ז'ליקו יוקסימוביץ' (Željko Joksimović), אחד מהזמרים המוכרים במדינות הבלקן ומי שעמד שלוש פעמים על בימת האירוויזיון, לא פוסל חזרה עתידית לתחרות כמבצע או ככותב השיר.

ז'ליקו יוקסימוביץ' (Željko Joksimović) הוא חלק בלתי נפרד מעולם האירוויזיון. ז'ליקו עמד בפעם הראשונה על בימת האירוויזיון ב-2004 לאחר שנבחר לייצג את סרביה ומונטנגרו בתחרות שנערכה באותה שנה בטורקיה והגיע למקום השני בגמר הגדול. לאחר שמונה שנים הוא חזר פעם נוספת לתחרות שנערכה באזרבייג'אן, הפעם כנציג סרביה, והגיע למקום השלישי בגמר הגדול. פרט להשתתפותו כמבצע, ז'ליקו הנחה את האירוויזיון הראשון והיחיד שנערך עד כה בסרביה, ובנוסף כתב והלחין שלושה שירים שייצגו את מדינות הבלקן באירוויזיון והגיעו להישגים גבוהים.

שיריו של ז'ליקו באירוויזיון מוכרים בזכות הצליל המיוחד של מוזיקת הבלקן העממית, דבר שבלט בתחרות בעשור וחצי הראשונים של תחילת המילניום. בשבת האחרונה הופיע יוקסימוביץ' בגמר של קדם האירוויזיון הסרבי, שם ביצע מחרוזת של שיריו מתחרות האירוויזיון. בסיומו של הקדם, ערך ראיון מיוחד לרגל 20 שנה להשתתפותו הראשונה באירוויזיון, ושיתף על רצונו לחזור לתחרות בעתיד הקרוב, אולי אפילו כבר בשנה הבאה.
השיר "Lane Moje" חי ומוכר עד היום. האם לדעתך השיר הזה היה מצליח באותה מידה באירוויזיון של ימינו?

"אני חושב שכן. כמו שהשיר 'Yesterday' הוא תמיד 'Yesterday", כך גם 'Lane Moje'. אם משהו היה טוב ומקובל באותו רגע, אני לא מבין למה זה לא יהיה אותו דבר גם בעוד 20 שנה. רגש הוא משהו שלא משתנה, הוא מאוד מוכר ואני חושב שאנשים תמיד מגיבים אליו. אני נמצא לעיתים קרובות ביוון, ואנשים עדיין רועדים מהשיר הזה גם היום. אני חושב שאין לו תאריך תפוגה ואני ממש שמח על כך. בסופו של דבר, האירוויזיון עזר להפוך את השיר הזה למה שהוא".

כשהוא נשאל האם היצירות השתנו בשני העשורים שחלפו מאז, הוא מדגיש שהמנגינות לא השתנו אבל העיבודים עצמם כן עברו שינוי, כך גם האריזה הכוללת של השיר.

"עם זאת, כשמסתכלים למשל על אדל (Adele) שמופיעה ליד הפסנתר ומחוללת פלאים, או על מיילי סיירוס (Miley Cyrus) שעושה פלאים עם עיבוד קלאסי, אין שם הרבה הבדל. מגמות מעולם לא היו מכריעות עבור האירוויזיון. אני חושב שגם שירים שלא הלכו בעקבות טרנדים תמיד הצליחו יותר, אלה שהיו קצת שונים. ככה היה גם עם 'Lane Moje' ב-2004".

ז'ליקו משתף על השנים שאחרי אירוויזיון 2004: "בינתיים כתבתי עוד כמה שירים לאירוויזיון והצלחתי מאוד. למרות שב-2012 סמכתי להגיע לפחות למקום השני, הסבתות הרוסיות הורידו אותי למקום השלישי. נהניתי מהחוויה, וכמובן שנהניתי על הבמה בבלגרד כשהנחיתי כאן את האירוויזיון. 20 השנים האלו עוברות מהר, אבל כשאנחנו מסכמים זה לא כל כך מעט והיה משהו באמצע".

