צפו: עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024, השתתפה הערב בטקס לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך יחד עם הקהילה היהודית במאלמו.

מרגש: עדן גולן והמשלחת הישראלית לאירוויזיון 2024 התארחו הערב בטקס לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה שערכה הקהילה היהודית הקטנה במאלמו שמונה כ-800 יהודים בלבד. הקהילה היהודית בעיר ביקשה להנציח את שש מיליון היהודים שנספו בשואה בידי המרצחים הנאצים. במהלך הטקס הדליקה גולן נר זיכרון לזכר הנספים בשואה, כשהיא עונדת את סיכת החטופים.

עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק
בראיון ל-ynet, מסרה גולן מוקדם יותר הבוקר: "היום, ערב יום השואה, נדליק נר לזכר ששת המיליונים בני עמנו שנרצחו – ונזכיר לעולם ש-Never again זה עכשיו". ואכן, בשנה הזו שהיא אולי הטעונה ביותר שידענו בהשתתפות ישראל באירוויזיון אי פעם, ישנה חשיבות לזכור את הנרצחים בשואה ואת המהות של הקמת המדינה, לזכור את הצורך לשמור עליה ועלינו ולהילחם באנטישמיות בכל מחיר.

שרון דריקס, מנהלת המשלחת הישראלית מטעם כאן, תאגיד השידור הישראלי, נשאה דברים ואמרה: "יש לנו את הזכות כחברי משלחת ישראל לאירוויזיון, לציין את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה כאן, יחד עם הקהילה היהודית במאלמו, במיוחד בשנה כזו. אירועי השבעה באוקטובר, המלחמה שהחלה בעקבותיהם והגל העכור של האנטישמיות המתגברת בעולם – מבהירים לכולנו את החשיבות העצומה של לזכור ולא לשכוח. אנו מתכנסים בערב זה כדי להנציח את העבר ולא יכולים לרגע להתעלם מההווה, מהעובדה שיש חטופים שנמצאים גם היום בעזה וצריכים שישמעו את זעקתם, בכל העולם וגם כאן בשבדיה".

בזמן שעדן גולן נכחה בטקס, התהלכו יתר נציגי האירוויזיון על "השטיח הטורקיז" שנערך במרכז מאלמו. טקס זה נחשב כטקס קבלת הפנים לחברי המשלחות לקראת אירוויזיון 2024. האווירה השנה באירוע זה הייתה פחות חגיגית מהרגיל, בזמן שנציגי נורווגיה בחרו להתעלם מהתקשורת הישראלית ואילו הנציג הצרפתי בחר לעצור את הריאיון כשהתבקש להתייחס לקהל הישראלי שלנו.
ישראל באירוויזיון 2024

"Hurricane" הוא שם השיר שיבוצע ע"י עדן גולן, שתייצג את ישראל כשיר מספר 14 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי במאלמו, שוודיה. השיר נכתב על ידי היוצרים קרן פלס, אבי אוחיון וסתיו בגר. בגר היה גם מכותבי ומפיקי השיר הישראלי הזוכה לאירוויזיון 2018, "Toy". השיר מבוצע ברובו באנגלית ומשלב בסופו מספר מילים בעברית.

נראה כי מילות השיר מעבירות שילוב של רגשות העוסקות באהבה, אובדן וחוסן. השיר חוקר את המורכבות של רגשות אנושיים, מערכות יחסים, והחוסן הדרושים כדי לנווט בסערות החיים. השיר נכתב במקור על טבח ה-7 באוקטובר ונקרא "October Rain" (בעברית: "גשם של אוקטובר"). בעקבות פסילת מילות השיר על ידי איגוד השידור האירופי, התבקשו יוצרי השיר לשנות חלק ממילות השיר כך שהשיר יעסוק בנושא אוניברסלי כמו אהבה ואובדן.

בימים אלה מדורגת ישראל במקום השמיני בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

עדן גולן – מי את?

עדן גולן היא זמרת ישראלית, בת 20 מתל אביב. היא עוסקת במוזיקה מגיל עשר. עדן נולדה בארץ אבל בגיל חמש עברה עם משפחתה למוסקבה, שם התגוררה 13 שנים. במהלך ילדותה סבלה מהתנכלויות בעקבות שמה ומוצאה הישראלי. היא מספרת שלמרות המצב הקשה בארץ בעקבות המלחמה, אין מקום יותר טוב בעולם מישראל.

בגיל תשע החלה ללמוד פיתוח קול, ובצעירותה התאמנה בהתעמלות אומנותית ואף לקחה חלק בתחרויות רבות, אך בהמשך העדיפה להתרכז בקריירה המוזיקלית שלה. ב-2015 גולן ניסתה לייצג את רוסיה באירוויזיון הילדים בשנת עם השיר "Schastye" (בעברית: "אושר") והגיעה למקום החמישי בגמר. ב-2018 השתתפה בעונתה החמישית של "The Voice Kids Russia" והגיעה עד לשלב הגמר. לאחר התוכנית חתמה על חוזה עם מפיק רוסי אשר התרשם מקולה, וגולן הצטרפה ללהקת פופ בנות ממוסקבה, בה לקחה חלק במשך שנתיים.

ב-2022 שבה לישראל ובאוקטובר של אותה שנה הוציאה את סינגל הבכורה שלה, "Ghost Town" (בעברית: "עיר רפאים"). הסינגל נכתב בשיתוף פעולה עם המפיק הליטאי לאקי לוק (Lucky Look), וצבר כ-700 אלף השמעות בספוטיפיי. ב-2023 השתתפה בפרק סיום העונה השנייה של התוכנית "רואים את הקול", ובהמשך השנה שחררה שלושה שירים נוספים – "Let Me Blow Ya Mind" (בעברית: "תן לי להפתיע אותך"), "Taxi" ו-"Dopamine", כאשר כולם זכו למאות אלפי צפיות ביוטיוב. גולן לקחה גם חלק כרקדנית בשיר המצליח "תיק קטן", אשר מבוצע ע"י הצמד נס וסטילה.

בחודש פברואר האחרון זכתה בעונתה העשירית של "הכוכב הבא", וזאת לאחר שסומנה כפייבוריטית גדולה כבר מהאודישן הראשון.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.