אירלנד באירוויזיון 2024: הזמר.ת האירי.ת, במבי ת'אג (Bambie Thug), התייחסה במסיבת העיתונאים שלאחר חצי הגמר הראשון לאיפור בעל המסר הפוליטי נגד ישראל שהיה על פניה, ועל הדרישה לשנותו. כל הפרטים בכתבה.

אמש בחצי הגמר הראשון היה הלילה של אירלנד אחרי שש שנים שמעצמת האירוויזיון בעלת 7 הזכיות (שיאנית הניצחונות יחד עם שוודיה) לא עלתה לגמר. במבי ת'אג (Bambie Thug), נציג.ת אירלנד, עלתה לגמר אירוויזיון 2024 עם הביצוע לשיר "Doomsday Blue" שהצליח לסחוף, על אף סגנונו השנוי במחלוקת, את הקהל האירופי. במבי החזיר.ה את אירלנד לגמר, כאשר הפעם האחרונה שהמדינה הצליחה להעפיל לגמר הייתה בשנת 2018 עם השיר "Together" בביצוע הזמר ריאן אושוקנסי (Ryan O'Shaughnessy).

במבי ת'אג, משתתפ.ת אירוויזיון 2024 המתנגד.ת ביותר השנה לישראל ולהשתתפותה בתחרות, לא הסתיר.ה אפילו טרם בחירתו.ה לייצג את אירלנד את דעותיו.ה על ישראל, על המלחמה המתמשכת מאז טבח ה-7 באוקטובר ואת התנגדותו.ה להשתתפות ישראל ותמיכתו.ה בצד הפלסטיני. לאחר שבמסיבת האירוויזיון במדריד הנהיג.ה את הצהרת עשרת האומנים על ההשתתפות הישראלית וענידת הסיכה האדומה הקוראת להפסקת אש, במבי החליט.ה להביא את המחאה עד למפתן דלת האירוויזיון ולהביע את התנגדותו.ה על ישראל גם על הבמה במאלמו.

 

 

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
בחזרותיו.ה על בימת האירוויזיון נמצא כי הזמרת ניסה.תה להעביר מסר סמוי באמצעות איפור קווים על פניה ורגלה בשפה אירית עתיקה, עם כתובות שפירושן "הפסקת אש" ו"תשוחרר פלסטין", בניגוד לחוקי התחרות של איגוד השידור האירופי, EBU. השיא היה כשלפני חצי הגמר הראשון הצטלמ.ה באזור העיתונאים במאלמו עם הכאפייה הפלסטינית, תוך שהיא/הוא מביע.ה את תמיכתו.ה בצד הפלסטיני נגד ישראל. למרות המסרים רוויי השנאה, במבי צלח.ה את חצי הגמר הראשון. אחריו, במסיבת העיתונאים של הפיינליסטים, התייחס.ה לדרישת איגוד השידור האירופי לשנות את האיפור בשל המסר הפוליטי שכלול בו.

מדבריו.ה של במבי ת'אג ניתן להבין שאיגוד השידור האירופי דרש מאירלנד לשנות את האיפור הפוליטי שעל פניו.ה ורגלו.יה של במבי, כחלק ממדיניות התחרות השומרת על ניטרליות וללא הכנסת פוליטיקה כלל. כאמור, המסר הסמוי שבמבי ניסה.תה להעביר הוא עבירה על חוקי התחרות, ואי-שינויו היה יכול לגרום לאירלנד להיפגע בצעדים חריפים יותר, כפי שנעשה בעבר מול מדינות שלא היו מוכנות לשנות את המסרים הפוליטיים שהוכנסו בתכני האירוויזיון שלהם על אף דרישת ה-EBU.

במבי נשאל.ה במסיבת העיתונאים על ידי עיתונאי שוודי "בחרת בכיתוב Ogham על הפנים ועל הרגל עם המשמעות 'הפסקת אש' ו'חופש לפלסטין'. כמה היה לך חשוב לכלול את הכיתוב הזה כחלק מההופעה שלך"?. בתגובה לכך ענה.תה הנציג.ה האירי.ת: "היה לי חשוב מאוד בגלל שאני בעד צדק ובעד שלום. לצערי, נאלצתי לשנות את המסר הזה היום ל-Crown The Witch בלבד בדרישה מאיגוד השידור האירופי". במבי נראה.תה זועמת מההחלטה של איגוד השידור האירופי בתגובתה לעיתונאי השוודי, ומספר תרועות ומחיאות כפיים נשמעו בחדר מסיבת העיתונאים לאחר שהגיבה על השאלה.

