 1-5 המקומות האחרונים.

23. קרואטיה

מרקו פורישיץ' (Marko Purišić), המוכר יותר בשם הבמה בייבי לזניה (Baby Lasagna), מעלה את האנרגיות על בימת התחרות. אין ספק שלפי מיקום סדר השירים, איגוד השידור האירופי לא יתנגד לאירוויזיון בזגרב (וגם אנחנו).

הימור שלנו – 1-3 המקומות הראשונים.

24. גאורגיה

נוצה בוזלאדזה (Nutsa Buzaladze) עולה על בימת האירוויזיון ומבצעת את שירה בצורה הטובה ביותר! אין ספק שנוכחותה של גיאורגיה בגמר לא נטולה בספק. 

הימור שלנו – מקום 15.

25. צרפת

סלימאן נבצ'י (Slimane Nebchi) מבצע את שירו "Mon Amour" בצורה מדוייקת. בחלק השיא של השיר הזמר מתרחק מהמיקרופון ומבצע אותו בצורה מדויייקת. אולי צרפת תפתיע אותנו?

הימור שלנו – 9-14.
26. אוסטריה

קאלין (Kaleen) ושירה "We Will Rave" סוגרים את גמר התחרות עם ביצוע מדהים ויכולות אקרובטיות מרשימות. סיום מעולה לגמר אירוויזיון חזק. שיר בסגנון שנות האלפיים המוקדמות באנרגיות גבוהות ואווירת מסיבה על המסך.

הימור שלנו – 13-17.

לאחר השמעת כל השירים, ישנו קטע קישור של להקת אלקזאר (Alcazar) השוודית שהשתתפה מספר פעמים בקדם האירוויזיון השוודי, מלודיפסטיבלן. הם ביצעו את שירם "Crying At The Discoteque". כמתבקש, 50 שנה לאחר זכייתה של להקת אבבא באירוויזיון, עולה על המסך אחד מחברי הלהקה לראיון עם המנחות על חוויותיו מהאירוויזיון. לאחר מכן מושמע שירם הזוכה "Waterloo" ועולות לבצע אותו על הבמה זוכת אירוויזיון 1991 השוודית, קרולה (Carola), זוכת אירוויזיון 1999 השוודית, שרלוט פרלי (Charlotte Perrelli) וזוכת אירוויזיון 2014 האוסטרית, קונצ'יטה וורסט (Conchita Wurst).

המנחה פטרה מיידה מציגה גלויה משל עצמה, אך מעט משעשעת יותר משל המתמודדים האחרים. המנחות ניצבות בגרין רום עם ציפורניים ארוכות כמו של לורין (Loreen) שזכתה בשנה שעברה ומזמינות אותה לבמה לבצע את שירה החדש "Forever". הזמרת נמצאת על מעין כיסא גבוה מרחף. לאחר מכן מבצעת הזמרת את שירה הזוכה מהשנה שעברה, "Tattoo".

להפתעתנו הרבה, מתנגן ריקאפ נוסף אך בסדר הפוך! כלומר, משיר מספר 26 עד שיר מספר 1. המנחות סוגרות את ההצבעה ופונות למגישי הניקוד מהמדינות השונות. ישנן תקלות טכניות רבות במהלך החלק הזה בחזרה – תקלות סאונד, עיכובים וכו'.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.