קבלו את הסיקור המלא מתוך חזרת השופטים של חצי הגמר הראשון שנערכת כעת על בימת אירוויזיון 2024 במאלמו. בזו אחר זו יעלו על הבמה קפריסין, סרביה, ליטא, אירלנד, אוקראינה, פולין, קרואטיה, איסלנד, סלובניה, פינלנד, מולדובה, אזרבייג'אן, אוסטרליה, פורטוגל ולוקסמבורג. אנו נעדכן במהלך החזרה על כל הפרטים שיתקבלו במערכת.

היום בשעה 22:00 (שעון ישראל) החלה חזרת השופטים לקראת משדר חצי הגמר הראשון שייערך מחר בשעה 22:00 (יום שלישי, 7 במאי). אנו כאן כדי לדווח לכם על כל מה שמתרחש על הבמה בזמן אמת במאלמו.

נזכיר כי השנה המדינות המתמודדות אוטומטית בגמר יופיעו גם במהלך חצאי הגמר אך שירם לא יועמד להצבעה בשלב זה. בחצי הגמר הראשון יעלו להופיע בריטניה (בין אירלנד לאוקראינה), גרמניה (בין איסלנד לסלובניה) ושוודיה (בין מולדובה לאזרבייג'אן).

העמוד יתעדכן באופן אוטומטי כל 2 דקות, כך שמומלץ להמשיך לעקוב במהלך החזרות!

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
כמו בחזרה הקודמת שהתקיימה בצהריים, המופע נפתח בתקציר מרגעי שיא באירוויזיונים קודמים, בו רואים בין היתר את הניצחונות של שוויץ באירוויזיון 1988, איטליה באירוויזיון 2021, שוודיה באירוויזיון 1991, אוסטריה 2014 ועוד… לאחר מכן מוקרנים על המסך סרטונים קצרים שעשו מתמודדי אירוויזיון 2024 מתוך מדינתם.

המופע מתחיל במחזה מרהיב של האולם ובימת אירוויזיון 2024. קוביות הלד הגדולות ממלאות את הבמה ומוסיפות מאוד לעיצוב הכולל.

אלני פוריירה (Eleni Foureira), נציגת קפריסין לאירוויזיון 2018, פותחת את המופע עם שירה "Fuego" שהגיע למקום השני באירוויזיון באותה שנה. אל הבמה מצטרפות לאלני שתי רקדניות בלבוש נוצץ. הרבה אש ולהבות על הבמה, כאשר רקדנים נוספים מצטרפים אל אלני על הבמה. לאחר מכן אלני פוצחת בברייק-דאנס ביחד עם חמישה רקדנים נוספים. על הבנה הרבה להבות ואש.

הזמר השני שעולה על הבמה הוא נציג שוודיה לאירוויזיון 2011, אריק סעדה (Eric Saade), שכזכור אוהב להתבטא רבות נגד ישראל מתוקף היותו ממוצא פלסטיני. אריק מבצע את שירו מהאירוויזיון בעיבוד חדש ואליו מצטרפים אל אריק שישה רקדנים בלבוש שחור. מסכי הלד מאחוריו בצבעי שחור ולבן, מה שנותן להופעה תחושה אפילה וקודרת.

שלישית לעלות על הבמה היא צ'אנל (Chanel), נציגת ספרד לאירוויזיון 2022 שהגיעה למקום השלישי. צ'אנל לבושה בבגד ריקוד צמוד בצבע כחול. עם צ'אנל על הבמה נמצאות שש רקדניות, ובהמשך מצטרפים אליהם עוד רקדנים, מה שהופך להופעה מטורפת ומלאת אקרובטיקה מרשימה.

בסוף הביצוע, שלושת הזמרים עומדים ביחד על הבמה לתשואות הקהל. לאחר מכן עולות לבמה שתי מנחות אירוויזיון 2024 – פטרה מיידה (Petra Mede) ומאלין אוקרמן (Malin Åkerman) המהממות. בימת האירוויזיון מוארת כולה בצבעי סגול וכתום, בדומה לצבעי הסלוגן הרשמי של תחרות האירוויזיון השנה ותלבושותיהן של המנחות.

