שנה לאחר שאיגוד השידור האירופי ביטל את הצבעת השופטים בחצאי הגמר והחזיר את הכוח לקהל בבית, כעת נראה שהדבר נותן את אותותיו: אירוויזיון 2024 צפוי להיות מוצף בשירי הטרלה לא שגרתיים, דבר שכמעט ולא ראינו בתחרות מאז אירוויזיון 2008.

לאורך השנים ידעה תחרות האירוויזיון שינויים רבים בשיטת ההצבעה. החל מתחרות האירוויזיון הראשונה ב-1956 ועד אירוויזיון 1996, שלטה הצבעה השופטים בתחרות והם אלו שקבעו את התוצאות מידי שנה. ב-1997, הוחלט לראשונה לערב בהצבעה את הקהל בבית, מה שכיום ידוע בתור הטלווטינג (Televoting), וחמש מדינות היו לראשונות שביטלו את הצבעת השופטים והעבירו את הכוח לקהל – אוסטריה, בריטניה, גרמניה, שוודיה ושוויץ. למעשה, זאת הייתה התחרות האחרונה שבה הצביעו השופטים, ושנה לאחר שונתה שיטת ההצבעה ל-100% קהל.

המעבר מהצבעת השופטים, שלרוב היו שמרניים ולא תמיד מעודכנים בטעמם האישי, להצבעת הקהל הצעיר יותר – יצרה שינויים היסטוריים בתחרות: החל מזכייתה של דנה אינטרנשיונל באירוויזיון 1998, שהייתה לאישה הטרנסית הראשונה שעמדה על בימת האירוויזיון, ועד לגל הזכיות של מדינות מזרח אירופה ויוצאות ברית המועצות לשעבר בתחילת העשור הראשון של שנות האלפיים. הצבעת הקהל עשתה מתיחת פנים מחודשת לאירוויזיון ופתחה את התחרות לקהלים ויעדים רבים ברחבי העולם.

יחד עם זאת, לא כולם ראו את השינוי בעין יפה: עם הצבעת הקהל וביטול חוק השפה באירוויזיון 1999, מדינות הרשו לעצמן להיות יותר נועזות ויותר חצופות. לתחרות החלו להישלח שירים במגוון רחב של ז'אנרים שהאירוויזיון לא ראה קודם, מה שלאורך השנים נודע בפי מעריצי האירוויזיון בתור "שירי הטרלה". הדבר הגיע לשיאו בין השנים 2007-2008 עם השתלטות מדינות מזרח אירופה על התחרות ועל ההצבעות הגושיות, מה שגרם לאיגוד השידור האירופי להגיד עד כאן.

ב-2008, עם פיצול התחרות לשני חצאי גמר וגמר, הוחלט להחזיר באופן חלקי את הצבעות השופטים, אשר קבעו את זהות העולה העשירית לגמר מכל חצי גמר. ב-2009 שונתה שיטת ההצבעה, כך שלראשונה הקהל בבית הצביע לצד השופטים. החזרת השופטים לתחרות שינתה פעם נוספת באופן דרסטי את אופי התחרות: השופטים השפיעו על זהות המדינות שהעפילו לגמר, השפיעו מספר פעמים על זהות המדינה הזוכה בתחרות, ובהרבה מקרים לא הסכימו עם הצבעת הקהל בבית. כל אלו גרמו ליותר מדינות ללכת על בחירות יותר "שמרניות" ופחות נועזות משנים קודמות.
בעקבות פרשיית אי הסדרים בהצבעות באירוויזיון 2022, בחודש נובמבר 2022 איגוד השידור האירופי (EBU) הכריז על שינויים דרמטיים בשיטת ההצבעה: לראשונה מאירוויזיון 2010, הוחלט לבטל את השפעת השופטים בחצאי הגמר כך שזהות העולות לגמר חזרה לידי הקהל בבית. עם ביטול הצבעות השופטים, כבר השנה ניתן לראות את השינוי הדרסטי מכיוונן של מדינות רבות באירופה שחזרו לימי "השיגעון" ובחרו לשלוח לאירוויזיון 2024 שירים שאולי לא היינו רואים עד לפני שנתיים. בחרנו להתרכז היום בשבע מדינות – אירלנד, אסטוניה, הולנד, מלטה, סן מרינו, פינלנד וקרואטיה.

 

אירלנד

בקדם האירוויזיון האירי "Eurosong 2024", זכתה הזמרת במבי ת'אג (Bambie Thug) עם שירה "Doomsday Blue" (בעברית: "יום הדין הכחול").

אסטוניה

בקדם האירוויזיון האסטוני "Eesti Laul 2024", זכתה להקת ויס מינוסט, ביחד עם הצמד פולופ (5miinust & Puuluup עם שירם "(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi" (בעברית: "אנחנו לא יודעים כלום על הסמים האלה").

הולנד

בחודש דצמבר הוכרז יוסט קליין (Joost Klein) כנציג ההולנדי לאירוויזיון 2024. קליין הוא ראפר הולנדי ושיריו מתאפיינים בהומור רב ובמוזיקה לא קונבנציונלית. שירו לאירוויזיון "Europapa", ישוחרר ב-29 בפברואר, יום חמישי הקרוב. כבר לפי שם השיר אפשר להבין שהולך להיות שמח על הבמה.

מלטה

בקדם האירוויזיון המלטזי "Malta Eurovision Song Contest 2024", התמודד הזמר מאט בלאק (Matt Blxck) עם שירו "Banana" שהגיע למקום השני בגמר המלטזי. כבר לפי שם השיר אפשר להבין שבלדה זאת לא הולכת להיות, ואיפה שמעורבת בננה חייב להיות שמח. בין כותבי השיר ניתן למצוא את שון בנאן (Sean Banan), הטרלה בפני עצמה, שהתמודד פעמיים בקדם האירוויזיון השוודי: ב-2012 עם השיר "Sean den förste Banan" (הודח בגלגל ההצלה) וב-2013 עם השיר "Copacabanana" (מקום שישי).
סן מרינו

בקדם האירוויזיון הסן מרינזי (מדינה מטרילה בפני עצמה) "Una voce per San Marino 2024", התמודד הזמר לוקו בום-בוקס (Loco BoomBox) עם שירו "In Forma" (בעברית: "בצורה"). שופטי התחרות לא התרשמו והשיר הודח כבר בחצי הגמר הראשון אבל המראות יישארו איתנו לעוד שנים רבות.

פינלנד

בקדם האירוויזיון הפיני "UMK 2024", זכה הראפר ווינדוס95מן (Windows95man), שמארח את הזמר הנרי פיספאנן (Henri Piispanen), עם שירם "No Rules" (בעברית: "אין חוקים").

קרואטיה

הערב ייערך קדם האירוויזיון הקרואטי "Dora 2024"', כאשר המועמד המוביל לזכייה הוא הזמר בייבי לזניה (Baby Lasagna) עם שירו "Rim Tim Tagi Dim". האם קרואטיה תצטרף הערב לרשימת ההטרלות של אירוויזיון 2024? נגלה בעוד כמה שעות.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!