לאור המסר שהועבר מרשת הטלוויזיה היוונית על כך שתעניק לקפריסין ניקוד נמוך באירוויזיון הקרוב במאלמו, איגוד השידור האירופי מעביר מסר תקיף.

רשת הטלוויזיה היוונית (ERT) הפתיעה רבים כאשר הודיעה שלא תעניק ניקוד גבוה השנה לאחותה הקטנה, קפריסין. הודעה זו תפסה אנשים רבים לא מוכנים, מכיוון שבין המדינות שוררת שכנות חמה המבוססת על שפה משותפת, תרבות, פוליטיקה והיסטוריה.

כעת, איגוד השידור האירופי (EBU) נכנס לתמונה. בעיתון היווני "Ta Nea" פורסם שהאיגוד מגנה בתוקף כל ניסיון לתמרן את הצבעות השופטים. בהודעה נכתב: "כללי ההצבעה באירוויזיון, המוכרים לכלל רשתות הטלוויזיה המשתתפות, קובעים כי על השופטים להצביע עצמאית ואובייקטיבית. אנו מגנים כל ניסיון לתמרן ולהשפיע על הצבעות השופטים".
לאור הצעד החמור של יוון, אשר מנוגד בבירור לחוקים האומרים שאת ההצבעות ניתן לקבוע רק לאחר שהשופטים צופים במשדר המיועד להם, מופע השופטים (The Jury Show), ורק לאחר שהם התרשמו מכל השירים והביצועים החיים, וגם אז, אסור לחשוף אותם עד החשיפה הרשמית של איגוד השידור האירופי, נשאלת השאלה האם יוון תיענש על ההצהרה שלהם, לרבות שינוי הרכב השופטים, או שהניקוד היווני ייערך בצורה שונה.

זאת לא הפעם הראשונה בה מתגלים מתחים בין שתי המדינות הללו. כבר בשנה שעברה, קפריסין, שעלתה לגמר ואותה ייצג הזמר אנדרו למברו (Andrew Lambrou) עם השיר "Break a Broken Heart" קיבלה רק 4 נקודות מיוון, אשר לא עלתה לגמר בשנה זו עם נציגה ויקטור ורניקוס (Victor Vernicos) ושירו "What They Say". צעד זה הפתיע רבים, לאור המסורת השנויה במחלוקת שלהם להחליף 12 נקודות אחת עם השנייה. מסורת זו הפכה לבדיחה מוכרת בקרב אוהדי התחרות, כאשר בכל פעם שאחת מהמדינות עולה להעניק את הנקודות שלה, צועקים כולם בקהל את שם המדינה השנייה.

מוקדם יותר השנה, פורסם שברשת הטלוויזיה הקפריסאית מתכננים לערוך תכנית ריאליטי בה ייבחר נציגם לתחרות. את התטכנית תכננו לעשות בשיתוף פעולה עם הערוץ היווני "Star Greece" על אדמת יוון. רשת הטלוויזיה היוונית זעמה על כך, ושיגרה מכתב לאיגוד השידור האירופי בו היא מאיימת לפרוש אם קפריסין לא תשנה את החלטתה. איגוד השידור שלח מכתב בו היא מבקשת הסברים, למרות שלא הוחלט עדיין האם קפריסין בכלל עוברת על חוקים כלשהם. לבסוף, קפריסין חזרה בה מהחלטתה ובחרה את נציגתה בבחירה פנימית.

מקור: eurovisionfun.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

form