לאחר מכן, המנחות מציגות את רשימת המדינות שישתתפו בחצי הגמר הראשון – קפריסין תפתח את המופע ולוקסמבורג תסגור אותו. לאחר שנת הפסקה, המנחות חוזרות כמיטב המסורת לקרוא את הנחיות ההצבעה גם באנגלית וגם בצרפתית. כל גלויה לפני כל הופעה מראה את מפת אירופה שמקשרת בין המדינה המארחת שוודיה למדינות המשתתפות, ורואים קטעים משני שירי אירוויזיון משנים קודמות. למשל: לפני ההופעה של אוקראינה אפשר לראות ביצועים קודמים של אוקראינה באירוויזיון.
חצי הגמר הראשון – סקירה ראשונה:

1. קפריסין:

המופע של סיליה קאפסיס (Silia Kapsis) נפתח בצילום עילי. סיליה לבושה בבגדים לבנים נוצצים ורקדניה לבושים בחולצות לבנות רחבות. על רצפת הבמה ומסכי הלד ישנה תאורה בצבע טורקיז. סיליה נשמעת מעט עייפה יותר מהחזרה הקודמת, אך עדיין נשמעת מעולה מבחינה קולית. המופע נראה מרהיב – ריקודים, חילופי מצלמה בדיוק במקום הנכון ומקצועיות שיא מכל בחינה אפשרית. לקראת סוף השיר מבצעת הזמרת דאנס-ברייק שנראה מדהים ומסונכרן עם רקדניה. הרקדנים מסירים את חולצותיהם כסמל להסרת השקר. פתיחה מדהימה לערב הזה.

הימור שלנו: עולה ודאית לגמר.

2. סרביה:

הביצוע של טיה דורה (Teya Dora) מתחיל כשהיא יושבת על סלע ענק והמצלמה מתמקדת בעיקר בפניה. לאחר מכן הזמרת עוזבת את הסלע ועומדת במרכז הבמה. המצלמה מסתובבת מסביבה והתאורה הלבנה מהבהבת. מבחינה קולית היא נשמעת מעולה וטוב יותר בפער מהחזרה הקודמת. היא חוזרת אל הסלע ועומדת עליו. לטעמנו הביצוע לא בולט מספיק בהשוואה לשירים אחרים ושיבוצה כשיר מספר 2 שבדרך כלל לא מעפיל לגמר, לא מסייע לה.

הימור שלנו: לא עולה לגמר.

3. ליטא:

סילבסטר בלט (Silvester Belt) מבצע את שירו "Luktelk" כשמלווים אותו ארבעה רקדנים רעולי פנים ותאורה אדומה ברקע. למרות היותו של השיר שיר פופ, הוא יחסית חשוך ואפל. ביצוע קולי מעולה לסילבסטר, טוב יותר מהחזרה הקודמת, זוויות צילום נכונות והרבה אנרגיות באולם. ליטא יכולה להיות מרוצה מאוד מהחזרה.

הימור שלנו: עולה ודאית לגמר.

4. אירלנד:

לצערנו הרב, למרות שנאתם של הזמר.ת במבי ת'אג (Bambi Thug) כלפי ישראל, החזרה נראית ונשמעת מעולה. זוויות הצילום והתאורה המהבהבת משרתים את השיר, והם צפויים להביא לאירלנד את אחת מתוצאותיהם הטובות ביותר, במיוחד בשנים האחרונות. הזמר.ת עולה שוב לבמה עם כיתוב אירי עתיק על לחייהם, שבתרגום חופשי אומר "הפסקת אש". הרקדן המלווה אותם מסיר את תלבושותיהם, ות'אג נשארים עם בגד גוף בצבעי הקשת הטרנסית. הקהל מריע להם וגם חדר העיתונאים על הרגליים בסוף הביצוע. עד כה התש/ואות הרבות ביותר שנשמעו במהלך הערב. הייתה תקלה טכנית במהלך הביצוע כאשר הנרות שמקיפים את הזמר.ת לא דלקו.

הימור שלנו: עולה ודאית לגמר.

