לצפייה: הערב בשעה 21:00 יתקיים הגמר של קדם האירוויזיון השוודי "Melodifestivalen 2024", בסיומו יבחרו הנציג והשיר השוודי לאירוויזיון 2024. לפניכם קישור לצפייה במשדר.

הערב בשעה 21:00 (שעון ישראל) ייערך גמר "מלודיפסטיבלן 2024", בסיומו ייבחרו הנציג והשיר השוודי לאירוויזיון 2024 שייערך בשטחה, בעיר מאלמו. לאחר חמישה מקצים ושלב גלגל הצלה, 12 שירים העפילו לשלב הגמר שייערך הערב. הזוכה בגמר ייבחר ע"י שילוב של הצבעת הקהל (50%) וע"י הצבעת שופטים בינלאומיים (50%).

כמדי שנה, צוות השופטים הבינלאומי יכלול בתוכו צוותי שיפוט משמונה נקודות באירופה (ואוסטרליה). והשנה ישפטו בקדם: אוסטרליה, בלגיה, קפריסין, אירלנד, איסלנד, מלטה, סרביה וגרמניה.

הגמר יחל בשעה 21:00.
לצפייה במשדר בשידור חי – לחצו כאן!
רשת הטלוויזיה השוודית, SVT, קבעה את סדר ההופעות בחצאי הגמר ובגמר, וגם השנה לקראת הגמר פרסמה רשת הטלוויזיה את הסדר בו יופיעו השירים שעלו לגמר. סדר השירים נקבע במטרה ליצור מופע מגוון מוזיקלית שישאיר את הצופה מרותק למסך הטלוויזיה, בדומה לנעשה באירוויזיון. מנחת התחרות היא קארינה ברג (Carina Berg), בעוד הקומיקאי ביורן גוסטפסון (Björn Gustafsson) משמש כ"סייד-קיק" (מנחה משנה).

למי צריך לשים לב הערב?

הפייבוריטים העיקריים לזכייה הם צמד התאומים מרקוס ומרטינוס (Marcus & Martinus), שיבצעו את השיר "Unforgettable". זו השתתפותם השנייה במלודיפסטיבלן, לאחר שבשנה שעברה הגיעו למקום השני עם השיר "Air". במקום השני בטבלאות ההימורים נמצאת הזמרת ז'קלין (Jacquline) שמובילה בפער ענק במדד ההאזנות בספוטיפיי. הצמד נבחר גם על ידי קהל הקוראים שלנו לפייבוריטים הגדולים. עוד עשויים להפתיע: דני סאוסדו (Danny Saucedo) וליאמו (Liamoo).

מריה סור (Maria Sur) נבחרה לפייבוריטית של צוות מערכת האתר אך סיכוייה לזכות בתחרות הערב אינם גבוהים.

סדר ההופעות בגמר המלודיפסטיבלן:

 1. Maria Sur – "When I’m Gone"
 2. Jay Smith – "Back To My Roots"
 3. Lisa Ajax – "Awful liar"
 4. Smash Into Pieces – "Heroes are calling"
 5. Cazzi Opeia – "Give My Heart a Break"
 6. Annika Wickihalder – "Light"
 7. Marcus & Martinus – "Unforgettable"
 8. Dotter – "It’s Not Easy to Write You a Love Song"
 9. Medina – "Que sera"
 10. Liamoo – "Dragon"
 11. Jacquline – "Effortless"
 12. Danny Saucedo – "Happy That You Found Me"

לחצו על שמות השירים כדי לצפות בהופעותיהם מהתחרות!
בין משתתפי הגמר ניתן למצוא שמות מוכרים רבים:

מרקוס ומרטינוס (Marcus & Martinus), צמד אחים תאומים אשר מגיעים מנורווגיה השכנה, השתתפו לראשונה במלודיפסטיבלן 2023 עם השיר "Air" ("אוויר") והגיעו למקום השני בגמר אחרי לורין (Loreen) שניצחה באירוויזיון. ב-2017 שימשו כמגישי הניקוד לתחרות מטעם נורווגיה.

מריה סור (Maria Sur) פרצה לראשונה לתודעה בשוודיה לאחר השתתפותה במלודיפסטיבלן 2023 עם השיר "Never Give Up", איתו הגיע למקום התשיעי בגמר. סיפורה של סור, ילידת אוקראינה שברחה מהמלחמה, נגע באנשים רבים בשוודיה. בחודש יולי האחרון ערכנו ראיון עם סור שהגיעה לביקור בישראל, שם שיתפה על רצונה לנסות שוב להגיע לאירוויזיון.

דוטר (Dotter), או בשמה המקורי יוהנה ינסון (Johanna Jansson) בת ה- 36, התחרתה לראשונה במלודיפסטיבלן ב-2018 עם השיר "Cry" ולא הצליחה להעפיל לגמר. ב-2020 היא הגיעה למקום השני עם "Bulletproof" וב-2021 היא סיימה במקום הרביעי עם "Little Tot".

