סערה סביב תוצאות קדם האירוויזיון הדני "Dansk Melodi Grand Prix", בסופו נבחרה הזמרת סאבה (Saba) כנציגה הדנית לאירוויזיון 2024, וזאת למרות שסיימה רק במקום השלישי בהצבעת הקהל. רשת הטלוויזיה הדנית החליטה לצאת להגנתה.

בשבת האחרונה התקיים קדם האירוויזיון הדני "Dansk Melodi Grand Prix", דרכו נבחר השיר של דנמרק לאירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה. שמונה שירים התמודדו על הכרטיס למאלמו, כאשר שלושה מתמודדים העפילו לסיבוב הצבעה נוסף ("סופר פיינל"), בו התוצאה הסופית התחלקה בין הקהל לשופטים: סאבה (SABA) עם השיר "Sand", באסים (Basim) עם השיר "Johnny" ויאנוס ויברג (Janus Wiberg) עם השיר "I Need Your Love".

בסיבוב ההצבעה השני התגלה שישנה אי הסכמה בין תוצאות הקהל להצבעת השופטים: השופטים דירגו במקום הראשון את סאבה (SABA) עם 22 נקודות, אחריה סיים באסים (Basim) עם 15 נקודות, ואת הטבלה חתם יאנוס ויברג (Janus Wiberg) עם 13 נקודות. לקהל היו דעות אחרות, כאשר במקום הראשון בהצבעת הקהל סיים באסים עם 19 נקודות, אחריו יאנוס ויברג שקיבל 16 נקודות וסאבה חתמה את הדירוג עם 15 נקודות בלבד.

בסופו של דבר, כאשר משקללים את התוצאות, שירה של סאבה נבחר לייצג את דנמרק כאשר קיבל 37 נקודות, אל מול 34 נקודות שקיבל באסים ו-29 נקודות שקיבל יאנוס ויברג.
עם סיום המשדר, חלק מהקהל הדני לא ראה את התוצאה בעין יפה ומיהר לפנות אל הרשתות החברתיות, שם פתחו במבול תלונות אל מול רשת הטלוויזיה הדנית DR, בטענה שתוצאות הקהל לא נלקחו בחשבון באופן ראוי וכי נראה שהצבעת השופטים ביטלה אותה. אחד המשפטים שבלטו בעמודי הפייסבוק של רשת הטלוויזיה הדנית ושל הערוץ ששידר את קדם האירוויזיון הדני, היה: "הצבעת הקהל כנראה לא אומרת שום דבר".

המנהל הכללי של רשת הטלוויזיה הדנית DR, אריק סטרובה האנסן (Erik Struve Hansen), יצא להגנת תוצאות המשדר. האנסן טוען כי אין בעיות בשיטת ההצבעה של קדם האירוויזיון הדני, וכאשר נשאל על כך ענה בפשטות ש"אלו החוקים", והוסיף: "השיטה משקפת איך ההצבעות מתרחשות גם בגמר תחרות האירוויזיון. מדובר בהצבעה שווה בין שופטים וקהל, ובחרנו בשיטה זו בכדי לבחור את נציג דנמרק גם השנה ואני חושב שזו שיטת הצבעה טובה מאוד".

אומנם השיטה הזו תקפה לגבי גמר התחרות בדנמרק, אך נזכיר כי החל משנה שעברה הוחלט לתת לקהל בבית את ההחלטה לגבי זהות העולות לגמר ללא התערבות השופטים שמצביעים רק בגמר הגדול. יותר מכך, לאור כישלונותיה האחרונים של דנמרק בתחרות בשנים האחרונות הוחלט להגדיל את כמות השופטים בקדם הדני, מה שככל הנראה תרם לתוצאה הסופית.

מקרה דומה קרה בקדם הדני בשנה שעברה, כאשר ניקלאס סונה (Nicklas Sonne) זכה בתמיכת הקהל וסיים במקום הראשון, אך בהצבעת השופטים הוביל ריילי (Reiley), שגם זכה לייצג את דנמרק בתחרות בליברפול. האנסן מסר כי הוא מבין את תסכול הקהל בנוגע לבחירות שנתמכו ע"י השופטים אך הוא עדיין טוען כי שיטת ההצבעה הנוכחית היא הפיתרון הטוב ביותר: "אין כאן צד שלא נשמע. מכיוון שזו, כפי שאמרתי, החלטה המתחלקת שווה בשווה. לחבר השופטים יש 50% ולקהל בבית עוד 50%. הגיוני שאתם מאוכזבים כאשר המועמד המועדף עליכם לא זוכה. אני יכול להבין את זה".

גם באירוויזיון עצמו, נושא ההצבעה לא חף מוויכוחים, כאשר רק בשנה שעברה נפתחה מחלוקת רחבה במיוחד על זכייתה של שוודיה ונציגתה לורין (Loreen) שהייתה חביבת השופטים אך מנגד סיימה במקום השני בהצבעת הקהל. לעומתה, קארייה (Kaarija) נבחר לחביב הקהל בפער גדול מהמקום הראשון אך עקב שקלול הצבעת הצופים ביחד עם הקהל התמונה התהפכה ופינלנד סיימה את התחרות במקום השני.
סאבה: מי את?

סאבה (SABA), או בשמה המלא סאבה לוגה אוהלנשלאגר (Saba Lykke Oehlenschlaeger) היא זמרת דנית בת 26. סאבה נולדה באתיופיה ואומצה יחד עם אחותה התאומה בגיל שמונה חודשים. שתי האחיות מתמחות בשירה ושתיהן לקחו תפקיד ראשי בגרסתו הדנית של המחזמר "שיער", כאשר השתיים החליפו האחת את השנייה לסירוגין.

בגיל ההתבגרות נשרה סאבה מלימודיה בבית הספר התיכון, וביחד עם אחותה עברה לגור בקופנהגן, שם החלה לעבוד כדוגמנית וכיזמית במוצרי הלבנת שיניים.

ב-2018 אובחנה הזמרת כסובלת מהפרעה דו קוטבית ואושפזה מספר פעמים עד 2020. באותה שנה יצא סרט תיעודי על סיפור חייה, בו שיתפה את סיפורה האישי.

דנמרק צפויה להשתתף בחלקו הראשון של חצי הגמר השני שיתקיים ב-9 במאי – שם תתמודד מול נציגת ישראל לאירוויזיון, עדן גולן. בימים אלה מדורגת דנמרק במקום ה-28 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

מקור: DR.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-52 של דנמרק באירוויזיון. דנמרק הצטרפה לתחרות ב-1957 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של דנמרק הייתה באירוויזיון 2013 עם השיר "Only Teardrops" בביצועה של הזמרת אמילי דה פורסט.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!