הערב נערך חצי הגמר השני של קדם האירוויזיון האיסלנדי "Söngvakeppnin 2024". חמישה מתמודדים השתתפו בחצי הגמר השני ומתוכם שניים העפילו לגמר.

קדם האירוויזיון האיסלנדי "Söngvakeppnin" המשיך הערב עם חצי הגמר השני. חמישה מתמודדים השתתפו בחצי הגמר, ומתוכם שניים העפילו לגמר. השניים נבחרו על ידי קהל הצופים בלבד. את חצי הגמר הנחו אנסטיין מנואל סטפנסון (Unnsteinn Manuel Stefánsson) ריינהילדור סטינן יונסדוטר (Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir) וסיגורדור ת'ורי גונארסון (Sigurður Þorri Gunnarsson).

 

תוצאות חצי הגמר השני (העולים לגמר מודגשים):

  1. Hera Björk – Við förum hærra / Scared of Heights
  2. Heiðrún Anna – Þjakaður af ást
  3. Bashar Murad – Vestrið villt / Wild West
  4. Sigga Ózk – Um allan alheiminn / Into the Atmosphere
  5. MAIAA – Fljúga burt

בין העולים לגמר הערב ניתן למצוא את המתמודד הפלסטיני, בשאר מוראד (Bashar Murad), שעורר סערה כשרשת הטלוויזיה האיסלנדית בחרה בו להתמודד בקדם האירוויזיון. את הופעתו הערב ביצע בלי אזכור בולט מידי למצב, חוץ מאורות בצבעי דגל פלסטין על הבמה לקראת סוף השיר. במהלך קטע מעבר במשדר נשאל בשאר על המצב של משפחתו שבפלסטין וענה:"למזלי המשפחה שלי בטוחה…אך אני לא יכול לומר זאת על כל האנשים שלי", והמשיך לספר על המצב הנוראי בפלסטין. הוא כמובן בחר שלא לחשוף לקהל שמשפחתו מתגוררת בכלל במזרח ירושלים, הרחק מעזה, ושהם בעלי תעודת זהות כחולה, זכות בחירה, וכל הזכויות וההטבות שיש לשאר תושבי ישראל…מאכזב אך לא מפתיע. פרטים נוספים על הסערה ניתן למצוא בכתבה הבאה.

מחצי הגמר השני עלו שני שירים נוספים: הזמרת הרה ביורק (Hera Björk) עם השיר "Við förum hærra" (בעברית: "אנחנו עולים גבוה יותר"), והזמרת סיגה אוזק (Sigga Ózk) שזכתה בכרטיס "גלגל הצלה" לגמר עם שירה "Um allan alheiminn" (בעברית: "בכל רחבי היקום").

השלושה יצטרפו לצמד ואאב (VÆB) עם השיר "Bíómynd" (בעברית: "סצנה מסרט") ולזמרת אניטה (Anita) עם השיר "Stingum af" (בעברית: "נפילה") שהעפילו מחצי הגמר הראשון שנערך בשבוע שעבר.

 

כל חצי גמר כלל בתוכו חמישה שירים, כאשר שני שירים מכל מופע העפילו לגמר. שיר אחד נוסף מתוך שני חצאי הגמר שלא העפיל לגמר נבחר במסגרת "גלגל הצלה" ע"י חבר שופטים מטעם רשת הטלוויזיה ויתמודד גם כן בגמר, כך שבגמר עצמו ישתתפו חמישה שירים. בגמר הגדול כל חמשת הפיינליסטים יופיעו בסיבוב הראשון, מתוכו ייבחרו ע"י הצבעת הקהל (50%) והצבעת השופטים (50%) שני שירים שיעלו לשלב ההצבעה הסופי. בסיבוב ההצבעה השני, שני השירים הנבחרים יבוצעו פעם נוספת והזוכה בקדם ייבחר ע"י הצבעת הקהל (100%).

קדם האירוויזיון האיסלנדי Söngvakeppnin החל ב-1981 בתור פסטיבל, ועם הצטרפותה של איסלנד לאירוויזיון ב-1986 החל לשמש כקדם אירוויזיון. מאז, RÚV השתמשה בקדם על מנת לבחור את הנציג והשיר האיסלנדיים, אך השתמשה גם בבחירה ישירה בין השנים 1995-1999, וכן בשנים 2004-2005 ו-2021.

תאריכי קדם האירוויזיון האיסלנדי:

  • חצי גמר ראשון – 17 בפברואר 2024
  • חצי גמר שני – 24 בפברואר 2024
  • הגמר – 2 במרץ 2024

 

איסלנד באירוויזיון 2023

דיליה (Diljá), שזכתה בקדם האירוויזיון האיסלנדי, ייצגה את איסלנד עם שירה "Power" (בעברית: "כוח"). איסלנד לא העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום ה-11 בחצי הגמר השני עם 44 נקודות. זאת הפעם הראשונה מאז אירוויזיון 2018 שאיסלנד לא מעפילה לגמר.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!