ישראל באירוויזיון 2024: סקר דעה שנערך בקרב מדינות אירופה חושף את דעת הקהל האירופאית על השתתפות ישראל באירוויזיון 2024 במאלמו על רקע המלחמה. כל הפרטים בכתבה.

בעוד יומיים, עדן גולן (Eden Golan), נציגת ישראל, תעלה על בימת אירוויזיון 2024 עם השיר "Hurricane" בחצי הגמר השני שייערך ביום חמישי, ה-9 במאי. כנראה שעד שלא יוכרז המנצח הגדול של האירוויזיון במאלמו ומשלחת-משלחת תחזור חזרה למדינתה, האש והסערה סביב השתתפותה של ישראל באירוויזיון לא תירגע אף לא לרגע אחד. אחרי יותר מחצי שנה של מלחמה עיקשת שנפתחה בטבח הנורא שבוצע ע"י חמאס ב-7 באוקטובר 2023, כש-130 חטופים עדיין בשבי בעזה והזירות הולכות ומתלקחות, נדמה שבזירה הבינלאומית, אליה יצאה עדן גולן למשימה לייצג את ישראל בתקופה הבלתי אפשרית הזו, יהיה לנו קשה לצאת המנצחים.

לא בלבד שהעיר המארחת, מאלמו, ידועה כמעוז האנטישמיות והפרו-פלסטיניות של שוודיה, גם דעת הקהל העולמית מכל מדינות אירופה והעולם, מהן מגיעים אלפים תיירים, הצופים ומצביעים לתחרות האירוויזיון, לא לטובתנו. נציגי אירוויזיון מנצלים את הבמה שניתנה להם למחאה פוליטית נגד ישראל, האבטחה וההגבלות סביב המשלחת הישראלית היא מהמוחמרות והאדוקות אי פעם, ובמקביל מתרחשות עשרות מחאות ופרעות נגד ישראל ויהודים ברחבי העולם. אך מה באמת קורה בגזרת האירוויזיון? האם המספרים לרעתנו או דווקא לטובתו? מה יש להם לספר על העניין?
בסקר שנערך באתר Eurotrack, נשאלו תושבים משבע מדינות גדולות באירופה המשתתפות באירוויזיון (שוודיה, בריטניה, דנמרק, צרפת, גרמניה, איטליה וספרד) מה דעתם על השתתפותה של ישראל בתחרות השנה במאלמו. כשנשאלו האם יש לאפשר לישראל להתחרות באירוויזיון השנה, רוב התושבים בכל מדינה טענו שאין לאפשר את הדבר. נתון מדאיג זה אמנם לא מפתיע אם כי עדיין אמור לזעזע את ישראל באירוויזיון, שהיא כידוע אחת המדינות שהיו לאורך כל שנות התחרות בין האהובות והמצליחות ביותר על אף הטלטלות הפוליטיות לכל אורך תולדותיה.

למרות נתון זה, מפתיע לגלות שרוב הנשאלים שהתנגדו להשתתפותה של ישראל לא טענו זאת מסיבות פוליטיות הקשורות למלחמה או לדעתם האישית על ישראל, אלא מטיעון גיאוגרפי, שלפיו ישראל אינה מדינה אירופית ועל כן לא צריכה להשתתף בתחרות השירים האירופית. אכן מדובר בטיעון תמוה משום שמדינות רבות המשתתפות באירוויזיון כלל לא נמצאות באירופה, כך נשמח לגלות למתנגדים אלו. ומה יגידו כל אלו לאוסטרליה, ארמניה, אזרבייג'ן (ומרוקו שהשתתפה ב-1980 ואפילו לא קשורה תרבותית לאירופה).

כמעט בכל שבע המדינות שהשתתפו בסקר, כ-50% מהנשאלים התנגדו להכללת ישראל באירוויזיון 2024, לעומת כ-25% שכן תומכים בהשתתפות ישראל השנה. מדינה יוצאת דופן היא גרמניה, שהייתה היחידה שרוב הנשאלים טענו שישראל כן צריכה להשתתף על אף המצב, עם כ-50% תומכים בישראל מול 38% מתנגדים.
עוד נמצא בסקר כי על אף ההתנגדות הכמעט מוחלטת של כל רוב בכל מדינה להשתתפות ישראל באירוויזיון, רוב הנשאלים שענו כי הם מתכוונים לצפות השנה באירוויזיון הסכימו כי ישראל צריכה להשתתף באירוויזיון. האם הנתון הזה הוא דווקא לטובתנו, והצופים והמצביעים השנה באירוויזיון יראו את תמיכתם גם בהצבעה על ישראל? לכך אנחנו צריכים לחכות ולראות בסופו של חצי הגמר השני ביום חמישי ובתקווה גם בסופו של הגמר הגדול בשבת.

