הימורים באירוויזיון 2024: שבועיים לאחר חשיפת השיר הישראלי לאירוויזיון, עדן גולן נשארת במקום השמיני בטבלאות ההימורים. קרואטיה מובילה, איטליה חוזרת למקום השלישי. אלו השינויים בטבלאות ההימורים בשבועיים האחרונים.

שבועיים חלפו מאז עדן גולן חשפה לעולם את השיר "הוריקן", וישראל נשארת יציבה במקום השמיני גם לאחר חשיפת השיר. עם זאת, בסך הכל ישראל דווקא רושמת ירידה ביחסי ההימורים ומיחס של 1/17 היא יורדת ליחס של 1/21. ישראל גם יורדת בסיכויי הזכייה מארבעה אחוזים לשלושה אחוזים בלבד. לשם השוואה, בשבועות שלאחר חשיפת השיר הישראלי בשנה שעברה, עמדה נועה קירל במקום השישי עם יחס של 1/26 וסיכויי זכייה של שלושה אחוזים.

השיר של עדן גולן התקבל בתגובות מעורבות. הסיבות העיקרית לכך הם המלחמה בישראל, גל האנטישמיות ששוטף את העולם והגסיסה האיטית של ההסברה הישראלית באירופה. ישנם רבים שאוהבים את השיר הישראלי, מבינים את הכאב האישי והלאומי של עדן גולן וישראל ותומכים בישראל. לעומתם, רבים מחרימים את השיר הישראלי ואף מסרבים לדרג אותו בהצבעות השונות. בלוגרים מובילים בעולם האירוויזיון נכנעים ללחץ הכבד מצד גורמים אנטי-ישראלים ומסרבים לצלם סרטון תגובה בו הם מביעים את דעתם על השיר, בזמן שהם מצלמים סרטונים דומים לכל יתר השירים. צביעות.

במקביל, נחשפו כל יתר השירים המתמודדים בתחרות השנה, ולכן לטבלאות ההימורים יש כבר משקל משמעותי בניבוי תוצאות התחרות שתתקיים בחודש מאי במאלמו. מידי שנה נערכים הימורים לקביעת הזוכה בתחרות האירוויזיון וגם השנה נפתחו ההימורים באופן רשמי כבר בחודש דצמבר. ההימורים ייסגרו במקביל לשידור גמר האירוויזיון שייערך ב-13 במאי.אז איך נראית התמונה נכון להיום?

במקום הראשון ממוקמת קרואטיה עם סיכויי זכייה של 20%. האם מדובר בזכייה חד משמעית של קרואטיה בתחרות? לא בטוח. בתקופה המקבילה בשנה שעברה שוודיה כבר עמדה על סיכויי זכייה של 40%! ב-2022, כשאוקראינה כיכבה בראש טבלאות ההימורים בעקבות המלחמה, היא דורגה ראשונה עם 33% סיכויי זכייה. ב-2021 לעומת זאת המצב לא היה ודאי, ובמקום הראשון דורגה שוויץ ואחריה מלטה, כאשר שתיהן היו עם 17% סיכויי זכייה – כשלבסוף איטליה נבחרה כזוכה הגדולה. לפיכך, ניתן להסיק שאנו קרובים יותר לחוסר הוודאות של 2021 מאשר לזכיות הברורות בשנים 2022-2023.

במקום השני עם 12%, ממוקמת אוקראינה. לפי כל ההימורים והסקרים אוקראינה מועמדת בטוחה לטופ חמש באירוויזיון ואולי אפילו לזכייה נוספת. אם אוקראינה תזכה בתחרות זאת תהיה הפעם הרביעית בה המדינה זוכה באירוויזיון ב-21 שנות השתתפותה בתחרות.

במקום השלישי עם 11%, מדורגת איטליה. מדובר בשיר מוצלח ושונה ממה שאיטליה שולחת בדרך כלל לאירוויזיון. נוסיף לכך שבכל שמונה השנים האחרונות דורגה איטליה בטופ 10 בגמר – ולכן מדובר בהימור בטוח.

במקום הרביעי עם 9%, משובצת שוויץ. הפעם האחרונה ששוויץ אכן נכנסה בתוצאות האמת לטופ חמש הייתה בשנת 2021, כאשר זכתה במקום השלישי עם הבלדה המרגשת "Tout l'univers". השיר השוויצרי השנה זוכה לתגובות חיוביות מאוד, אך יחד עם זאת מדובר בשיר שההופעה החיה תשפיע רבות על התוצאה הסופית. הביצוע הקולי המורכב והבימוי לשיר שמשלב סגנונות רבים עשוי להיות מאתגר מאוד. האם התחרות במאלמו תאיר פנים לקונפדרציה השווייצרית?

במקום החמישי עם 5% סיכויי זכייה, ממוקמת הולנד. האם זהו תור הזהב של הולנד? אחרי שהולנד כשלה לעלות לגמר במשך שמונה שנים ברציפות (2005-2012), בשנים האחרונות היא זוכה להצלחה יחסית ואפילו גרפה זכייה באירוויזיון 2019 שנערך בישראל. השנה היא שולחת שיר שעשוי להתפרש כהומוריסטי וכחיקוי של קארייה (Käärijä) הפיני משנה שעברה, אך בעל מסר חשוב של אירופה מאוחדת וחסרת גבולות. השיר חוגג את יופייה של אירופה, את החופש לחקור את התרבויות המגוונות שלה ואת הרעיון שלעולם אין גבולות.מה עוד השתנה בטבלה בשבוע האחרון?