לאחר ההופעה של אירלנד יש הפסקה ראשונה בה פטרה מיידה מדברת קצת על האירוויזיון ומראיינת מעריצי אירוויזיון מהקהל אשר מתקילים אותה בשירי אירוויזיון משנים קודמות. פטרה "מתקשה" לזהות את השירים ומבקשת בכל פעם שיתנו לה שיר אחר.
בריטניה:

הביצוע של אולי אלכסנדר (Olly Alexander) לשיר "Dizzy", כשמו כן הוא – מסוחרר. המצלמות מתהפכות ומסתובבות, בעוד על המרקע משודר לא פחות ממופע פורנו. רקדני הליווי ללא חולצות בעוד הם רוכנים זה על זה והזמר מבצע במעט טוב יותר את שירו מהחזרה הקודמת. הביצוע הקולי עדיין לא מושלם.

5. אוקראינה:

המדינה המפתיעה של הערב. אליונה אליונה וג'רי הייל (Alyona Alyona& Jerry Heil) נותנות שוב ביצוע מרטיט לבבות לשיר "Teresa&Maria". הייל מתחילה את הביצוע לבדה, מטפסת על הר כשמאחוריה על מסך הלד נראים מעין נפילות טילים שלא מביישות את המתקפה האיראנית. לאחר מכן אליונה מבצעת את קטע הראפ כאשר המצלמה רועדת בבסים. בסוף הביצוע הזמרות מתאחדות ונשכבות על הרצפה עם נשים נוספות על רצפת הלד. ביצוע קולי מושלם, וסיום הביצוע במילים "תודה על תמיכתכם באוקראינה". לאוקראינה מותר, הא?

הימור שלנו: עולה ודאית לגמר וזוכה פוטנציאלית לתחרות.

6. פולין:

הביצוע מתחיל בשוט מרחוק שמראה את כל הבמה, כאשר ירח מוקרן על מסך הלד ועל הרצפה מוקרנות משבצות בצבע שחור לבן. אל הבמה מצטרפים אל לונה שלושה רקדנים, וכל ההופעה נראית כמו משחק שחמט אחד גדול. שלושת הרקדנים של לונה לבושים בצבעים שונים – רקדן אחד בצבע שחור, רקדן שני בצבע לבן, ורקדן שלישי בצבע אדום. משני צדדיה של לונה ניתן לראות שני צריחים שמדמים את המגדל בשם השיר של לונה.

לונה לא מדייקת בביצוע הקולי כך שהביצוע שלה נשמע חלש מאוד. שלושת הרקדנים מצטרפים אל לונה לקראת סוף הביצוע למה שנראה בעיניי כריקוד לא ברור. לקראת סוף הביצוע פירוטכניקה וזיקוקים רבים ממלאים את הבמה, ולבסוף לונה עומדת בתוך המגדל. חשוב לציין כי ברקע נשמעים קולות ליווי אשר אמורים לחפות על קולה של לונה, אך הם בעצמם נשמעים צורמים מעט.

הימור שלנו: לא עולה לגמר ומקום אחרון פוטנציאלי בחצי הזה.

7. קרואטיה:

הביצוע של בייבי לזניה (Baby lasagna) דומה מאוד לקדם האירוויזיון בו זכה. הזמר לבוש בבגד אדום מסורתי ושרוולים לבנים רחבים כשאותו מלווים שני רקדנים, מתופף, קלידן וגיטריסט. עשן ואש רבים נראים על הבמה, יחד עם שינויי תאורה וצבע על מסכי הלד. לא ברור לנו מדוע הוא המקום הראשון בהימורים, אך אין ספק שהביצוע סוחף – בעיקר בסיום השיר.

הימור שלנו: עולה ודאי לגמר וזוכה פוטנציאלי בחצי הגמר.
8. איסלנד:

הרה ביורק (Hera Björk) האיסלנדית, שכבר ייצגה את מדינתה באירוויזיון 2010 – שבה לבימת התחרות. כשם השיר "Scared of Heights", הזמרת מתחילה את הביצוע בקצה גרם מדרגות גבוה. היא לבושה בחליפת זהב וקוקו גבוה (שלטעמנו פחות מחמיא לה). בבית השני היא יורדת מגרם המדרגות כשהמצלמה מלווה אותה. בסוף הביצוע מצטרפים אליה חמישה זמרי ליווי וגרם המדרגות מוגבה עוד יותר. ביצוע קולי מצוין כהרגלה, אך אנחנו חוששים שגם זה לא יספיק לה כדי להעפיל לגמר הגדול.

הימור שלנו: עם כל אהבתנו, לא עולה לגמר.