נתון אופטימי אך לא צפוי הוא זה המעיד על כך שעל אף ההתנגדות העזה להשתתפות ישראל, רוב המצביעים טענו שרוסיה הייתה צריכה להיות מודחת מהאירוויזיון (כפי שקרה בעקבות פלישת המדינה לאוקראינה בפברואר 2022) מאשר שישראל צריכה להיות מודחת. נתון נוסף מפתיע מראה שהרוב מעדיף שמדינות שאינן אירופאיות (כמו ישראל) לא יודחו מהתחרות ויישארו לקחת חלק באירוויזיון על אף שאינן אירופיות. עוד נתון משמח לטובתנו (אם כי לא כל כך מועיל למצבנו) מראה כי הרוב מתנגד יותר להצטרפותן של מדינות שאינן אירופאיות כמו סין והודו, ארה"ב, קנדה וארגנטינה מאשר שהוא מתנגד להשתתפותה של ישראל.

נתונים אלו, למרות שהם מעידים גם על כמה נקודות מעניינות, אינן מנבאות עתיד ורוד לדעת הקהל על ישראל, בטח בזירת האירוויזיון. אין לדעת כיצד ישראל תצליח לשקם את דעת הקהל עליה, כשמדינה כמו שלנו, שרק לפני שנה הייתה אחת המועמדות הבולטות באירוויזיון וכבשה את המקום השלישי ואת הצבעת Rest of The World העולמית. אכן השנה הזו היוותה תפנית חדה ביחס לישראל, אך ישראל באירוויזיון קמה מתקופות קשות כל הזמן, בין אם בתחרות ובין אם בהשפעתה של הפוליטיקה על התחרות. דבר אחד ודאי מאוד – מנתונים אלו שהוצגו בסקר אין לזלזל בהשתתפות העיקשת של ישראל באירוויזיון על הבמה הזו ובחוסר הרצון לוותר ולהזניח את הבמה הזו ולהראות את חוסננו ויופיינו על הבמה הגדולה בעולם.
ישראל באירוויזיון 2024

"Hurricane" הוא שם השיר שיבוצע ע"י עדן גולן, שתייצג את ישראל כשיר מספר 14 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי במאלמו, שוודיה. השיר נכתב על ידי היוצרים קרן פלס, אבי אוחיון וסתיו בגר. בגר היה גם מכותבי ומפיקי השיר הישראלי הזוכה לאירוויזיון 2018, "Toy". השיר מבוצע ברובו באנגלית ומשלב בסופו מספר מילים בעברית.

נראה כי מילות השיר מעבירות שילוב של רגשות העוסקות באהבה, אובדן וחוסן. השיר חוקר את המורכבות של רגשות אנושיים, מערכות יחסים, והחוסן הדרושים כדי לנווט בסערות החיים. השיר נכתב במקור על טבח ה-7 באוקטובר ונקרא "October Rain" (בעברית: "גשם של אוקטובר"). בעקבות פסילת מילות השיר על ידי איגוד השידור האירופי, התבקשו יוצרי השיר לשנות חלק ממילות השיר כך שהשיר יעסוק בנושא אוניברסלי כמו אהבה ואובדן.

בימים אלה מדורגת ישראל במקום השמיני בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

עדן גולן – מי את?

עדן גולן היא זמרת ישראלית, בת 20 מתל אביב. היא עוסקת במוזיקה מגיל עשר. עדן נולדה בארץ אבל בגיל חמש עברה עם משפחתה למוסקבה, שם התגוררה 13 שנים. במהלך ילדותה סבלה מהתנכלויות בעקבות שמה ומוצאה הישראלי. היא מספרת שלמרות המצב הקשה בארץ בעקבות המלחמה, אין מקום יותר טוב בעולם מישראל.

בגיל תשע החלה ללמוד פיתוח קול, ובצעירותה התאמנה בהתעמלות אומנותית ואף לקחה חלק בתחרויות רבות, אך בהמשך העדיפה להתרכז בקריירה המוזיקלית שלה. ב-2015 גולן ניסתה לייצג את רוסיה באירוויזיון הילדים בשנת עם השיר "Schastye" (בעברית: "אושר") והגיעה למקום החמישי בגמר. ב-2018 השתתפה בעונתה החמישית של "The Voice Kids Russia" והגיעה עד לשלב הגמר. לאחר התוכנית חתמה על חוזה עם מפיק רוסי אשר התרשם מקולה, וגולן הצטרפה ללהקת פופ בנות ממוסקבה, בה לקחה חלק במשך שנתיים.

ב-2022 שבה לישראל ובאוקטובר של אותה שנה הוציאה את סינגל הבכורה שלה, "Ghost Town" (בעברית: "עיר רפאים"). הסינגל נכתב בשיתוף פעולה עם המפיק הליטאי לאקי לוק (Lucky Look), וצבר כ-700 אלף השמעות בספוטיפיי. ב-2023 השתתפה בפרק סיום העונה השנייה של התוכנית "רואים את הקול", ובהמשך השנה שחררה שלושה שירים נוספים – "Let Me Blow Ya Mind" (בעברית: "תן לי להפתיע אותך"), "Taxi" ו-"Dopamine", כאשר כולם זכו למאות אלפי צפיות ביוטיוב. גולן לקחה גם חלק כרקדנית בשיר המצליח "תיק קטן", אשר מבוצע ע"י הצמד נס וסטילה.

בחודש פברואר האחרון זכתה בעונתה העשירית של "הכוכב הבא", וזאת לאחר שסומנה כפייבוריטית גדולה כבר מהאודישן הראשון.

מקור: YouGov.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!