נורווגיה באירוויזיון 2024: הלהקה הנורווגית, גוטה (Gåte), עלתה לבמה לחזרה ראשונה עם השיר "Ulveham". הישארו מעודכנים עם כל הדיווחים ממאלמו שבשוודיה…

גוטה (Gåte), הלהקה המייצגת את נורווגיה, היא המתמודדת השביעית אשר ערכה היום חזרה על בימת אירוויזיון 2024 עם השיר "Ulveham". נורווגיה תופיע כשיר מספר 15 בחצי הגמר השני שייערך ב-9 במאי.

ההופעה של נורווגיה דומה מאוד להופעה מקדם האירוויזיון הנורווגי, ה-"Melodi Grand Prix". במרכז הבמה נמצאת פלטפורמה נמוכה ואיטית, שמסביבה כמה סלעים ועצים המדמים סביבה של יער או טבע. הגרפיקה מסתחררת ומפחידה, והתאורה בזמן השיר מכילה לייזרים רבים וזרקורים ירוקים. הזמרת הראשית בלהקה לובשת מכנסיים רחבים בצבע ירוק כהה עם חלק עליון עטור "זר פרחים שחור" בדומה לתלבושת אותה לבשה בקדם האירוויזיון הנורווגי. בפזמון האחרון אחד הגיטריסטים זורק את הגיטרה שלו גבוה לאוויר ואז תופס אותה בחזרה. ההופעה מאופיינת בתחושת סחרחורת, אווירה גותית שחורה וטמפו.

לעדכונים שוטפים במהלך החזרות ותקופת האירוויזיון:
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק

@eurovision Fireflies, guitar throwing, a spinning rock platform… Malmö is living for @GÅTE dark woodscape #Eurovision2024 ♬ original sound – Eurovision
נורווגיה באירוויזיון 2024

"Ulveham" (בעברית: "איש זאב") הוא שם השיר שיבוצע ע"י להקת גוטה (Gåte), אשר תייצג את נורווגיה כשיר מספר 15 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו, שוודיה. השיר נכתב והולחן על ידי חברי הלהקה גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס בורמרק (Magnus Børmark) ויון אבן שרר (Jon Even Schärer), ביחד עם סביינונג סונדלי (Sveinung Eklo Sundli), מאריט ינסן לילבוון (Marit Jensen Lillebuen) ורוני גרף ינסן (Ronny Graff Janssen). זהו שירם הראשון של כל היוצרים בתחרות האירוויזיון. השיר מבוצע בשפה הנורווגית, וזהו למעשה שיר האירוויזיון הראשון בשפה הנורווגית ששולחת נורווגיה לתחרות מאז שנת 2006!

השיר "Ulveham" הוא פרשנות מודרנית לבלדה נורווגית מימי הביניים הידועה בשם "Møya i ulveham" ("המשרתת בזאב פלט"). המילים מספרות את סיפורה של עלמה צעירה שעוברת סדרה של טרנספורמציות עקב מעשיה של אמה החורגת המרושעת. בבלדה, הנערה מתוארת בתחילה כיפה ואהובה, אך אמה החורגת, המצטיירת כרשעית, הופכת אותה לחפצים שונים כמו מחט וסכין. למרות זאת, האנשים ממשיכים להעריך אותה, למורת רוחה של אמה החורגת. כעונש נוסף, האם החורגת הופכת את העלמה לזאב. הבלדה מסתיימת בכך שהזאב (העלמה במצבה המשתנה) מסתערת על אמה החורגת, שנמצאת בהריון מאחיה למחצה של העלמה. כשהפתרון למצוקה של העלמה, שמבקשת להסיר את הקללה, מוצאת זאת בעזרת  צריכת הדם של אחיה שטרם נולד.

הפרשנות החדשה בוחנת נושאים של בידוד והשלכות של אכזריות וקנאה. הוא שואב מהפולקלור והמיתולוגיה הנורווגית המסורתית, ומציע נרטיב אפל ורודף שמשקף את ההקשר התרבותי של בלדות מימי הביניים.

בימים אלה מדורגת נורווגיה במקום ה-11 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen).

הלהקה שחררה עד כה חמישה אלבומים ושישה מיני אלבומים. ההצלחה העיקרית של הלהקה התרחשה בשנים 2002-2004, מאז מרבית חברי הלהקה התחלפו בחברים חדשים.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!