הפסקה שנייה. על המסך מוקרן משחק שחמט על הים וברקע מושמע שירה הזוכה של הולנד מאירוויזיון 2019. לאחר מכן עוברים למין ארוחת ערב חגיגית בארמון מפואר כאשר ברקע מושמע שירה האייקוני של ורקה סירדוצ'קה מאירוויזיון 2007.

גרמניה:

איזאק (Isaak) הגרמני מתחיל את הביצוע ישוב על הספה כשמדורה דולקת מולו, ובהמשך הביצוע אש רבה דולקת סביבו. הביצוע הקולי נשמע טוב וקולו המחוספס מוסיף לעוצמת השיר. למרות זאת, בגמר התחרות אנחנו לא צופים לו מקום גבוה כי השיר לא בולט מספיק ביחס לשירים אחרים.

9. סלובניה:

רייבן (Raiven) מתחילה את ההופעה כשהיא לבדה על הבמה, אפופה בעשן. אל רייבן מצטרף חמישה רקדנים לבושים בבגדי גוף צמודים. בימוי השיר הסלובני מתמקד הרבה ברייבן אשר מפלרטטת עם המצלמה. ישנו שינוי בזוויות הצילום אשר משפרות את ההופעה, לעומת ההופעה הקודמת בצהריים שבה הייתה תקלה והמצלמה האחורית נראתה בזמן הביצוע. בחלק הראשון של השיר רייבן מצליחה פעם נוספת לבצע בהצלחה את הפלצטים הגבוהים. בשוט האחרון של השיר המצלמה מצלמת את רייבן והרקדנים מלמעלה והם נראים כאילו הם עומדים בתוך המים.

הימור שלנו: עולה לגמר.

10. פינלנד:

ההופעה נפתחת בשוט מרוחק כאשר על הבמה ניצבת הביצה המוכרת מקדם האירוויזיון. מתוך הביצה יוצא עשן רב ואז "בוקע" ממנה הסולן, לבוש בחולצה עם הדפס של ווינדוס ובתחתונים. מאחורי הביצה מגיח זמר המשנה בשיר, הנרי, שעומד מאחורי הביצה ושר. הבמה מלאה בעשן. אל השניים מצטרפים שני רקדנים. זוויות הצילום לא טובות – הצופים בבית צריכים לחשוב שהזמר עצמו ערום ולא לבוש אך זוויות הצילום מראות שהוא בעצם כן לבוש, מה שהורס את הרעיון מאחורי הבימוי. בחלק הראשון פעם נוספת יורדים מהתקרה מכנסי הג'ינס הקצרים, אותם לובש הזמר. ווינדוס95 מבעיר את הזיקוקים ומוסיף פירוטכניקה לביצוע.

הימור שלנו: עולה לגמר (לצערנו).
11. מולדובה:

נטליה ברבו (Natalia Barbu) לבדה על הבמה בשמלה לבנה עם שסע בירך כאשר היא יחפה. על מסכי הלד מוקרנות ציפורים בתעופה, ולאחר מכן פרחים ועצים. למרות היותה של הבמה ריקה יחסית, קולה העוצמתי ונוכחותה של ברבו מורגשת בכל פינה באולם. היא כריזמטית ומבצעת את השיר באופן מדויק קולית. לקראת סוף השיר הזמרת מנגנת בכינור לבן ומבצעת תווים גבוהים בהצלחה רבה.

הימור שלנו: עולה גבולית לגמר.

שוודיה:

כמעט העתק-הדבק מקדם האירוויזיון, מרקוס ומרטינוס (Marcus&Martinus) מביאים ביצוע שמרים את הקהל. הביצוע מתחיל עם קירות תאורה שתוחמים אותם, ולאחר מכן זזים לצידי הבמה. אליהם מצטרפים ארבעה רקדנים שמבצעים ריקוד מסונכרן שמצטלם מדהים עם התאורה הכחולה-אדומה, זוויות המצלמה והאותיות והמספרים שמאחוריהם על מסך הלד והקוביות. חיתוכי מצלמה מאוד מדויקים ואווירה כללית של מסיבה. מושלם!

12. אזרבייג'אן:

הזמר פאחרי (Fahri) מתחיל את הביצוע לבדו כשעל מסך הלד פסל כסוף של אישה במים. הביצוע הקולי טוב בהרבה מהחזרה הגנרלית הראשונה היום. אילקין דובלטוב (Ilkin Dovletov) מצטרף אליו ומפגין יכולות ווקאליות מרשימות. הזמרים מתאחדים לקראת סוף השיר כשעל רצפת הבמה עוטף אותם פסל של ידיים כסופות פרוסות לרווחה.