ז'ליקו מסר שישמח לחזור לבימת האירוויזיון, כמבצע או ככותב שיר לאחת מהמדינות המשתתפות.
ז'ליקו ותחרות האירוויזיון

2003: כתב והלחין את השיר "Čija Si" (בעברית: "של מי אתה"), אותו ביצע הזמר טושה פרוסקי (Toše Proeski) בקדם האירוויזיון של סרביה ומונטנגרו. השיר זכה בקדם במקום הראשון אך עקב ריבוי מדינות באירוויזיון 2003, סרביה ומונטנגרו לא נכללה ברשימת המדינות המשתתפות והשיר לא נשלח לתחרות.

2004: סרביה ומונטנגרו מקיימת את קדם האירוויזיון שלה בפעם השנייה, הפעם כמדינה משתתפת מן המניין. במקום הראשון זוכה פעם נוספת ז'ליקו, הפעם כאומן מבצע, עם השיר "Lane moje". השיר נשלח לאירוויזיון שנערך באיסטנבול, שם הוא מעפיל לגמר הגדול מהמקום הראשון, ובגמר מגיע למקום השני בהפרש של 17 נקודות מהמנצחת אוקראינה. השיר זוכה להצלחה גדולה במדינות הבלקן וחושף לעולם את ז'אנר הבלדות הבלקניות המוכר והאהוב.

2005: כתב והלחין את השיר "Jutro" (בעברית: "בוקר"), אותו ביצעה הזמרת ילנה טומסביץ' (Jelena Tomašević). השיר הגיע למקום השני בקדם.

2006: כתב והלחין את השיר "Lejla", אותו ביצע ההרכב הארי מטה הארי (Hari Mata Hari) בניצוחו של הזמר הארי ורשנוביץ' (Hari Varešanović). השיר נבחר באופן פנימי ע"י וועדה מטעם רשת הטלוויזיה הבוסנית, העפיל לגמר הגדול מהמקום השני, ובגמר הגיע למקום השלישי – ההישג הכי טוב בתולדותיה של בוסניה והרצגובינה עד היום.
2008: כתב והלחין את השיר "Oro", אותה ביצעה הזמרת ילנה טומסביץ' (Jelena Tomašević). זאת הפעם השנייה שבה השניים משתפים פעולה, לאחר שז'ליקו כתב לה את השיר בקדם האירוויזיון ב-2005. השיר זכה בקדם במקום הראשון ונשלח לייצג את סרביה במגרש הביתי בבלגרד, שם הגיע למקום השישי בגמר הגדול. באותה שנה ז'ליקו שימש גם כמנחה האירוויזיון, מה שנותן לו את התואר של האדם היחיד שהשתתף באירוויזיון גם כמבצע, גם ככותב שירים וגם כמנחה.

2012: לעומת הפעם הקודמת בה זכה בקדם האירוויזיון, הפעם ז'ליקו נבחר באופן ישיר כנציג הסרבי לתחרות האירוויזיון. שירו לתחרות, "Nije ljubav stvar" (בעברית: "אהבה זה לא דבר"), העפיל לגמר הגדול מהמקום השני ובגמר הגיע למקום השלישי – ההישג השני הכי טוב בתולדותיה של סרביה.

2015: כתב והלחין את השיר "Adio" (בעברית: "פרידה"), אותו ביצע הזמר קנז (Knez). השיר נבחר באופן פנימי ע"י וועדה מטעם רשת הטלוויזיה במונטנגרו, העפיל לגמר הגדול מהמקום התשיעי, ובגמר הגיע למקום ה-13 – ההישג הכי טוב בתולדותיה של מונטנגרו עד היום. עם זאת, זאת הייתה הפעם הראשונה שבה שיר של ז'ליקו מסיים בתחרות מחוץ לטופ עשר.

מקור: RTS.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-16 של סרביה באירוויזיון. סרביה הצטרפה לתחרות ב-2007 והגיעה להישגה הטוב ביותר באותה שנה לאחר שהזמרת מריה שריפוביץ' זכתה במקום הראשון עם השיר "Molitva".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!