יוון: מרינה סאטי, נציגת יוון, מזנקת בטבלאות ההימורים למקום השביעי לאחר שלפני שבועיים דורגה במקום ה-14.

שוודיה: לאחר בחירת השיר השוודי, ממשיכה המדינה הנורדית בירידה בהימורים וכעת היא משובצת במקום העשירי לאחר שלפני כשבועיים עמדה במקום השביעי. ייתכן שהעובדה ששוודיה הוגרלה לפתוח את מופע הגמר תרמה לירידה בהימורים.

פינלנד: הזמר ווינדוס95מן חוזר למקום ה-15 לאחר שלפני כשבועיים עמד במקום ה-20.

גאורגיה: הזמרת נוצה בוזלאדזה אכזבה מאוד את קהל המהמרים, ולאחר שדורגה במקום העשירי לפני חשיפת השיר, גאורגיה יורדת כעת אל המקום ה-17.

את טבלאות ההימורים סוגרות גם הפעם צ'כיה, מולדובה וסן מרינו.


באדיבות:
Eurovisionworld.comישראל בטבלאות ההימורים

מאז נחשף השיר הישראלי של עדן גולן, ראתה ישראל עליות ומורדות בטבלאות ההימורים. השיר הישראלי באירוויזיון, "Hurricane", דורג רגעים לפני חשיפתו במקום השמיני, ויומיים לאחר חשיפתו עלה למקום השביעי, שם שהה בהמשך יומיים בלבד. כרגע ישראל שוב מדורגת במקום השמיני. מה ניתן להסיק מכך? באופן כללי עדן גולן ענתה על הציפיות ומדורגת בשלב זה במקום דומה למקום בו עמדה לפני חשיפת השיר. השיר עצמו לא הפתיע את המהמרים לרעה – אך גם לא לטובה!

כולנו מבינים שהשיר הישראלי נכתב סביב מאורעות טבח ה-7 באוקטובר ואכן הוא מצליח לרגש רבים בישראל ואולי אף גם רבים באירופה. נקווה שברגע האמת בחודש מאי, עדן גולן תפתיע את כולם ותשובץ גבוה יותר ממה שטבלאות ההימורים מנבאים לה. הדבר תלוי בזמרת, בבימוי על הבמה, בתמיכה של יהודי אירופה וכמובן במצב ההסברה של ישראל בעולם.האם יש לכך חשיבות?

נדגיש שטבלאות ההימורים מבוססות על אנשים רבים אשר מהמרים את כספם על מדינות אשר הם מאמינים שעשויות לזכות באירוויזיון הקרוב. עם חשיפת כל השירים, הפכה טבלת ההימורים לטבלת ציפיות שחלקה הגדול יתממש וחלקה גם יתבדה. בשלב זה ניתן לקבל תמונה ברורה מיהם הפייבוריטים לזכות בתחרות ומי הן המדינות חסרות הסיכויי לזכות בה. ניתן להבין בצורה גסה היכן תדורג כל מדינה באירוויזיון, אך למרות זאת יש לקחת בחשבון שצפויות לנו הפתעות לטובה ולרעה.

יש לציין שההימורים לא תמיד קולעים לתוצאות הסופיות באירוויזיון ויש לקחת אותם בעירבון מוגבל, אך הם משקפים את טעם הקהל ופעמים רבות כן קולעים. אז כיצד נראו טבלאות ההימורים בדיוק לפני שנה? שוודיה עמדה בראש טבלאות ההימורים עם 40% סיכויי זכייה ואכן לבסוף גם זכתה באירוויזיון. פינלנד דורגה במקום שני ואכן זכתה במקום השני. אוקראינה דורגה במקום השלישי ולבסוף זכתה במקום השישי. ישראל, ששובצה במקום שישי זכתה לבסוף במקום השלישי – בסך הכל, דיי קרוב למציאות.

במרץ 2022 נראו טבלאות ההימורים כך: אוקראינה במקום הראשון, איטליה במקום השני ושוודיה במקום השלישי – ישראל דורגה במקום 36. מה קרה בפועל? אוקראינה אכן זכתה, שוודיה הגיעה למקום החמישי ואיטליה דורגה במקום השישי. ישראל אכן נשארה מחוץ לגמר. בריטניה וספרד הפתיעו את כולם בגמר והגיעו למקום השני והשלישי למרות שבהימורים דורגו רק במקום הרביעי והתשיעי בהתאמה.

במרץ 2021 נראו טבלאות ההימורים כך: שוויץ מקום ראשון, מלטה מקום שני ובולגריה מקום שלישי – ישראל מקום 26. מה קרה בפועל? איטליה זכתה במקום הראשון למרות שדורגה בהימורים רק במקום חמישי, צרפת זכתה במקום השני למרות שדורגה במקום הרביעי בהימורים, שוויץ מקום שלישי, מלטה רק מקום שביעי, בולגריה במקום 11 וישראל מקום 17.

נדגיש כי יש לקחת את טבלאות ההימורים בפרופורציה. אך יחד עם זאת, אין לזלזל בכלי החשוב הזה שאנו נמשיך לעקוב אחריו, מתוך תקווה שלאחר חשיפת השיר הישראלי, מצבה של מדינת ישראל בטבלת ההימורים ישתפר אף יותר.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב-7, 9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. האולם המארח של התחרות הוא "Malmö Arena", אשר אירח את התחרות גם ב-2013, ומכיל בתוכו כ-15,500 מושבים.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!