הימור שלנו: עולה גבולי לגמר.

13. אוסטרליה:

הביצוע מתחיל בשוט קרוב על הסולן זכריה הלבוש בשמלה וכיסוי ראש בצבע לבן, כאשר עליו מוקרנים צבעי הקשת. מסך הלד ורצפת הלד מוארים בצבעי כתום ואדום. לצידו של זכריה עומד הנגן והחלק השני בצמד, מייקל. על מסך הלד מאחור מוקרנת דמותם של שני חברי הצמד, מתנועעים מצד לצד. אל הצמד מצטרפים אל הבמה שלושה זמרי ליווי ונגן בכלי אבורוג'יני. בסוף הביצוע מוקרן על המסך שם השיר. נציין כי הביצוע התחיל טוב אך נגמר מעט באופן מבולגן. הביצוע הקולי לא מושלם, אך להפתעתנו הקהל הרגיש את אווירת השיר.

הימור שלנו: עולה גבולית לגמר.
14. פורטוגל:

יולנדה (Iolanda) מתחילה את הביצוע בא-קפלה. הביצוע מהפנט לכל אורכו – רקדנים מכוסי פנים וכולם (כולל הזמרת) לבושים בלבן. יכולות ווקאליות מדהימות, זוויות צילום מדויקות וריקוד מודרני שמזכיר את הקולות שבראשה. לקראת סוף הביצוע משחררת יולנדה צעקה, כשם השיר "Grito".

הימור שלנו: עולה ודאית לגמר.

15. לוקסמבורג:

טלי הישראלית עולה על הבמה בחזרה טובה בהרבה מקודמתה. טלי עולה עם הצמות האייקוניות ובגד סגול-כתום. את טלי מצטרפים אל הבמה חמישה רקדנים הלבושים באותם הצבעים – גם כצבעי הבמה. פירוטכניקה ואש מלווים את טלי והרקדנים לאורך כל הביצוע, וזוויות הצילום נראות הרבה פחות מבולגנות. ביצוע מצוין שלוקסמבורג יכולה להיות לגמרי מרוצה ממנו. על מסך הלד מאחורה מוקרנים הרים, כאשר נמר מגיח לפתע על המסך. תוך כדי הביצוע ישנם לא מעט הבזקי אור ומשחקי תאורה. לקראת הפזמון האחרון טלי עומדת לבמה על הבמה, כאשר המצלמה מתמקדת בה. בפזמון האחרון הרקדנים מצטרפים שוב אל טלי והבמה מוארת באש, תאורה בצבע זהב ולבן.

הימור שלנו: עולה לגמר.
לאחר כל השירים, עולה על בימת האירוויזיון זוכה אירוויזיון 1980 ו-1987, ג'וני לוגן (Jhonny Logan) מאירלנד שמבצע את השיר "Euphoria" של לורין (Loreen) השוודית – האמנית היחידה חוץ ממנו שזכתה פעמיים באירוויזיון.

המנחה פטרה מיידה (Petra Mede) ניגשת בגרין רום לנציגת לוקסמבורג, טלי – ושואלת אותה על חזרתה של לוקסמבורג לתחרות אחרי 31 שנה. לאחר ריקאפ נוסף של כל השירים, המנחות עולות על הבמה וסוגרות את ההצבעה.

לאחר מכן מופיע ריקאפ של שירי אירוויזיון עם ריקודים אייקוניים. לצערי, ההתעלמות מהשירים הישראליים האייקונים בשנה כבר לא מפתיעה אותי. בקטע הקישור הבא עולה לבמה בנג'מין אינגרוסו (Benjamin Ingrosso), נציג שוודיה באירוויזיון 2018 שהפך מאז לאחד האמנים המוכרים בשוודיה. הוא ביצע מחרוזת של שיריו עם תזמורת ורקדנים על הבמה.

בסוף המשדר נחשפות עשר העולות לגמר הגדול שייערך ביום שבת, ה-11 במאי. בחזרה זו נחשפו עולות אקראיות לחלוטין, שאינן מבוססות על הצבעה מסוימת.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.