ביקור מפתיע: במהלך שידור חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024, רשת הטלוויזיה הסרבית קטעה את השידור במפתיע עקב ביקורו של נשיא סין בסרביה. האם עבירה זו על חוקי איגוד השידור האירופי תפגע בהשתתפותה של סרביה בתחרות?

טיה דורה (Teya Dora), נציגת סרביה, התמודדה כשיר מספר 2 בחצי הגמר הראשון שנערך אמש על בימת אירוויזיון 2024 עם השיר "Ramonda". הזמרת העפילה לגמר והבטיחה את מקומה של סרביה בגמר הגדול ב-11 במאי. סדר הופעתה של הזמרת בגמר יקבע על ידי החלטת ההפקה.

אמש, במהלך שידור חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024, רשת הטלוויזיה הסרבית RTS קטעה את השידור בזמן הופעתה של הנציגה הפולנית לונה (LUNA), עקב ביקורו של נשיא סין Xi Jinping בסרביה. השידור נקטע למשך כ-25 דקות, הועבר לערוץ RTS2 ובמקומו שודרה נחיתתו של הנשיא. בזמן הזה הופיעו המדינות קרואטיה ואיסלנד ולבסוף שידור החצי הראשון חזר בחזרה לערוץ המקורי.

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
קטיעת השידור עוררה כעס רב בקרב צופים, בעיקר מהמדינות פולין, קרואטיה ואיסלנד שבמהלך הופעתן השידור נקטע. בעקבות התקרית, הופנתה אצבע מאשימה כלפי רשת הטלוויזיה הסרבית על כך שקטיעת השידור לא אפשרה לצופים בסרביה לבחון את ההופעות היטב ופגעה בסיכויי ההצלחה של איסלנד ופולין, לאחר שבסוף השידור מדינות אלו אינן העפילו לגמר.

בשלב זה טרם נמסרה תגובה רשמית בנושא מטעמה של רשת הטלוויזיה הסרבית ומטעמם של ה-EBU.
סרביה באירוויזיון 2024

"Ramonda" (בעברית: "רמונדה") הוא שם השיר שיבוצע ע"י הזמרת טיה דורה (Teya Dora), אשר תייצג את סרביה כשיר מספר 2 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שייערך ב-7 במאי במאלמו, שוודיה. השיר נכתב ע"י הזמרת עצמה יחד עם אדריאנו קאדוביץ' (Andrijano Kadović) ולוקה יובאניץ' (Luka Jovanic). זהו שירם הראשון של השלושה באירוויזיון והוא מבוצע בשפה הסרבית.

השיר משתמש בפרח הרמונדה (Ramonda) שמסמל את המאבק והניצחון של הסרבים במהלך מלחמת העולם הראשונה. מאפייניו של הפרח הם שהוא מסוגל לקום לתחייה גם לאחר שמת לחלוטין. השיר עוסק במאבק, חוסן וחיפוש אחר הדרכה ותקווה בתוך קושי.

בימים אלה מדורגת סרביה במקום ה-26 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

טיה דורה – מי את?

טיה דורה, או בשמה המלא תאודורה פבלובסקה (Teodora Pavlovska), היא זמרת-יוצרת ומלחינה סרבית בת 31, שנולדה בעיר בור ולאחר מכן עברה לבלגרד.

טיה החלה ללמוד מוזיקה בילדותה ורכשה את השכלתה במכללת ברקלי למוזיקה בבוסטון שבארה"ב, בה היא למדה. לאורך הקריירה שלה כתבה והלחינה שירים לאומנים סרבים מפורסמים רבים. בין השירים שכתבה, חלקם נוצרו במיוחד לסדרת הסרטים הסרבית "South Wind".

ב-2019 הוציאה טיה את הסינגל הראשון שלה כזמרת "Da na meni je", אשר הפך ללהיט. שיר נוסף שהוציאה הזמרת שצבר תאוצה רבה, בעיקר ברשת החברתית "טיק טוק" הוא "Dzanum", אשר נכתב על רקע אירוע ירי חריג שהתרחש בבלגרד. סינגל זה אף הגיע למקום השישי במצעד השירים הקרואטי ולמקום הרביעי במדד הספוטיפיי העולמי. הישג מרשים בהחלט!

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-16 של סרביה באירוויזיון. סרביה הצטרפה לתחרות ב-2007 והגיעה להישגה הטוב ביותר באותה שנה לאחר שהזמרת מריה שריפוביץ' זכתה במקום הראשון עם השיר "Molitva".