מדינה, הצמד המורכב מסמי דניאל רקיק (Sami Daniel Rekik) ומעלי ג'מאלי (Ali Jammali), השתתפו בעבר בקדם אירוויזיון. ב-2021 השתתף דניאל רקיק לבדו במלודיפסטיבלן עם השיר "90-talet" אך הגיע למקום השישי בלבד בחצי הגמר השני. ב-2022 השניים איחדו כוחות והשתתפו לראשונה יחדיו במלודיפסטיבלן עם השיר "In i dimman" איתו הגיעו עד למקום השלישי בגמר. מאוחר יותר זכו השניים במקום הראשון בתחרות ההזדמנות השנייה של OGAE.

ליאמו (Liamoo), או ליאם קקטיאן תומסן (Liam Cacatian Thomassen), בן 26, יופיע גם הוא בפעם הרביעית בקדם האירוויזיון השוודי. ליאמו זכה בתוכנית הריאליטי "Idol" ב-2016 והופיע לראשונה במלודיפסטיבלן ב-2018 עם השיר "Last Breath" שסיים במקום השישי. ב-2019 הוא התחרה בדואט עם האנה פרם (Hanna Ferm) והגיע למקום השלישי עם "Hold you" וב-2022 הוא סיים במקום הרביעי עם "Bluffin". לפי מידע שנמסר ל-Aftonbladet, גם בשנה שעברה הוא גם הגיע לשלבים האחרונים בבחירת המתמודדים במלודיפסטיבלן אך לא נבחר להתחרות בסופו של דבר.

סמאש אינטו פיסס (Smash into pieces), שהוקמה ב-2008 ומאז הוציאה שבעה אלבומי אולפן, עושה קאמבק למלודיפסטיבלן לאחר ההצלחה האדירה שלה בשנה שעברה עם השיר "Six Feet Under" שהגיע למקום השלישי בגמר! מלבד השתתפותם במלודיפסטיבלן 2023, גיטריסט הלהקה בנימין ינבו (Benjamin Jennebo), השתתף בתחרות ככותב עוד בשנת 2020, כאשר היה שותף בכתיבת השיר "Troubled waters" שבוצע על ידי ויקטור קרון ועלה ישירות לגמר.

קאסי אופיה (Cazzi Opeia), או בשמה המקורי מואה אנה מריה קרלבקר (Moa Anna Maria Carlebecker) בת ה- 34, התחרתה לראשונה במלודיפסטיבלן 2022 כאשר הופיעה עם השיר ״I Can’t Get Enough״ עימו שהגיע למקום התשיעי בגמר. שנה לאחר מכן קאסי לקחה חלק בכתיבת השיר ״Tattoo״ שהעניק ללורין את הניצחון השני בתחרות ולשוודיה את הניצחון השביעי. בנוסף קאסי כתבה את השיר של אלקסה (AleXa), "Wonderland", שזכה בתחרות האירוויזיון האמריקאית. קאסי היא זמרת ויוצרת הכותבת שירים לאמנים בינלאומיים ובעיקר בעולם ה-K-pop כמו להקת BTS, להקת Red Velvet, להקת הבנים Stray Kids ועוד.

דני סאוסדו (Danny Saucedo) בן ה-37 התמודד בעבר ארבע פעמים בקדם אירוויזיון השוודי. בפעם הראשונה כחלק מהלהקה E.M.D שהתמודדה במלודיפסטיבלן 2009 עם השיר "Baby Goodbye" (מקום שלישי בגמר). ב-2011 התמודד לבדו כאשר ביצע את השיר "In the Club" (מקום שני בגמר). ב-2012 ביצע את השיר "Amazing" (מקום בשני בגמר). ב-2021 ביצע בקדם אירוויזיון את השיר "Dandi dansa" (הפעם קיבל את המקום השביעי בגמר).

ליסה אייקס (Lisa Ajax), בת 25, זכתה בתכנית הריאליטי השוודי ״Idol״ בשנת 2014. מאז השתתפה ארבע פעמים בקדום השוודי: ב-2016 עם השיר "My Heart Wants Me Dead" (מקום 7 בגמר), ב-2017 עם "I Don't Give A" (מקום 9 בגמר), ב-2019 עם השיר "Torn" (מקום 9 בגמר) והפעם האחרונה ‏בה השתתפה הייתה ב-2022 כחלק מדואט עם ניילו (Niello) כאשר הם שרו את השיר "Tror du att jag bryr mig" (מקום 6 בחצי הגמר).

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של שוודיה באירוויזיון. שוודיה הצטרפה לתחרות ב-1958 וזכתה בה שבע פעמים לאורך השנים, שיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד. זכייתה האחרונה של שוודיה הייתה באירוויזיון 2023 עם השיר "Tattoo" בביצועה של הזמרת לורין.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

נקודו