ניתן לצפות בקטע המדובר במסיבת העיתונאים מדקה 34:30 דרך השידור המצורף כאן של מסיבת העיתונאים של חצי הגמר הראשון אמש.

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎wiwibloggs‎‏ (@‏‎wiwibloggs‎‏)‎‏
אירלנד באירוויזיון 2024

"Doomsday Blue" (בעברית: "יום הדין הכחול") הוא שם השיר שיבצע/תבצע במבי ת'אג (Bambie Thug) שתייצג/ייצג את אירלנד בגמר אירוויזיון 2024 שייערך ב-11 במאי במאלמו, שוודיה, לאחר שהעפיל.ה מחצי הגמר הראשון שנערך ב-7 במאי. השיר נכתב ע"י ת'אג ביחד עם אוליביה קסי ברוקינג (Olivia Cassy Brooking), סם מטלוק (Sam Matlock) וטיילר ריידר (Tyler Ryder). זהו שירם הראשון של הכותבים שיתחרה באירוויזיון והוא מבוצע בשפה האנגלית.

השיר עוסק בנושאים של שברון לב, הונאה וכאב של אהבה נכזבת. המילים מבטאות תחושה של בגידה וגעגוע, כמו גם את הרצון להשתחרר מהסערה הרגשית שגורמת מערכת יחסים כושלת. התואר והלחש החוזר "אבדה קדברה" מסדרת הארי פוטר מסמלים את רגשותיו העזים והרצון של הזמר למגר את הכאב שהם חשים. למרות השימוש בדימוי האפל הזה, השיר משלב גם אלמנטים של מתיקות ונשמה, היוצרים נוף רגשי מורכב.

בימים אלה מדורגת אירלנד במקום החמישי בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

במבי ת'אג – מי אתם?

קאנטרי ריי רובינסון (Cuntry Ray Robinson), אשר מכונה בשם במבי ת'אג (Bambie Thug), היא/הוא זמר/ת אירית בת/בן 29 אשר נולד/ה לאב שוודי ואם אירית. בילדותו/ה אובחנ/ה עם הפרעת קשה וריכוז. במבי ת'אג החל/ה בילדותו/ה בלימודי ריקוד, אך בשל שבר בידו/ה נאלצ/ה להחליף בקולג' ללימודי תיאטרון. כיום היא/הוא מתגורר/ת בלונדון. במבי ת'אג מזהה את עצמו/ה כא-בינארי/ת ונוהג/ת לעסוק רבות בחוויותיו/ה כחבר/ה בקהילת הלהטב"ק.

במבי ת'אג משתמש/ת במונח "אויג'ה-פופ", כדי לתאר את המוזיקה שלו/ה. אויג'ה הוא הלוח הנועד לתקשר עם ישויות במהלך סיאנס. ניתן לתאר את סגנונו/ה כאלקטרו-פופ המשלב פאנק אוונגרדי. היא/הוא מאמינ/ה שקהילת מוזיקת ההאבי מטאל רחבה מאוד ויכולה לכלול ז'אנרים שונים ולקבל יותר את קהילת הלהטב"ק. רובינסון הצהיר/ה שהיא/הוא מנסה להיות "מודל טוב לחיקוי" ודואג/ת להזהיר את הנוער שעוקב אחריו/ה מהתמכרויות לסמים. במבי ת'אג שחרר/ה עד כה מספר שירים, אך אף אחד מהם לא זכה להצלחה גדולה.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-57 של אירלנד באירוויזיון. אירלנד הצטרפה לתחרות ב-1965 וזכתה בה שבע פעמים לאורך השנים, שיאנית הזכיות ביחד עם שוודיה. זכייתה האחרונה של אירלנד הייתה באירוויזיון 1996 עם השיר "The Voice" בביצועה של הזמרת איימר קווין.