איגוד השידור האירופי ורשת הטלוויזיה השוודית המפיקה את אירוויזיון 2024 פרסמו את הקונספט הייחודי שילווה את סרטוני הגלויות במשדרים החיים של התחרות שתתקיים בעוד כשבוע במאלמו. כל הפרטים בכתבה.

הפקת האירוויזיון פרסמה הבוקר את הקונספט של הגלויות לאירוויזיון 2024 שיתקיים בעוד כשבוע במאלמו, שוודיה. עד כה מארגני האירוע שמרו על הסגנון שייחד את הגלויות בסוד, זאת בהשוואה לשנים קודמות שבהן הקונספט נחשף בדרך כלל תקופת זמן סבירה לפני האירוויזיון, במקביל לצילום הגלויות עצמן. כעת הפקת התחרות בשוודיה חושפת את האופי השנתי של הגלויות: "ירוק יותר, אישי יותר".

בניגוד לשנים קודמות, בהן הגלויות צולמו במדינה המארחת או על ידי רשת הטלוויזיה המארחת במיקומים שונים ואייקוניים במדינות השונות המשתתפות, השנה ההפקה השוודית החליטה "להטיל" את משימת הגלויות על רשתות הטלוויזיה המשתתפות בעצמן. כל אמן צילם את עצמו בסלפי באמצעות סמאטרפון, בהתאם להנחיות ההפקה, במקומות שונים במדינתו. כך, הגלויות יעניקו זווית קרובה יותר לאמן עצמו ולמדינה שאותה הוא מיוצג בדרך כזו שבה הוא יוכל להראות את הזווית האישית והלאומית שלו באופן הכי אישי שאפשר.
לצד הגלויות תצטרף גם תמונה רשמית ונוצצת של הנציג שתוצג לפני הופעתו על הבמה. כדי לאפשר נקודת מבט רחבה יותר על תולדות האירוויזיון, בנוסף לתיעוד העצמי של הנציגים ושל האתרים השונים במדינתם, יצטרפו לגלויות גם מפה גרפית שתצביע היכן כל מדינה ממוקמת בעולם וכמה תזכורות למיטב השירים של המדינה לאורך ההיסטוריה שלה באירוויזיון. כך מפיקי התחרות ישאפו להראות לא רק את המדינות והאומנים שלהם, אלא גם את הקשר של 37 המדינות המשתתפות להיסטוריה בעלת 68 השנים של התחרות.

פר בלנקס (Per Blankens), מפיק הטלוויזיה של תחרות האירוויזיון השנה, שיתף: "הוספנו גם קצת שירות לציבור – מפה גרפית כדי לראות איפה כל המדינות נמצאות בעולם. רצינו לחגוג את ההיסטוריה העשירה והמדהימה של תחרות האירוויזיון ע"י הוספת כמה ערכים גדולים קודמים מארכיון הטלוויזיה של כל מדינה".

הבחירה בסגנון הגלויות הזה נובע לא רק משיקולים אמנותיים אלא גם מהיבטים סביבתיים וכלכליים. מפיקי התחרות הצהירו שבקונספט הזה של צילום הגלויות, לא רק מתאפשרת הצצה קרובה ואישית יותר לנציגי האירוויזיון או למדינות המשתתפות, אלא גם ניתן לחסוך בעלויות רבות וכן לשמור על הסביבה, בשל החיסכון בטיסות מזהמות (לשוודיה המארחת או ל-36 המדינות האחרות). מנקודת מבט ישראלית נוכל לומר שקונספט הגלויות השנה עוזר באופן הדדי למשלחת הישראלית למאלמו וגם להפקה השוודית מול ישראל. לא היה צורך בטיסות לשוודיה מצד ישראל או לישראל מצד שוודיה (חיסכון בסיכון ביטחוני לשני הצדדים), ובנוסף לכך ניתן באמצעות הקונספט הנוכחי להראות את ישראל בצורה פתוחה יותר, חופשית, כזו שאולי תאפשר גם הסברה ושיפור בדעת הקהל החמורה על ישראל.

בחודש פברואר פרסמנו כבר שרשת הטלוויזיה הסלובנית RTVSLO, וסלימאן (Slimane), הנציג הצרפתי לאירוויזיון 2024, חשפו שצילומי הגלויות לאירוויזיון 2024 יצאו לדרכם. על פי סטורי שפורסם בחשבון האינסטגרם של רשת הטלוויזיה הסלובנית, ניתן היה לשער שהאומנים השנה יהיו מוקד הגלויות, כפי שהיה ב-2016 כאשר שוודיה אירחה לאחרונה את האירוויזיון. למרות זאת, מעט מאוד מידע הצליח לדלוף על הגלויות השנה ורשת הטלוויזיה השוודית בשיתוף איגוד השידור האירופי נמנעו באופן מוחלט מלחשוף מידע עליהן עד כה.

בשנה שעברה כזכור, בחרה רשת הטלוויזיה הבריטית (BBC) להציג בגלויות מיקומים מאוקראינה, בריטניה והמדינות המשתתפות, וזאת כחלק מהאירוח המשותף של בריטניה ואוקראינה.
הגלויות, אשר מצולמות מספר חודשים לפני התחרות, משודרות לפני ההופעה של כל שיר מתחרה. על פי רוב, לגלויות יש שתי מטרות עיקריות: מצד אחד, קידום תיירותי של מקומות מרכזיים במדינה המארחת, דבר אשר מציג את יופייה. השפעה אחרת של הגלויות היא הצגת הזמר המתחרה, לפעמים בהזדמנות זו מוצגים תחביבים או מאפיינים הייחודיים לו. במקרים חריגים, הגלויות מנסות לקדם דווקא את הסלוגן של התחרות.

כך למשל, היו שנים אשר בגלויות לא הוצגו הזמרים המתחרים – כמו בשנים 2004 (טורקיה), 2006 (יוון) ו-2007 (פינלנד). בשנים אלו, הגלויות התמקדו בעיקר במקומות תיירותיים במדינות אלו, ובזמנו פינלנד התהדרה בנוקיה – שנחשב אז למכשיר משודרג (כן, היו ימים כאלה). מנגד, באירוויזיונים 2015 באוסטריה, 2018 בפורטוגל ו-2019 בישראל, הגלויות דגלו בשילוב של הצגת הזמרים המתחרים באתרי תיירות מרכזיים במדינה.

כמו כן, בשנים מסוימות הדגש היה בכלל העברת המסר (סלוגן) של התחרות. כך למשל היה באירוויזיון 2008 שנערך בסרביה, כאשר בכל גלויה הוצג על המסך מכתב בשפת המדינה עם קריצה לסלוגן של התחרות באותה שנה – "Confluence of the Sound" (בעברית: "מפגש הקול"). דוגמה אחרת של ביטוי הסלוגן הן הגלויות באירוויזיון 2015 שנערך באוסטריה, בו מסר התחרות היה "Building Bridges" (בעברית: "בונים גשרים"), ובהתאם – כל זמר קיבל בגלויות חבילת דואר, סמל לחיבור הרב-עולמי של התחרות לכאורה.

 

 

 

מקור: Eurovision.tv.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה בתאריכים 7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. אולם התחרות הנבחר, "Malmö Arena", יכול להכיל בתוכו עד 15,500 צופים, והוא אירח את האירוויזיון בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!